Ana Sayfa Gündem 16 Ekim 2019 3166 Görüntüleme

Dünya Kanser Liderleri Zirvesi Kazakistan’da Gerçekleşti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Kazakistan’da düzenlenen Dünya Kanser Liderleri Zirvesi’nde katılımcılara hitap etti. Zirveye, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da katıldı. Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da gerçekleşen ‘Dünya Kanser Liderleri Zirvesi’ne Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) Başkanı Dina Mired, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve 80’den fazla ülkeden 350 onkoloji uzmanı katıldı.

“Kansere karşı farkındalık meşalesi yakalım”

Ödül töreninde dünyaya 3T çağrısında bulunan Emine Erdoğan, “Liderlere düşen tedbir, teşhis, tedavi için gerekli adımları atmaktır” dedi. Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Doğru politikalarla kanser yükünü ve kanser risk faktörünü hedef alarak, bugün her yıl görülen, 9.5 milyon kanser ölümünün, yarısını önleyebiliriz. Sorumluluk mevkilerinde bulunan insanlara düşen, tedbir, teşhis, tedavi diyebileceğimiz bu 3T konusunda, gereken adımları zamanlıca atmak ve akıllı liderlik sergilemektir. Akıllı liderlik demek, sorunu ortaya çıktıktan sonra, çözmeye çalışmaktan ziyade, sorunu ortaya çıkmadan önce, önleyecek adımları atmaktır.”

Ruh ve beden bütündür

Erdoğan, geleneksel tıbbın önemine dikkat çekerek, “İnsanın ruh ve beden sağlığı, bütüncül olarak ele alınmalıdır. Fiziksel gelişimle ruhsal gelişim arasında, doğrudan ilişki vardır. Biz bu anlamda, medeniyet köklerimizden ve Anadolu irfanımızdan da besleniyoruz. Mevlana’dan İbn-i Sina’ya, Lokman Hekim’den İbrahim Hakkı Hazretlerine, hepsinin ruh ve beden sağlığı öğretisine kulak veriyoruz. İbn-İ Haldun, ‘Az yiyen ve dengeli beslenenlerin, hal ve ahlakları da ölçülüdür’ tavsiyesi, yolumuzu aydınlatıyor” dedi.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil