22 Ağustos 2022 - Pazartesi

Enerji tasarrufu ile küresel ısınma problemine karşı önlem alabiliriz

Yazar - Doç. Dr. Serhat Yüksel
Okuma Süresi: 2 dk.
Doç. Dr. Serhat Yüksel

Doç. Dr. Serhat Yüksel

-
Takip EtGoogle News

Enerji tasarrufu küresel ısınma probleminin giderilebilmesi için çok önemli role sahiptir. Enerji tasarrufu, bir iş gerçekleştirirken kullanılan enerji miktarının azaltılması anlamına gelmektedir. Bu durum tükenen enerji kaynaklarının daha verimli kullanılabilmesine katkı sağlamaktadır. Kullanılan enerji miktarının azalması enerji tüketimi sonucunda çevreye verilen zararın azaltılabilmesine katkı sağlamaktadır. Bu durum da küresel ısınma probleminin azaltılabilmesine önemli ölçüde yardım etmektedir.

Bu bağlamda, enerji tasarrufuna yönelik bazı tedbirlerden bahsedebilmek mümkündür. Örnek olarak, enerji verimliliği sağlayan elektronik aletlerin kullanımı bu sürece yardımcı olmaktadır. Bu aletler sayesinde, aynı iş yapılırken çok daha az miktarda enerji kullanılacaktır. Bu durumun ülke içerisindeki her evde uygulanması durumunda, ülke genelinde çok ciddi enerji tasarrufu yapılabilmesi mümkün olabilecektir.

Belirtilen hususa ek olarak, kullanılmayan elektrikli cihazların fişlerini prizden çıkartmak gerekmektedir. Bu sayede, gereksiz elektrik kullanımının önüne geçilebilecektir. Binaların yalıtımı da enerji verimliliği açısından oldukça yüksek öneme sahiptir. Yalıtımı yapılmış binalarda daha az ısınmaya ihtiyaç duyulacaktır. Bu durum da enerji tasarrufunun arttırılabilmesine katkı sağlayacaktır. Evlerdeki ve işyerlerindeki kapıların kullanılmadığı sürece açık tutulmaması bu süreçte oldukça önemlidir. Ek olarak, elektrikli aletlerin bakımlarının dönemsel olarak yapılması gerekmektedir. Bu sayede, bu aletlerin daha etkin çalışarak çok daha az elektrik tüketmeleri mümkün olabilecektir.

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.