Ana Sayfa Haberler 12 Kasım 2019 3170 Görüntüleme

İZSU’dan kırsaldaki 24 mahalleye can suy

Yasa değişikliğiyle köy statüsünden çıkarılarak mahalleye dönüştürülmüş 167 yerleşim yerindeki su tarifelerinin indirim kapsamı dışında tutulmasının yarattığı mağduriyeti geçtiğimiz ay yaptığı düzenlemeyle gideren İZSU Genel Müdürlüğü, indirimden yararlanamayan 24 mahalle için de yeni bir tarife oluşturdu. 5216 sayılı yasa ile köy tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüştürülen yerleşim yerlerindeki abonelere destek olmak amacıyla hazırlanan yeni tarife, İZSU Genel Kurulu’nda kabul edildi. 1 Aralık 2019’dan itibaren geçerli olacak “5216 Eski Köyler” adlı tarifeye göre halen metropol tarifesinden ücretlendirilen 24 mahallede suyun metreküp fiyatı 1,20 TL olacak. Kademesiz uygulanacak söz konusu tarifeden 12 bini aşkın abone yararlanacak.

Köylerde yüksek su faturası kalmıyor

7186 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nda yapılan değişikliğin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet alanındaki 191 köyde bulunan aboneler, 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren metropoldeki tarifelere geçirilmiş, özellikle tarım ve hayvancılıkla geçinen vatandaşlar bu yüzden yüksek fatura bedelleriyle karşılaşmıştı.  İZSU Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği’nce yapılan değerlendirmeler sonucu, yeni bir düzenlemeyle söz konusu köylerden orman köyü statüsüne sahip 167’sinde yaşayanların mağduriyeti giderilmiş, ancak diğer 24 köy için yeni bir düzenleme ihtiyacı doğmuştu.

12 binden fazla abone nefes alacak

5216 sayılı kanun ile mahalleye dönüşen 24 köydeki 12 bin 87 adet abonenin metropol tarifesinden ücretlendirildiğini ancak bu bölgelerde yaşayanların önemli bir kısmının geçimlerini tarım ve hayvancılık yaparak sağladığını dikkate alan İZSU Genel Müdürlüğü, “5216 Eski Köyler” tarifesini hazırladı. Yeni tarifeye göre konut/konut dışı aboneliklerle tarım-hayvancılık abonelikleri için suyun bedeli metreküp başına kademesiz 1,20 TL olacak.

Yeni tarifeden yararlanacak 24 mahalle

Aliağa’da Yukarı Şehit Kemal, Bayındır’da Hasköy ve Karaveliler, Çiğli’de Kaklıç, Kemalpaşa’da Çiniliköy, Halilbeyli, Örnekköy, Menderes’te Bulgurca, Menemen’de Buruncuk, Çavuş, Musabey, Seferihisar’da Ulamış, Torbalı’da Atalan, Bülbüldere, Çapak, Eğerci, Göllüce, Kırbaş, Kuşçuburun, Naime, Özbey, Pamukyazı, Şehitler ve Urla’da Gülbahçe.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil