Ana Sayfa Gündem 29 Eylül 2019 3242 Görüntüleme

Engelli Olmak Başarıya Engel Değil

ENGELLİ OLMAK BAŞARIYA ENGEL DEĞİL

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bu yıl 27.’si düzenlenen Engelliler Şenliği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Vali Ersin Yazıcı’nın da katılımlarıyla başladı. Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu iş birliği ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen şenlik 6 gün sürecek. Şenliğe Türkiye’nin dört bir yanından gelen engelliler ve aileleri katıldı. Şenliğin açılış töreni, Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Zihinsel Engelliler Okulu öğrencilerinin gösterilerinin ardından konuşan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Yusuf Çelebi, 27 yıldan bu yana Ayvalıklıların binlerce engelliyi konuk edip bağırlarına basmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

BİZLERDEN HİÇBİR FARKINIZ YOK

Vali Ersin Yazıcı da, Türkiye’nin dört bir yanındaki engellileri Ayvalık’ta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Türkiye’nin en güzel köşelerinden biri olan Ayvalık’ımız, engellilerle birlikte çok daha güzel bir hale geldi. Bu güzelliğin yaşanmasını sağlayan bu güne kadar bu şenliklerin yapılmasını sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Şunu çok iyi biliyoruz ki; sizin bizlerden hiçbir farkınız yok. Siz engelliler bizlerden zaten bir ayrıcalık istemiyorsunuz. Bunun da bilincindeyiz. Biz devletin tüm mekanizmaları olarak engelli kardeşlerimizi bizimle aynı koşullarda yaşama olanaklarına kavuşturabilmek için uğraşıyoruz. Engellilerin özel bir ayrıcalık istemediklerinin farkındayız. Engellilerin engellerinden dolayı aynı yaşam standartlarına kavuşturabilmek bizim görevimiz. Bu yolda ilerliyoruz.” diye konuştu.

YOĞUN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLMEKTEDİR

Devletimizin, engellilerin sosyal hayata katılımlarını sağlamak için yoğun çalışmalar yürüttüğünü belirten Vali Yazıcı, “Devlet olarak, engelli bireylerin tüm yaşamsal aktivitelerinde kendilerine hayatı kolaylaştırıcı çalışmaları tam bir diyalog ile gerçekleştireceğimizi belirtirken, herkesin her an engelli olabileceği realitesinden hareketle tüm vatandaşlarımızın duyarlılığıyla engellilerimize ilgisini esirgemeyeceğine inanıyorum.” dedi.

İNSAN OLMA ORTAK PAYDASINDA BİR BULUŞMA

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 27 yıldan bu yana Ayvalık’ta düzenlenen engelliler şenliğinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Buradaki birlikteliğimizi, sevgi ve saygıda, kısaca insan olma ortak paydasındaki bir buluşmanın ifadesi olarak görüyorum. Festival kapsamında gerçekleştirilecek Engelli Hakları Panelini de, öncelikle bu anlamda bir etkinlik olduğu için önemsiyorum. Hak vurgusuyla öne çıkan böyle bir faaliyete hepimizin mutlaka sahip çıkması gerektiğine inanıyorum.” dedi.

HAK TEMELLİ BİR ANLAYIŞ

Hak kavramı ve mücadelesinin insanı insan yapan temel değerlerden biri olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, “İnsanın iyilik ve mutluluğundan yana her düşünce, bizi hak temelli bir anlayışla karşı karşıya getirir. Ne kadar insandan yanaysak, o kadar haktan, hukuktan yana olmak durumundayız. İnsan olarak hepimiz, bu haklarla dünyaya geliyoruz. Bu açıdan, engelli hakları dediğimizde, aslında temel insan haklarını anlıyor ve buna vurgu yapıyoruz. Bu hak anlayışı, bildiğiniz gibi Kur’an-ı Kerim’de Abese Suresinde çok güzel ve öğretici bir şekilde dile getiriliyor. İşte bu, bizim inanç değerlerimizde engelli haklarının nasıl bir yere ve öneme sahip olduğunu bütün açıklığıyla ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından tören; Balıkesir Büyükşehir Belediye Bandosu’nun eşliğinde, festivale Türkiye’nin dört bir yanından Ayvalık’a gelen engelli grupların resmi geçişi ile sona erdi. Programa, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekilleri Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey, Pakize Mutlu Aydemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi ile engelli dernekleri temsilcileri katıldı.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil