Ana Sayfa Gündem 23 Ekim 2019 3184 Görüntüleme

ANTALYA YÖREX YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI AÇILDI

Türkiye’nin ağırlıklı olarak sokakta satılan ünlü lezzetlerinden simit, Oxford İngilizce Sözlüğüne Türkçe “simit” olarak girdi. Antalya’da yöresel ürünler fuarının açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Anlamına baktığınızda şöyle diyor: Türkiye menşeili, pişirilmeden önce pekmez ve susamla kaplanmış halka şeklinde ekmek türü. İşte bizim aslında dünya literatürüne ekleyecek binlerce kelimemiz, hazinemiz bulunuyor. Madem zamanın ruhu da yerelden ve doğal olandan yana. Biz de bakanlık olarak, Türkiye’nin yerel değerlerinin markalaşmasını sağlamak adına tescillerimizi ve bunların ticarileşmesini artırmayı hedefliyoruz.” dedi

Törene Bakan Varank’ın yanı sıra Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Davut Çetin de katıldı.

YÖRESEL ÜRÜNLER MARKALAŞIYOR

Yöresel ürünlerin markalaşması, ticarileşmesi ve korunması açısından sağladığı katkılarla bölgesel kalkınma politikalarına destek veren YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, kapılarını ziyaretçilerine açtı. Beş gün boyunca yöresel ürün şöleninin yaşanacağı fuara 81 ilden firmalar katılıyor. Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle düzenlenen fuarın açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank yaptı. Açılış töreninde konuşan Bakan Varank, YÖREX’in, geçen sene 207 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını ve bu rakamın geride bırakılacağının şimdiden anlaşıldığını belirterek, şunları kaydetti:

REKORA İMZA ATABİLİRİZ:

Ticaret ve sanayi odaları, kadın kooperatifleri ve kalkınma ajanslarımızdan katılımcılar bizlerle birlikte. Hazır turizmde rekorları kırıyorken, bu fuarda da bir rekora imza atabiliriz diye düşünüyorum. Türkiye’nin verimli toprakları, tarımsal ürün çeşitliliği ve kendine özgü iklim yapısı sayesinde, zengin bir yöresel ürün potansiyeline sahibiz.

TOPRAĞIN VE YÖRENİN İMZASI:

Yöresel ürünlerin tespiti, standartlara uygun üretilmesi, ticarileşmesi ve nesiller boyunca aslına uygun şekilde korunmasını, yerel kalkınma açısından bakımından önemli buluyoruz. Bu sayede refahın tabana yayılmasına katkı sağlayacağımıza da inanıyoruz. Tabi bu noktada coğrafi işaretlere özel bir parantez açmamız gerekiyor. Coğrafi işaret, bir anlamda toprağın, yörenin imzası demek. Bu tesciller; bulundukları bölgeye, cezbedici ve merak uyandırıcı bir nitelik katıyor.

454 TESCİLLİ ÜRÜN:

Bugün itibarıyla 454 tescilli ürünümüz var. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun yaptığı özenli ve yoğun çalışmalar sayesinde tescile sahip olmayan hiçbir ilimiz bulunmuyor. Elbette bunlarla yetinmek niyetinde değiliz. İşlemleri halen devam eden 429 başvurunun yanı sıra, yaptığımız ilk değerlendirmelere göre 2 bin 500 civarında potansiyel coğrafi işaretimizin olduğunu biliyoruz. Ülkemizin asırlardır süregelen medeniyet ve kültür beşiği yapısını dikkate aldığımızda, bu sayının zaman içinde on binlerce olması çok muhtemel.

KATMA DEĞER DE ÖNEMLİ:

Tabi tescil sayısı kadar, tescillenen bu ürünlerin ekonomiye sağladığı katma değer de önemli. İtalya’nın 500’ün üzerindeki tescilli coğrafi işareti, ülke ekonomisine 12 milyar Avro’nun üzerinde bir gelir sağlıyor. Bizim tescilli işaretlerimizin pazar payı ise, 2 milyar Avro civarında. Dolayısıyla, tescilden sonraki süreçler olan; ticarileşme, markalaşma, ihracat ve gastronomi turizmi gibi politikalara daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor. Çünkü coğrafi işaretli ürünler güçlü bir pazarlama stratejisiyle birleştiğinde; yerel üretime, turizme, istihdama, kırdan kente göçün engellenmesine yani kalkınmaya çok güçlü bir destek veriyor.

KÜLTÜREL MİRAS KAYIT ALTINDA:

Kalkınma ajanslarımız; yöresel ürün envanterini çıkarıp, kültürel mirasımızı kayıt altına alıyor, coğrafi işaret tescil süreçlerinde yerel aktörlere yardımcı oluyor ve yöresel ürünlerin ticarileştirilmesine yönelik stratejiler oluşturuyor. Yine ajanslarımız, bugün burada olduğu gibi fuarlarla, ürünlerin tanıtım ve pazarlamasına aracılık ediyor.

PROJE DESTEKLERİ:

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansımız, coğrafi işaretli ürünlerden elde edilen geliri artırmak için 5 milyon liralık bir mali destek programı planladı. Program çerçevesinde, tescille kazanılan haklara ilişkin izleme ve denetim sistemleri kuracak, coğrafi işaretli ürünlerin ortak üretimi, satışı ve pazarlanması, bunların turizm değerine dönüşmesi gibi alanlarda proje destekleri verecek. Kalkınma ajanslarımızı bu alanda etkin şekilde kullanmaya devam edeceğiz.

ÜRÜNLERİN İHRACATI:

Coğrafi işaretlerimizin yurt dışında da tescil edilmesi, yöresel ürünlerin ihracatının artırılması açısından oldukça elzem. Bunun için Türk Patent, Avrupa Birliği Komisyonu’yla iş birliği yapıyor. İlk aşamada sırada bekleyen 35 coğrafi işaretimizin AB’de hızlı bir şekilde tescilini hedefliyoruz. Bu tesciller tamamlandığında; hem oradaki kötüye kullanımı engelleyecek hem de ürünlerimizin kalitesini göstereceğiz.

KURDA İSTİKRARI YAKALADIK:

Türkiye, bölgesel kalkınmanın da vereceği destekle güçlü büyüme oranlarını yakalayacak. Bakın son dönemde pek çok uluslararası kuruluş ülkemize ilişkin büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Faizler düşüyor, enflasyon düşüyor, kurda istikrarı yakaladık. Bir taraftan da bölgemizdeki tehditleri teker teker ortadan kaldırdığımız bir dönemden geçiyoruz.

POZİTİF GÜNDEME ODAKLANDIK:

Hükümet olarak, pozitif gündeme odaklanmış durumdayız. Önümüzdeki 4 yıllık seçimsiz dönem bize çok iyi bir fırsat sunuyor. Hedeflerimiz ve yol haritamız çok net. Türkiye’yi üretimle kalkındıracak, gençlerimize nitelikli iş imkânları oluşturacağız.

SİMİT” OXFORD İNGİLİZCE SÖZLÜĞÜNDE:

Hepimizin vazgeçilmez lezzeti simit Oxford İngilizce Sözlüğüne yeni eklenen kelimeler arasında yer aldı. Anlamına baktığınızda şöyle diyor: Türkiye menşeili, pişirilmeden önce pekmez ve susamla kaplanmış halka şeklinde ekmek türü. İşte bizim aslında dünya literatürüne ekleyecek binlerce kelimemiz, hazinemiz bulunuyor. Madem zamanın ruhu da yerelden ve doğal olandan yana. Biz de bakanlık olarak, Türkiye’nin yerel değerlerinin markalaşmasını sağlamak adına tescillerimizi ve bunların ticarileşmesini artırmayı hedefliyoruz.

ÖNCEDEN ‘TURKISH BAGEL’ TABİRİ KULLANILIYORDU

Türkiye’de sokakta yenen en ucuz ve en sevilen şeylerin başında gelen ‘simit’, Oxford İngilizce Sözlüğünde kendine yer buldu. Sözlükte simit için önceden ‘Turkish bagel’ tabiri kullanıyordu. Ancak bagel; ABD ve Kanada’da sıkça tüketilen şekil olarak simidi andırmakla birlikte aynı tatta olmayan bir ekmek türü olarak biliniyor.

Bakan Varank ve TÜRKPATENT Başkanı Asan tarafından tescilleri gerçekleşen “Mardin Bulguru, Kastamonu Siyez Bulguru, Kastamonu Taş Baskı Dokuması, Rize Kavurması” Coğrafi İşaret Belgeleri, başvuru sahiplerine takdim edildi.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil