Ana Sayfa Türkiye 28 Kasım 2019 3147 Görüntüleme

Mutlu’dan ‘Kış Lastiği’ uyarısı

1 Aralık’tan itibaren yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara kış lastiği kullanma zorunluluğu getirileceğini hatırlatan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, özellikle iller arası yük ve yolcu taşıyan şoför esnafını uyardı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğin ticari araç kullanan şoför esnafını yakından ilgilendirdiğini kaydeden Mutlu, ‘’Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik’ hükümlerine göre, 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında, yolcu veya yük taşıyan ticari araçlara, kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir. Yapılacak kontrollerde, kış lastiği takılmamış araçların tespit edilmesi halinde, para cezası uygulanacağı hatta tehlikeli görülen durumlarda aracın trafikten men edileceği belirtilmiştir.’ dedi.

İzmir’de durum

İzmir içinde kış lastiği uygulamasının zorunlu tutulmadığını da belirten Başkan Mutlu, ‘Bugüne kadar İzmir Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazdığı yazılarla, şehir içinde kış lastiği takma zorunluluğunun bulunmadığını dile getirmiştir. Bunun nedeni şudur; Türkiye’nin coğrafi konumu gereği, iller arasında iklim şartlarından doğacak farklılıkları gidermek adına yayınlanan yönetmeliğe göre; – Şehirlerarası ulaşımda kış lastiği zorunluluğu geçerli olacaktır. – Şehir içi ulaşımlarda ise hava şartlarına göre zorunluluk kararını ve süresini İl Valiliği verecektir. İzmir’de ortalama hava sıcaklığı 7 derecenin altına düşmediği için önceki yıllarda meteorolojiden alınan bilgiler doğrultusunda zorunlu kış lastiği takma kararı alınmamıştır. Bu yıl da Valiliğin kent içinde kış lastiğini zorunlu kılacak bir karar alması beklenmemektedir. Ancak beklenmedik hava şartları karşısında zorunluluğunun İzmir’de de uygulanması ihtimal dahilindedir.’ diye konuştu.

İller arası İller arası yük veya yolcu taşıyan şoför esnafının dikkatli olması gerektiğini söyleyen Zekeriya Mutlu sözlerini şöyle sürdürdü: ‘İzmir’den çıkan ve başka bir ilde biten taşımacılık yapan üyelerimiz kış lastiği takmalı. Örneğin İzmir’den Manisa’ya öğrenci ya da işçi taşıyan bir servis sürücüsü, ya da İzmir’den Erzurum’a yük taşıyan bir kamyoncu esnafı, İzmir ili sınırları dışına çıktıktan sonra aracına kış lastiği takma durumunda olacaktır. Burada amaç kış şartlarında karayolu emniyetinin gözetilmesidir. Kış lastiğinin denetimi yetkili Bakanlık personeli, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılmaktadır.’

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil