Ana Sayfa Haberler 24 Ekim 2019 174 Görüntüleme

ŞAHİN, ULUSLARARASI KÜRESEL ENERJİ VE MÜHENDİSLİK KONGRESİ’NE KATILDI

BAŞKAN ŞAHİN: ENERJİ, EKONOMİK KALKINMANIN ANAHTARIDIR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi’nde bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası Küresel Enerji ve Mühendislik Kongresi’ne katıldı. Başkan Şahin, artık ekonomik kalkınmanın anahtarının enerji olduğunu kaydetti. Gaziantep Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği ve Enerji Yönetim Merkezi tarafından hazırlanan 4’üncü Uluslararası Küresel Enerji ve Mühendislik Kongresi açış töreni, Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

ŞAHİN: YILLARDIR SU AKMIŞ BİZ BAKMIŞIZ

Kongrenin açışında konuşan Şahin, kongreler turizminin en önemli alan olduğuna işaret ederek, “Artık, ekonomik kalkınmanın anahtarı enerjidir. Her ülke kendi topraklarında karbon analizleri yaparak enerjisini nasıl artırmaya çalıştığını gözlemliyoruz. Büyük bir yarış var, ülkeler yarışıyor, şehirler yarışıyor, sektörler yarışıyor, bu acımasız rekabetin içerisinde donanımlı ve dirençli olarak at başı gitmek zorundayız. Büyük hayallerimiz var ve bu hayalleri gerçekleştirmemiz lazım. ‘Bilgi güçtür iktidar yapar’. Dünya tarihine baktığımızda medeniyetler kuran ülkelerin kendi döneminin bilgisini elinde bulundurduklarını görüyoruz. Silikon vadilerini kurmadan bu alanda söz sahibi olmanız mümkün değil. Sanayi ve tarım devrimi kısmı olarak yaşadık. Şu an bilgi ve teknoloji çağının çok acımasız rekabetini yönetiyoruz ve artık bilgi ekonomisinden söz ediyoruz. En güçlü yanımız üniversitelerimiz, en güçlü sermayemiz beşeri sermayemiz. Maden yasasını 1970’li yıllarda çıkaran bir ülkede yıllardır su akmış biz bakmışız, bereketli hilalin tam ortasındayız Almanya, güneş enerjisini güneş gülleriyle üretiyor, rüzgar enerjisi ve jeotermal bu toprakların en büyük gücü ancak bunu enerjiye dönüştürememişiz. Hukuki düzenlemelere gittik, özel sektörün önündeki engelleri kaldırdık.

SORUNLARI TEKNOLOJİYLE ÇÖZEMİYORSAN ŞEHRİ AKILLANDIRAMAZSIN!

Dünya akıllı şehirleri konuşuyor. Önemli sorun alanlarını teknolojiyi kullanarak çözemiyorsan şehri akıllandıramıyorsun. Belediye başkanlığı koltuğuna oturduğum 2014 yılında kendi kurumsal altyapımızı bu dile çevirmek için kararlar aldık. Dünyayı en iyi okuyan ehli kişilerle yola çıktık, kurumsal kimliğimizi kısa sürede değiştirdik, teknolojiyi kullanarak vatandaş odaklı hizmet üretmeye başladık. Akıllı enerji dedik, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi üzerine çalışma yaptık. İlk kez bir büyükşehir, 15 milyon yatırım yaparak, Oğuzeli’nde biyoenerji tesisi kurdu. Tesisten çıkan ürünü park ve bahçelerde gübre olarak kullanıyoruz, çıkan enerjiyi sisteme devrediyoruz. Akıllı şehirler noktasında yapmamız gerekenler var ama sanayiyi emek yoğunlukta yüksek enerjiye geçmemiz gerekiyor. Çok önemli bir rapor hazırladık. Bu raporda 4 ana başlık belirledik. Hazırladığımız raporu; Ankara’ya götürdük ilgili bakanlıklara anlattık, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, raporda yer alan taleplerimiz 11’inci kalkınma planına yazılacak ve bu alanda Gaziantep’i pilot il ilan edileceklerini söyledi. Teknoparklarla, modern şehircilikle, üniversitelerle bunu başarmamız lazım. Ortadoğu büyük bir pazar yarın makarnayı, yumurtayı ben üreteceğim derse bizim durumumuz ne olacak? O yüzden teknoloji açığını en kısa sürede kapatmamız lazım” dedi.

KONUKOĞLU: PETROL ÜRETEN ÜLKELER, SANAYİDE VE BİLİMDE GERİ

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, ekonominin ilk sırasına enerjini oturduğunu aktararak, “Bütün Dünya’nın kavgası enerji üzerinedir, enerjinin olmadığı bir yerde kavga gördünüz mü? Nerede petrol var orada kavga var. Zaman zaman düşünüyorum, iyi ki ülkemizde petrol yok bu doğru bir şey mi değil ama petrol olduğu zaman da başınızda kaygı yaratılıyor, insanları biraz da tembelleştiriyor. Petrol üreten ülkelere bakın, sanayide geri, bilimde geri, sadece çıkan petrolün parasını bölüşüp yiyorlar. Tıpkı arazisi bol olan şehirler gibi, Gaziantep nasıl sanayileşti, ekileceği toprağı yok, petrolü yok herkes ya çalışacak ya da okuyacak başka çaresi yok. Biz 1997 yıllarında kendi enerjimizi kendimiz üretmeye başladık, ham petrolden 27 megavat enerji ürettik. O zamanlar elektrik kesinti çok oluyordu üretim kaybı yaşamaya başladık. AK Parti Hükümeti, 2008 yılında özel sektöre enerjinin önünü açtı” diye konuştu. GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür de Dünya enerji savaşlarının Ortadoğu’da yaşandığını hatırlatarak, önemli olanın yenilenebilir enerji kaynaklarına ulaşmak olduğuna dikkati çekti. Kongre Kurulu Başkanı Doç. Dr. Adem Atmaca ise, bu yıl 4’üncüsünün düzenlendiği Uluslararası Küresel Enerji ve Mühendislik Kongresi’nin Gaziantep Üniversitesi’nin görünürlülüğünü artırdığını belirterek, iki gün sürecek kongre boyunca 7 salonda 18 oturumun gerçekleşeceğini, bu oturumlara 278 akademisyenin katılacağını söyledi.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil