Ana Sayfa Sağlık 21 Kasım 2019

Kök Hücre, Kan ve Organ Bağışının Önemi Anlatıldı

MASKİ Genel Müdürü Şehnaz Başaran, Manisa Büyükşehir Belediyesi WEB TV ekranlarında Büşra Gürbüz’ün sunumuyla gerçekleştirilen Sağlıklı Günler programına konuk oldu. Kök hücre, kan ve organ bağışının konu edildiği programda bir hasta yakını olarak yaşadıkları süreci izleyiciler ile paylaşan Başaran, yapılan bağışların insanlara nasıl umut olduğunu anlattı.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Şehnaz Başaran, Manisa Büyükşehir Belediyesi WEB TV ekranlarında yayınlanan Sağlıklı Günler programına katıldı. Büşra Gürbüz’ün sunumuyla gerçekleştirilen programın bu haftaki konusu, kök hücre, kan ve organ bağışı oldu. Programda ayrıca, İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. İsmet Aydoğdu ile Akhisar Ulucami Mahalle Muhtarı ve Hayata Umut Projesi Sorumlusu Nesime Şakrak da yer aldı. Kök hücre, kan ve organ bağışına dikkat çekmek için gerçekleştirilen yayında duygularını ve deneyimlerini izleyiciler ile paylaşan Başaran, kızı İlayda Başaran’ın tedavi sürecini anlattı. Programda ayrıca, 29 Kasım Cuma günü saat 14.00’da Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Lale Salonu’nda gerçekleştirilecek ‘Hayata Umut’ Konferansı ile ilgili olarak da bilgi verildi. Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan ‘Yaşamak ve Yaşatmak İçin Sana İhtiyacımız Var Manisa’ sloganına sahip konferansta katılımcılara kök hücre, kan ve organ bağışının önemi anlatılacak. Ayrıca, Kültür Merkezi önünde isteyen herkes 09.00 ila 17.00 saatleri arasında kök hücre, kan ve organ bağışı yapabilecek.

Siz de 3 tüp kan vererek umut olabilirsiniz

MASKİ Genel Müdürü Şehnaz Başaran, programda “Kimse böyle bir durumu yaşamadan kendi başına geleceğini düşünmüyor. Yine de löseminin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu biliyor ama hastalık ile ilgili pek bir şey bilmiyoruz. Kızıma 9 Ocak günü teşhis kondu, 14 Ocak’ta tedavi sürecine başlandı. Çok hızlı bir şekilde hareket etmek ve karar vermek gerekiyor” dedi. Löseminin uzun soluklu bir tedavi süreci olduğunu belirterek konuşmasına devam eden Başaran, insanların tedavi sürecinde umutsuzluğa düşmemesinin önemine değinerek, “İkinci kemoterapinin ardından doktorumuza kontrole gittiğimizde yüzünde tarif edemediğim bir mutluluk gördüm. Doktorumuz bize uygun kök hücre bulunduğunu söyledi. Yaşadığımız mutluluğu hiçbir şekilde tarif etmem mümkün değil. Kök hücrenin serum içerisinden

damara gittiğini gördüğümde yaşadığım sevinci anlatamam. Herkesin kök hücre, kan ve organ bağışı noktasında destek vermesini istiyorum. Çünkü o insanların uygun bir donör bulunduğunda yaşadıkları mutluluğun tarifi yok. Sadece 3 tüp kan vererek bunu yapabiliyorsunuz. Orada bekleyen insanları asla unutmayın. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün de Hayata Umut Ol projesine büyük destek verdi. Kendisine çok teşekkür ediyoruz” diyerek konuşmasını noktaladı.

Genel Müdür Başaran’ın kızı İlayda Başaran da canlı yayına telefonla bağlanarak, “Kolay mı zor mu bilmiyorum ama güzel bir tedavi süreci geçirdim. Tedavi gören veya teşhis konan kişilere en önemli şeyin moral olduğunu ve morallerini yüksek tutmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Etiketler:

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil