Ana Sayfa Gündem 21 Kasım 2019 3172 Görüntüleme

Türkiye, Bursa Uludağ Üniversitesi ile gurur duyacak

MÜSİAD Bursa’nın düzenlediği Müstakil Düşünceler Konferansı’nda konuşan Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Kısıtlı bir bütçemiz var. Ancak şikayet etmiyoruz. Eldeki imkanlar ölçüsünde çalışmaların en iyisini, en faydalısını yapmaya gayret edeceğiz. Akademisyenlerimizin kalitesi devlet, YÖK ve TÜBİTAK tarafından anlaşıldı. Ciddi destekler almaya başladık. Göreceksiniz 1-2 yıl içerisinde Bursa Uludağ Üniversitesi, Türkiye’nin gurur duyacağı başarılara imza atacak” dedi.

KISITLI BÜTÇE İLE GÜZEL İŞLER YAPACAĞIZ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi tarafından organize edilen Müstakil Düşünceler Konferansı etkinliğinin son konuğu BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz oldu. ‘Geçmişten Günümüze Uludağ Üniversitesi’ konulu bir konuşma gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, üniversitenin kısıtlı bütçesine rağmen faydalı olacak çalışmalara imza atmak için gayret gösterdiklerini söyledi. Önceki ay açıklanan üniversite bütçeleri içerisinde Ege Üniversitesi ile birlikte en yüksek bütçe artışının kendi üniversitesi için yapıldığına işaret eden Rektör A. Saim Kılavuz; “Açıklanan rakam çok büyük gibi görünüyor. Ancak 662 milyon TL’nin yüzde 85’i personel giderlerine harcanacak. Bizim bütçe içerisinde yatırım için ayırabileceğimiz rakam 62 milyonu olacak. Bu rakam ile mevcut yatırımları ve acil müdahale edilmesi gereken eksikliklerimizi gidereceğiz. Bütçemiz kısıtlı olabilir, fakat biz elimizdeki imkânlar ile en iyisini, en faydalısını yapmaya gayret edeceğiz. Kesinlikle şikâyet etmiyoruz. Elimizdekilerle de güzel işler yapabiliriz. Genç ve dinamik bir ekibimiz var. Aralarında en yaşlısı benim. Bu yaşta ne kadar gayretli çalıştığımı gören ekibim, benden daha fazla gayretli çalışmaya özen gösteriyor. Görev süremizin sonunda geriye dönüp baktığımız zaman, Bursa Uludağ Üniversitesi’ne faydalı işler yapmış olmayı ve insanların bu çalışmaları takdir etmesini arzu ediyorum” diye konuştu.

ÖĞRENCİ DOSTU VE ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNE ÖNEM VEREN ÜNİVERSİTE

Göreve atandığında öğrenci odaklı ve üniversite-sanayi işbirliğine önem veren üniversite anlayışını hedef aldığını kaydeden Prof. Dr. A. Saim Kılavuz; “Öncelikle öğrencilerimizin uzak şehirlerde ve zor ortamlarda almamaları için 5 yıldır vazgeçilmiş olan yaz okulu uygulamasını geri getirdik. Bütünleme sınavlarını Temmuz ayına geri çektik. En önemlisi de öğrencilerin ulaşabileceği bir yönetim modelini ortaya koyduk. Sosyal medya ve diğer iletişim aletleri vasıtasıyla öğrenciler bize ulaşabiliyor. Taleplerini dinliyor, çözümler getirmeye gayret ediyoruz. Öğrencilerin hoşuna giden bir sistem oluşturduk. Ortamından memnun olan öğrenci, derslerine daha severek geliyor. Üniversite içerisinde daha mutlu oluyor. Üniversite-Sanayi işbirliği konusunda da özel bir çaba gösteriyoruz. Kentimizin önde gelen işadamlarıyla birlikte kısa adı KÜSİ olan Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği platformunu hayata geçirdik. Gönüllü sanayicilerimizden oluşan ÜSİGEM Gönüllü Çalışma Konseyi oluşturduk. Bu platformları ayda bir topluyor ve yapılacak projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuyoruz. İnşallah üniversite-sanayi işbirliği alanında da faydalı çalışmaları hayata geçireceğiz. Platform, katkı koymak isteyen tüm işadamlarımıza açık olacak. Herkesi destek olmaya davet ediyoruz” dedi.

HEDEFİMİZ İLK 10 İÇERİSİNE GİRMEK

BUÜ’nün TÜBİTAK tarafından 2017 yılı içerisinde 6 yedek araştırma üniversitesinden biri olarak seçildiklerini kaydeden Rektör Kılavuz, önceki ay açıklanan üniversitelerin performans göstergeleri

toplantısında kendilerine 2 yıllık bir karnenin verildiğini söyledi. Durumun pek iç açıcı olmadığının altını çizen Kılavuz; “Araştırma Üniversiteleri arasında 6 yedek üniversiteden biri seçilmiş olmamıza rağmen, geçmiş iki yıllık performansımızın iyi olmadığını gördük. Bursaspor ligden düştü. Biz de aynı akıbeti yaşamak istemiyoruz. Bunun için de canla başla çalışıyoruz. Ancak düşsek bile en kısa sürede hemen toparlanacak ve ait olduğumuz lige yükselmek için her türlü çabayı göstereceğiz. Hedefimiz 10 asil araştırma üniversitesi arasında yer almak. Bizim üniversitemizde ve akademisyenlerimizde bu donanım var. 6 aylık rektörlük dönemimde üniversitemizde görev yapan akademisyen arkadaşlarımızın ne kadar donanımlı ve ne kadar birikimli olduklarını gördüm. Bunu gittiğim her yerde aktardım. Sonunda devletimiz de, YÖK de, TÜBİTAK da görmüş olacak ki bizlere ciddi destekler sağlamaya başladılar. Göreceksiniz ki Bursa Uludağ Üniversitesi 1-2 yıl içerisinde çok önemli başarılara imza atacak. Türkiye’nin gurur duyacağı projeleri hayata geçirecek. Bu donanım ve bilgi birikimi üniversitemizde görev yapan tüm akademisyenlerimizde var. Üniversite yönetimimizdeki heyecan ve çalışma azmi ile inşallah çok güzel işler başaracağız. Bunu yaparken de Bursa kamuoyunun desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bizlere destek olursanız üniversitemizi hak ettiği yere getireceğiz” şeklinde konuştu.

ARA ELEMAN VE ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ NOKTASINDA BİRLİKTE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ

MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay ise konuşmasında BUÜ Rektörü Prof. Dr. A. Saim Kılavuz’a görevlerinde başarılar diledi. Ciddi bir nüfus yoğunluğunun bulunduğu üniversiteyi 85 bin kişilik büyük bir ilçeye benzeten Başkan Nihat Alpay; “Sayın Rektörümüze Allah kolaylıklar versin. İş adamı gözüyle baktığımız zaman, 85 bin kişilik dev bir şirket veya bir holdingi yönetiyor. Kendi gündemimiz açısından bir yandan da üniversite-sanayi işbirliği açısından bakıyoruz. Sanayiye nitelikli eleman yetiştirilmesi noktasında üniversitemizle birlikte neler yapabiliriz konusunda görüşüyoruz. İşbirliklerine her zaman açığız. Bunlar sanayinin önemli problemleridir. Adeta kanayan yaralarıdır. Ara eleman problemimiz de var. Bu noktada eksiklikler yaşıyoruz. Tabii bu sadece üniversitenin konusu değil. Her iki tarafın da işbirliği yapması neticesinde çözülecek meseleler. Katma değerli üretim yapalım sözünün altını ancak bu şekilde doldurabiliriz. Sadece laf ile bu kadar olabiliyor. İnşallah, Rektörümüzle birlikte çok faydalı işler yapacağız. Son olarak bizim çok önem verdiğimiz misafir öğrenci konusu var. Genç MÜSİAD’ın bir ticaret köprüsü projesi var. İpekyolu Derneği ile birlikte bir protokol de imzaladık. Bu kardeşlerimizle birlikte iyi bir irtibat kurup, mezun olduktan sonra kendi ülkelerine döndükleri zaman Türkiye’nin gönüllü elçileri olmaları için çalışacağız. Güzel sonuçlar alacağımızı düşünüyorum” dedi.

Etiketler:

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil