Ana Sayfa Sanat 6 Kasım 2019 3181 Görüntüleme

Kırgızistan’ın unutulmaz sanatçıları BUÜ’de anıldı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ve Türk Ocakları Bursa Şubesi işbirliğinde bu yıl 15.si gerçekleştirilen Türk Dünyasının Öncüleri etkinliğinde Kırgızistan’ın ünlü sanatçıları Süymönkul Çokmorov ve Tattibübü Tursunbayeva anıldı. BUÜ, Türk Ocakları Bursa Şubesi, Türksoy işbirliğinde düzenlenen 15. Türk Dünyasının Öncüleri etkinliğinde bu yıl Kırgızistan’ın en önemli sanatçıları Süymönkul Çokmorov ve Tattibübü Tursunbayeva anlatıldı. Sanatçıların hayatları, eserleri ve yaşantılarına dair kesitlerin paylaşıldığı sergi ile başlayan organizasyona BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakan Yardımcısı Nircigit Kadirbekov, Türk Ocakları Bursa Şube Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı, Kırgızistan Türksoy Temsilcisi Kocageldi Kültegin, sanatçıların yakınları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler büyük bir ilgi gösterdi.

MİSAFİR ÖĞRENCİLERİMİZ KÜLTÜRLER ARASINDAKİ GELİŞİMİ DESTEKLİYOR

Açılış töreninde konuşan Rektör A. Saim Kılavuz, üniversite yönetimi olarak böylesine önemli bir programa ev sahipliği yapmaktan dolayı memnuniyet duyduklarını söyledi. Türki Cumhuriyetlerin bağımsızlıklarını kazanmalarının ardından Türkiye ile olan ilişkilerini ciddi anlamda geliştirdiklerine işaret eden Rektör Kılavuz; “Ülkelerimiz arasında ilişkilerin gelişmesinin bir vesilesi de Orta Asya ülkelerinden üniversitelerimize eğitim görmek için gelen kardeşlerimizdir. Şu an nüfusu 70 bini aşan üniversitemizde 7 bin civarında 128 ülkeden gelen öğrencimiz var. Yoğunluk olarak da ilk 10 içerisinde Kırgızistanlı evlatlarımız yer alıyor. Burada bu öğrencilerimizin iyi düşünce, iyi duygu ve iyi bir eğitimle yetişmesinde, ülkelerine dönerek hizmet vermesinde bizlerin de karınca kararınca bir nebze emeğimizin geçmesinde mutluluk duyuyoruz. Dolayısı ile bu mutlulukların artması, eğitim öğretim hayatı boyunca Türk halkları arasındaki kültür alışverişinin artması ve gelişmesi ile mümkün olacaktır. Düzenlenen bu etkinliği de böylesi bir kültür alışverişinin gerçekleşmesi açısından önemli buluyorum” diye konuştu.

TÜRK HALKLARININ DAMARLARI BİRDİR

Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakan Yardımcısı Nircigit Kadirbekov ise Türkiye’ye gelmeden önce çok büyük bir heyecan duyduğunu ve kendisini ana vatandan ata vatana gelmiş gibi hissettiğini söyledi. Bakan Yardımcısı Kadirbekov; “Türk halklarının ana damarları birdir. Bugün milli marşımız çalındığı zaman tüm Türk kardeşlerimizin eşlik ettiğini gördüm. Bu beni çok etkiledi ve ülkeme döndüğüm zaman mutlaka herkese anlatacağım. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

TOPLULUKLARIN VARLIKLARINI PEKİŞTİREN KÜLTÜR VE SANATTIR

Türk Ocakları Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı da iki ülkenin marşlarının sözlerinin çok benzer olduğunu, diğer Türk ülkelerinin marşlarının da yine benzer ifadeler içerdiğini aktardı. Hayatı boyunca görmek istediği tablonun Türk milletleri arasındaki birlik ve beraberliğini görmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Selçuk Kırlı; “Evrimsel psikoloji açısından baktığımız zaman insan toplulukları 150 kişiyi geçtiği zaman genişleyebilmek ve varlıklarını sürdürebilmek için net olarak sanata ve kültüre ihtiyaç duyarlar. Dünyada o toplulukları tanıdan da, kendi aralarındaki varlıkları sağlayan da ve gelecek nesillere aktarılacak olan da odur. Bunun genetik temelleri de vardır. Ancak kültürle beslendiği zaman her şey değişir” şeklinde konuştu Kırgızistan Türksoy Temsilcisi Kocageldi Kültegin de bugüne kadar 14 yıl üst üste Orta Asya’da sanat ve kültürel anlamda eserler vermiş kişilerin adını verdikleri etkinlikler düzenlediklerine işaret etti. 15. Programın Kırgızistan’ın önde gelen sanatçıları ile gerçekleştiriliyor olmasından dolayı ayrıca mutluluk duyduklarını kaydeden Kültegin, etkinliğe katılan herkese teşekkür etti. Açılış konuşmalarının ardından katılımcılara teşekkür plaketi takdim edildi. Programın son kısmında Süymönkul Çokmorov ve Tattibübü Tursunbayeva’nın birlikte rol aldıkları Kızıl Elma filmi izletildi.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil