Ana Sayfa Kültür 10 Ekim 2019 3176 Görüntüleme

Türk dünyası ezgileri BUÜ’de yankılandı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜDAM) tarafından ‘Öğrenci Buluşması’ etkinliği düzenlendi. Programda görev alan öğrenciler, ülkelerinin ezgilerini BUÜ’lü öğrencilerle paylaştı. Etkinliğe BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Âdem Doğangün, akademisyenler, idari personel ve çok sayıda öğrenci katıldı. Programda konuşan BUÜ Rektörü Prof. Dr. A. Saim Kılavuz, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle mevcut öğrencilerin yüzde 10’unun misafir öğrenci olduğunu belirtti. BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Bugün itibariyle üniversitemizde 7 bin 170 misafir öğrencimiz var. Her ne kadar resmi prosedürde yabancı öğrenci olarak geçiyor görünseniz de biz sizler için bu tabiri kullanmak istemiyoruz. Özellikle Türk dünyasından gelen öğrencilerimiz başta olmak üzere, tarihi ve milli, kültürel köklerimizin olduğu coğrafyalardan gelen öğrencilerimiz ve dünyanın 129 farklı ülkesinden gelen tüm öğrencilerimiz bizim başımızın tacıdır. Misafirimizdir. Hepsini en iyi şekilde ağırlayacak, en iyi eğitimi verecek ve sonunda memleketlerine Türk elçisi olarak uğurlayacağız. Irk açısından, etnik açıdan farklı köklerden geliyor olsalar da, tarihi kökleri paylaştığımız gençlerimiz ve ileride Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bekası noktasında tüm dünyada destek verecek coğrafyalardan gelmiş öğrencilerimizi dikkate aldığımızda bugün toplam 7 bin 170 misafir öğrencimiz bulunuyor. Şu an itibariyle stratejik planımızda mevcut öğrenci sayımızın onda birinde yani yüzde onuna ulaşmış bulunuyoruz” diye konuştu.

EN UFAK BİR SIKINTIDA YANINIZDA OLACAĞIZ

Bursa Uludağ Üniversitesi olarak hem yerli öğrenciler için hem de misafir öğrenciler için her türlü imkânı seferber ettiklerini kaydeden Rektör A. Saim Kılavuz; “Bu bizim vicdan ve gönül borcumuzdur. Tüm bunların ötesinde Türkiye’nin önümüzdeki 20-30 yıl sonrasında uluslararası ilişkiler anlamında sürekli yanında hissedeceği dostlarını yetiştiriyoruz. ULUTÖMER’imiz, ULUYÖS faaliyetlerimiz, Balkan Araştırmaları Merkezimiz, Kent Tarihi Araştırmaları Merkezimiz ve TÜDAM’ımız önemli görevler ifa ediyor. İşte bu görevlerden birisi de şu anda içinde bulunduğumuz etkinlikte icra ediliyor. Bu toplantı ile ilk defa bir araya gelme fırsatı bulduğumuz öğrencilerimize hoş geldiniz diyoruz. En ufak bir sıkıntı yaşandığı zaman tüm birimlerimiz ile bu sorunların giderilmesi için elimizden geleni yapacağımızdan hiç kuşkunuz olmasın” şeklinde konuştu.

TÜDAM, GÖNÜL COĞRAFYASINA HİZMET EDECEK

Etkinlikte konuşan TÜDAM Müdürü Doç. Dr. Erdem Özdemir, uzun yıllardır Türk dünyası hakkında müzik çalışmaları yaptığını aktardı. Bu vesile ile Türk dünyasının pek çok mensubuyla bir araya gelme fırsatı bulduğunu kaydeden Doç. Dr. Erdem Özdemir; “Bugün Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak karşınızdayım. Burası bir idari görevden öte benim için teknik hususiyetlerin daha kolay bir şekilde icra edileceği, Türk dünyasına ve gönül coğrafyamızın her bölgesine layıkıyla hizmet edebileceğimiz bir çalışma alanı oldu. Elbette ki misafir öğrencilerimiz de bizim buradaki en değerli paydaşlarımız olacaktır. Hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil