Ana Sayfa Gündem 27 Eylül 2019 3297 Görüntüleme

MANİSA 3. KİTAP FUARI AÇILDI

Manisa’da kültür şöleni başladı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Manisa Kitap Fuarı’nın resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Açılışa protokol üyelerinin yanısıra Güvenlik Uzmanı Mete Yarar da katıldı. Manisa’da bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kitap Fuarı, Manisa Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezi’nde açıldı. Fuara Manisa Valiliği, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Yunusemre Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, ilçe belediyeleri ve çeşitli kurumlar destek oluyor. Kitap Fuarı’nın açılış törenine Manisa Valisi Ahmet Deniz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Ak Parti MKYK üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Ak Parti Milletvekili Tamer Akkal, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Yunusemre İlçe Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Şehzadeler İlçe Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, Ak Parti İl Başkanı Berk Mersinli, Yunusemre Belediye Başkan Vekili Nezaket Elif Binici, Şehzadeler Belediye Başkanvekili Atilla Efendioğlu, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Atalay, eğitim camiasının temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

“DESTEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜRLER”

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Fuarı organize eden SNS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Naime Simsaroğlu, organizasyonla ilgili bilgiler vererek, “Bu yıl fuarımıza 92 yayınevi katılmaktadır. 10 gün boyunca 85 yazar Manisalı okurlarıyla buluşacak ve kitaplarını imzalayacaktır. Fuarımızı Manisa Valiliği’miz; onun koordinatörlüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Manisa Büyükşehir Belediyemiz, Yunusemre Belediyemiz, Şehzadeler Belediyemiz ve Manisa’nın tüm belediyeleri desteklemektedir. Manisa Valisi Ahmet Deniz’e, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’e, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi’ye, Ak Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli’ye, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç’a, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici’ye, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak’a, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’na ve KOSGEB’e teşekkürlerimi sunuyoruz. En az bizim kadar çaba gösteren Cüneyt Kamal’a da teşekkürü bir borç bilirim. Gelecek yıllarda bu desteğin artarak devam etmesi bu sayede fuarımızın giderek büyümesi en büyük isteğimizdir. SNS Fuarcılık adına kitap fuarımıza katılanlara, Manisalı kitapseverlere ve en çok da Manisalı yazarlara teşekkür ederiz” dedi.

BAYBATUR OKUMANIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Daha sonra kürsüye gelen Ak Parti MKYK üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, okumanın önemine dikkat çekerek, şu konuşmayı yaptı: “Bizim medeniyetimiz ‘Oku’ emriyle başlayan, bunun üzerine; ‘İlim Çin’de de olsa dahi gidin alın’ diyen Hz. Peygamberimizin ve Hz. Ali’nin ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ ifadeleriyle belirttiği gibi dolu dolu bir medeniyettir. Belki bu son 200-300 yıl içinde dahili ve harici bedbahtların etkisiyle geriye düşmüş olabiliriz. Ama son yıllarda, cumhuriyetimizin de eğitime ve bilime verdiği önemle geleceğe doğru emin adımlarla yürüyoruz. Sosyal medya ve cep telefonlarının etkisiyle beynimize bir sürü gereksiz bilgiyi depoladığımız bir zamandayız. İşte bu yüzden bu gibi kitap fuarlarının çok büyük önemi var. Ben de Manisa Vali’mize ve İl Milli Eğitim Müdürü’müze teşekkür ediyorum. Çünkü öğrencilerimizi bu tip fuarlara getirip kitapla barıştırmak lazım. Bu bağlamda fuarımız çok anlamlı ve güzel oldu. Fuarı organize eden SNS Fuarcılık başta olmak üzere tüm ilgili kurum ve kişilere çok teşekkür ediyorum.”

VALİ DENİZ’DEN VELİLERE ÇAĞRI

Bu yıl fuara büyük destek veren Vali Ahmet Deniz ise ‘Manisa Her Yerde Okuyor’ isimli bir proje başlattıklarını hatırlatarak, velilere ‘Önce siz okuyun, sonra çocuklarınıza örnek olun’ çağrısında bulundu. “En güzel fuarlar, kitap fuarlarıdır” diyerek sözlerini sürdüren Vali Ahmet Deniz, “Birçok fuara, etkinliğe gidip açılışlar yapıyoruz ama en çok heyecan duyduğumuz kitap fuarlarıdır. Çünkü çağımız bildi çağı. Sahip olduğu bilgiyi teknolojiye çeviren toplumların çok başarılı olduğunu görüyoruz. Dünya çok hızlı bir değişim yaşıyor. Bu değişimi sadece ilimle, bilimle ve kültürle yakalayabiliriz. ‘Manisa Her Yerde Okuyor’ diye bir projemiz var. Bu gibi projeler, fuarlar insanlarımıza daha fazla okuma alışkanlığı kazandırmaktadır. Manisalıların daha çok kitap okumasını bekliyorum. Çünkü Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet gibi dünya hükümdarları yetiştirmiş bir şehirdir Manisa. Bu yüzden bugün gerçekleştirilen 3. Manisa Kitap Fuarı’nı çok anlamlı buluyorum. Bu fuarda emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Manisa 3. Kitap Fuarı’nın açılış kurdelesi protokol üyeleri ve Güvenlik Uzmanı Mete Yarar tarafından kesildi. Açılışın ardından 92 yayınevi ve birçok yazar ve çizerin bulunduğu fuar, hep birlikte gezildi. Vali Ahmet Deniz ve beraberindekiler, özellikle öğrencilerle yakından ilgilendiler. Fuar boyunca çeşitli söyleşiler ve programlar da düzenlenecek. Manisalı birçok yazar fuara renk katacak. Manisa 3. Kitap Fuarı, 6 Ekim tarihine kadar Manisa Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil