Ana Sayfa Ekonomi 10 Ekim 2019 3205 Görüntüleme

UZAKTAN KUMANDALI KARA ARACI AMAZON’U TEST ETTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, BMC’nin İzmir Pınarbaşı’nda bulunan tesislerinde uzaktan kumandalı kara aracı Amazon’u test etti.İlk kez TEKNOFEST İstanbul’da görücüye çıkan ve ismini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği yerli pikap Tulga’nın sürücü koltuğuna geçti.

ELEKTRİKLİ OTOBÜS NEOCITY

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, İzmir programı kapsamında BMC’nin Pınarbaşı Tesisleri’nde incelemelerde bulundu. BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk, Bakan Varank’a çalışmaları hakkında bilgi verdi. Tesiste, BMC tarafından üretilen tam elektrikli otobüs Neocitiy’i kullanan Varank, üretim hattında uzak kumanda sistemli çok amaçlı zırhlı kara aracı Amazon’u test etti.

GERÇEK ZAMANLI SEVK VE İDARE

Amazon 4×4 Çok Amaçlı Zırhlı Araç, uzaktan kumanda ile kullanılabilme özelliğine sahip. Meskûn mahal için özel olarak geliştirilen araç, tüm özellikleri ile gerçek zamanlı olarak sevk ve idare edilebiliyor. Amazon, yerleşim alanları içerisinde 1 kilometre yarıçap içerisinde kullanılabiliyor.

YERLİ VE MİLLİ

Varank, ziyaret sırasında TEKNOFEST İstanbul’da ilk kez sergilenen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullandığı BMC’nin pikap aracı Tulga’yı sürdü ve karoserini imzaladı. Daha sonra bir açıklama yapan Varank, tesislerde ticari araçların yanı sıra savunma sanayi araçlarının da üretildiğini ifade etti. Tesiste tank çekicilerinden zırhlı personel taşıyıcılarına bir çok aracın yerli ve milli imkanlarla üretildiğini vurgulayan Varank, savunma sanayinde elde edilen başarılarla özellikle terörle mücadelede çok güzel neticeler alındığını kaydetti.

GURURLANMAMAK ELDE DEĞİL

Savunma sanayinde elde edilen başarılara dikkati çeken Varank, “Bu harekatta da elimizi güçlendiren en önemli etkenlerden bir tanesi, savunma sanayisinde elde ettiğimiz başarılar. Burada gördüklerimizle gururlanmamak elde değil. Bunlar bizi ileriye taşıyacak, Türkiye Cumhuriyeti’ni tam bağımsız hale getirecek ve ülkemizi özellikle güvenlik anlamında tam bir bağımsızlığa getirecek gelişmeler. Mutluyuz, gururluyuz.” ifadelerini kullandı. AA

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil