Ana Sayfa Ekonomi 20 Eylül 2019 3178 Görüntüleme

YURT DIŞINDAKİ TÜRK BİLİM İNSANLARINA ÇAĞRI

Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı, dört yıl aradan sonra toplandı. Türkiye’nin ayakları yere basmayan tek festivali olan TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen kurultaya yurt dışından ve Türkiye’den bilim insanları katıldı. Kurultayın açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, akademik çalışmalarını yurt dışında sürdüren bilim insanlarına çağrıda bulunarak, “Güçlü ve büyük Türkiye idealinin vazgeçilmez bir parçası olun. “ dedi. TÜBİTAK’ın Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’nın yoğun ilgiyle karşılandığını ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, programa önümüzdeki dönemde de devam edeceklerini kaydetti.

ATATÜRK HAVALİMANI’NDA

İki gün sürecek kurultay, TEKNOFEST’in gerçekleştirildiği Atatürk Havalimanı’nın dış hatlar terminalinde bulunan salonda başladı. Kurultaya, Bakan Varank’ın yanı sıra Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TÜBA Başkanı Muzaffer Şeker, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, TÜRKPATENT Başkanı Habip Asan, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş ile bilim insanları katıldı. TÜBİTAK ile TÜBA’nın ortaklaşa düzenlediği kurultayın açılışında bilim insanlarına seslenen Varank, şunları kaydetti:

NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞI:

Topyekün kalkınma için, tek alanda gelişim yeterli değil. Bilimin ve teknolojinin; tüm sektörleri yönlendirdiği bütüncül bir yaklaşıma ihtiyaç var. Bu iki unsuru üretim süreçlerinde en iyi şekilde kullanan ülkeler; küresel rekabette ve inovasyonda rakiplerini geride bırakıyor. İşte biz de güçlü Türkiye için, mevcut üretim yapımızdaki katma değeri ve teknoloji yoğunluğunu artırmanın peşindeyiz. Tabii bu durum, müteşebbislerin yatırım iştahı kadar, nitelikli insan kaynağıyla da yakından ilişkili. Beşeri sermaye noktasında, emsallerimize göre karşılaştırmalı bir üstünlüğümüz var

. ÇALIŞMALARINIZ BİZİM İÇİN REFERANS:

Siz değerli araştırmacılarımıza, bilim insanlarımıza da bu manada önemli görevler düşüyor. Gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında yaptığınız çalışmalar bizler için referans niteliğinde İşte o yüzden bu tip buluşmaları ben çok önemsiyorum. Yurt dışına gittiğimde de bilim insanlarımızla bir araya gelmeye özen gösteriyorum. Onların fikir ve önerilerini dinliyor, birlikte neler yapabiliriz sorusuna cevap arıyorum.

SIRADA NİTELİK VAR:

Ar-Ge ekosistemimizi geliştirmek için, 17 senede büyük yatırımlar yaptık. 200’ü aşkın üniversite, bin 200’e yakın Ar-Ge merkezi, 300’ü aşan Tasarım Merkezi, seksenin üzerinde Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve 112 bin araştırmacıyla güçlü bir altyapıya sahibiz. Bundan sonraki hedefimiz, işin nitelik boyutunu çok daha ileri noktalara taşımak. Ekonomideki yeni başarı hikâyesini katma değerli üretimle yazıp; hep övündüğümüz genç ve dinamik nüfusumuzla küresel ekonomide hak ettiğimiz yere gelmek istiyoruz.

BEKLENENİN ÖTESİNDE İLGİ:

Tıpkı sizler gibi, yurt dışında çalışıp; temel ve beşeri bilimlerde ülkemizin adını yücelten pek çok akademisyenimiz var. Biriktirdiğiniz engin tecrübeleri bir şekilde ülkemize de aktarmanızı, somut projelere dökmenizi bekliyoruz. Bunun yanı sıra, ülkemizi üstün nitelikli yerli ve yabancı yabancı araştırmacılar için bir çekim merkezi yapmayı hedefledik. Bu sene ilk defa, Uluslararası Lider Araştırmacılar Programını uygulamaya başladık. Beklediğimizin ötesinde bir ilgiyle karşılaştık. 98’i Türk, 29’u yabancı olmak üzere 127 üst düzey araştırmacı bu programdan faydalanacak. Bugün buradan açıklıyorum. Yoğun ilgiyle karşılaştığımız Uluslararası Lider Araştırmacılar Programına önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.

BU YOLU BİRLİKTE YÜRÜYELİM:

Sizler, bilim diasporamızın elçilerisiniz. Her birinizin başarılarıyla gurur duyuyoruz. Bilgi, deneyim ve gözlemleriniz bizler için hazine niteliğinde. Biz bu hazinenin, ülkemizde de katma değere, üretime ve istihdama dönüşmesini arzuluyoruz. Ülkemizdeki araştırmacılarla aranızda, güçlü, organik ve sürekli bir bağ kurarak, Milli Teknoloji Hamlesi’ni hep birlikte başarmak istiyoruz. Bu topraklardan filizlenerek çıkan siz değerli araştırmacılarımızın, tecrübelerinden faydalanmak için her türlü desteği vermeye hazırız. Size bir telefon kadar yakınız. Gelin, Güçlü ve Büyük Türkiye idealinin vazgeçilmez bir parçası olun. Bulunduğunuz okullar ya da araştırma merkezleriyle, ülkemizdeki merkezleri eşleştirin. Yaşadığınız ülkelerdeki en iyi uygulama örneklerini bizlerle paylaşın, politikalarımızı çeşitlendirmemize katkıda bulunun. Bu yolu, hep birlikte yürüyelim.

BÜTÜNSEL OLAY

Kurultayın açılışında konuşan Demir, dünyada savunma sanayisinin birçok bilim ve teknolojiyi yönlendiren itici güç olarak bilindiğini belirterek, insanın ilk öncelikli ihtiyacının güvenlik olduğunu söyledi. Demir, savunma sanayisi konusunda Türkiye’de son yıllarda iyi bir giriş yaptığını ifade ederek, “Şunu da vurgulamak gerekiyor, eğer sanayi ekosisteminiz güçlü değilse, savunma sanayinizin tek başına güçlü olduğunu söylemeniz çok bir anlam taşımıyor. Bu bir bütünsel olaydır.” diye konuştu.

HERKES YARDIMLAŞSIN

TÜBA Başkanı Şeker, dünyanın çok hızlı değişim gösterdiğini belirterek, bu tanıklığın sadece seyrederek olmaması gerektiğini dile getirdi. Şeker, gelecek nesillere daha güzel ülke ve dünya bırakmak için yapılacak çalışmalar için bir arada olunmasını, 2 günün sonunda herkesin birbiriyle yardımlaşmasını diledi.

YURT DIŞINDAN 96 BİLİM İNSANI

Törende konuşan TÜBİTAK Başkanı Mandal, kritik teknolojilerde araştırma yaptıklarını, bunun yanı sıra destek mekanizmaları kurguladıklarını ifade ederek, kurultaya yurt dışında 96 Türk bilim insanının katıldığını kaydetti. Cumhuriyetin kuruluşunun 96’ncı kuruluş yıl dönümü nedeniyle 96 sayısını seçtiklerini kaydeden Mandal, Türkiye’den 16 üniversitenin kurultaya katkı sağladığını bildirdi.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

SAYA GRUP ÜRETİMLE BÜYÜYOR

SAYA GRUP ÜRETİMLE BÜYÜYOR

Hazır Site by Uzman Tescil