Ana Sayfa Ekonomi 22 Ekim 2019 3224 Görüntüleme

Bakan Selçuk: “Bugün Neredeyse 96 Kat Artışla 440 Bine Yakın İşe Yerleştirme Yaptık”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER) tarafından düzenlenen “İş Dünyasında Kadın İletişim Ağı” projesinin tanıtım toplantısına katıldı. “Ülkemizin Geleceği Adına Kadınlarımızın Her Anlamda Daha Etkin Konuma Gelmelerini İstiyoruz”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) koordinatörlüğünde ve Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği (KAİSDER) ile Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) paydaşlığında düzenlenen “İş Dünyasında Kadın İletişim Ağı” tanıtım toplantısına katıldı. Bakan Selçuk, burada gerçekleştirdiği konuşmada, kadınların günlük hayat içinde emeğiyle, çalışkanlıklarıyla, alın teriyle her zaman var olduğunu belirterek, “Ülkemizin geleceği adına kadınlarımızın her anlamda daha etkin konuma gelmelerini istiyoruz. Ekonomik ve sosyal hedeflerimize de bu şekilde daha kolay ulaşabileceğimize inanıyoruz. Kadınlarımızın, istediklerinde ve imkânlar oluştuğunda nasıl güzel işler yapabileceğini de bu toplantıda görüyoruz.” diye konuştu. Selçuk, yapılan çalışmalarla kadın istihdamı ve girişimciliğinin daha yüksek seviyelere ulaşacağını dile getirdi.

“Kadın İstihdamında 4 Milyona Yakın Artış Gerçekleştirildi”

Bakan Selçuk, “Ülkemizdeki işveren ve kendi hesabına çalışanlar içindeki kadın oranı yüzde 16. Bu tabii ki bizim istediğimiz seviyede değil, fakat geçmişe kıyasla baktığımızda son 17 yılda büyük bir ivmeyi yakaladığımızı görmekteyiz. Önemli bir gelişme sergiliyoruz.” ifadelerini kullandı. Kadın istihdamında ilerleme sağlandığını vurgulayan Selçuk, 2007’den 2018’e kadar kadın istihdamında 4 milyona yakın artış gerçekleştirildiğini bildirdi. Bakan Selçuk, Ulusal İstihdam Stratejisi ile istihdam potansiyelini değerlendirmeye yönelik çok önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini, kadınlara pozitif ayrımcılık yapan teşvikler sağlandığını aktardı.

“İŞKUR ile Kadınların İşe Yerleştirmeleri 96 Kat Arttı”

Bakanlık tarafından yürütülen “Ulusal İstihdam Stratejisi” ile istihdam potansiyelini değerlendirmeye yönelik çok kapsamlı çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Selçuk, “Teşviklerle hedeflerimizi uygulama yolunda kadınlara pozitif ayrımcılık yapan teşvikler sağlıyoruz. İlave İstihdam Teşviki, Aktif İş Gücü Programları, Toplum Yararına Programlarımızda her daim kadınlarımızı önceliyoruz. Aktif İş Gücü Programlarımıza baktığımız zaman 2002 yılında yalnızca 571 kadınımız kurslardan faydalanırken; bugün 300 bini aşkın kadınımız bu programlardan yararlanıyor. Yine iş kulüplerimizde kadın yararlanma oranımız artıyor. İŞKUR aracılığıyla 2002 yılında; yalnız 4 bin 543 kadın işe yerleştirilebilmiş. Bugün neredeyse 96 kat artışla 440 bine yakın işe yerleştirme yaptık.” ifadelerini kullandı.

“Kadınlar Birbirine Güç Verdikçe Daha Güçlü Bir Türkiye Olacak” “

Kadın İstihdamı Ulusal İzleme ve Koordinasyon Kurulu”nun çalışmalarına değinen Bakan Selçuk, kadınların sermayeye ulaşma ve finansal kaynak bulma sıkıntısının, kadın girişimciliğini etkileyen en önemli noktalardan olduğunu ifade etti. Tüm kamu kurumlarıyla kadınların her daim yanında olmaya devam edileceğini belirten Selçuk, iş deneyimi, özgüven eksikliği ve pazara erişimde yaşanan sorunların kadın girişimciliğini engelleyen nedenler arasında bulunduğuna dikkati çekti. İş deneyimi ve özgüven eksikliği, koçluk ve danışmanlık ihtiyacı noktasında sivil toplum kuruluşlarına görev düştüğünü anlatan Bakan Selçuk, mentorlük ile bilgi ve tecrübeyi artıracak çalışmaların, özgüven eksikliğinin önüne geçeceğini söyledi. Selçuk, 2018-2023 yıllarını kapsayan “Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi Eylem Planı”nın önemine değinerek, son 17 yılda kadınların ve kızların eğitime ulaşması noktasında bir ivme sağlandığını, bunu sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle sürdüreceklerine aktardı. İş Dünyasında Kadın İletişim Ağı’nın, Türkiye’yi kapsayacak şekilde güçlü bir noktaya taşıyacağına inandığının altını çizen Bakan Selçuk, “Mentorlük çalışmaları, tecrübe ve iletişim paylaşımı çok önemli. Kadınların birbirine güç vermesi çok önemli. Kadınlar birbirine güç verdikçe daha güçlü bir Türkiye olacak.” değerlendirmesinde bulundu. Toplantıya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanı sıra, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Proje Uygulama Daire Başkanı Bülent Özcan ve çok sayıda davetli katıldı.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil