Ana Sayfa Haberler 5 Aralık 2019 3139 Görüntüleme

Büyükşehir Beton Yolda Örnek Oldu

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu ile Yol Yapım ve Onarım Daire Başkanı Kurtuluş Kuruçay, WEB TV ekranlarında yayınlanan ‘Kent Vizyonu’ programının konuğu oldu. Programda Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl uygulamasını başlattığı beton yol uygulamalarından bahseden Genel Sekreter Yardımcısı Öztozlu ve Daire Başkanı Kuruçay, yöntemin avantajlarını tek tek sıraladı. Öztozlu, beton yol uygulamalarında diğer belediyelere örnek olunduğunu dile getirerek, yüzde 100 yerli olmasının beton yoldaki en büyük avantaj olduğunu belirtti.

WEB TV ekranlarında yayınlanan ‘Kent Vizyonu’ programının konuğu Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu ile Yol Yapım ve Onarım Daire Başkanı Kurtuluş Kuruçay oldu. Programda Manisa Büyükşehir Belediyesi’nce bu sene uygulamasına başlanan beton yol uygulaması konuşuldu. Beton yol uygulamasına başlanılma sürecini anlatan Yol Yapım ve Onarım Daire Başkanı Kurtuluş Kuruçay, “Cumhurbaşkanlığımız bir genelge yayınladı. Bu genelgede dedi ki ülkemiz genelinde kamu iktisadi tedbirleri kapsamında devam eden ihaleleriniz varsa bile herhangi bir mali yükümlülük altına girmeyecek şekilde işlerimizi askıya alalım dedi. Bu genelgeden sonra Büyükşehir Belediye Başkanımızın bize ilk talimatı alternatiflere yönelmemiz oldu” dedi.

“Beton Yolun Avantajlarını Anlattı”

Beton yol uygulamasına hemen geçiş yapmadıklarını, öncesinde daha önce uygulama yapan 4 Büyükşehir Belediyesi ve Karayollarının çalışmalarını incelediklerini dile getiren Kuruçay, “Yapılmış olan uygulamaları teknik olarak inceledik, yerinde gittik, gördük. Karayollarının çıkardığı beton yollar teknik şartnamesini inceledik. Bizim uygulama yapmak istediğimiz noktaları inceledik ve avantajlarını sıraladık. En büyük avantajı iklim olarak geniş sürelere yayılmış çalışma süresi var. Sathi kaplamada kullandığımız bitüm menşeli bağlayıcı maddenin alana uygularken ortalama sıcaklığının 130-160 derece arasında olması gerekiyor. Sıcak asfalt da 145 derecelerde olması gerekiyor. Beton uygulamasında ise suyun donma noktası +4 derecenin altında olmadan üretilmesi kafi. Betonun katkı maddelerini düzenleyerek de bu sıcaklığı daha fazla aşağıya çekme imkanımız da var” diye konuştu.

“Beton Yolun Ömrü Daha Uzun”

Daha sonrasında işi pratiğe dökerek iki pilot nokta seçtiklerini belirten Daire Başkanı Kuruçay, “Burada iki farklı yöntem uyguladık ve bu yöntemlerini Karayollarının yapmış olduğu Beton Yollar konferansında bildiri şeklinde sunduk. Bu yöntemlerden bir tanesi geleneksel beton uygulaması. Diğeri ise silindirle sıkıştırılabilir beton kavramıyla uygulama yaptık. Bizim inceleme yaptığımız Büyükşehir Belediyeleri sathi kaplamayı bakım maliyetleri yüksek olduğu için terk etmeye başladılar. Beton rijit bir yapı. Dış etkenlere maruz kaldığında fazla yapısını bozmaz. Sathi kaplama ve sıcak asfaltlar dış etkenlerden örneğin yüksek tonajlı araçlardan daha fazla etkileniyorlar. Bu da ciddi tamir, enerji gerektiren bir durum. Bunun da maliyeti oldukça yüksek. Bu noktada beton yüksek tonajlı aracın lastiğinin yaptığı yükü plaka geneline yayıyor, noktasal olarak temele iletmiyor. O yüzden ömrü daha

uzun. Sıcak asfalt uygulamalarında ve sathi kaplama asfalt uygulamalarında hava koşulları uygunsa, tüm şartlar sağlanıyorsa ilk bozulma süresi 7 yıl. Bunu betonda 13 yıl olarak öngörüyoruz. Sıcak asfalt ve diğer asfalt uygulamalarının bakım maliyeti çok yüksek. Yıllık olarak bizim ciddi bir bitüm tüketim maliyetimiz oluyor. Biz yaptığımız asfalt çalışmasının yanında bin 300 kilometre de yama bakım onarım yaptık. Bu yollar beton olsaydı yama bakım onarım için bir bu kadar daha bitüm harcamak yerine sıcak asfalt olarak şehir içlerindeki asfaltlarımızda kullanabilirdik” dedi.

“Şartnamede Belirtilen Standardın Üzerine Çıktık”

Farklı büyükşehir belediyelerinin uygulamalarını incelediklerinde bozulmalara dikkat ettiklerini ifade eden Kuruçay, “Beton dayanım sınıfları var. Burada kullandığımız çimento yerli üretim bir bağlayıcıdır. Yurtdışı menşeli değildir. Son 2 yılda bitümde yüzde 500’e varan fiyat artışı var. 2018 yılında çimentonun maliyetini incelediğimizde 180 liradan ton ücreti 220 liraya kadar gelmiş. Biz burada dayanımını en üst noktaya çekmeye çalıştık. Bunu da arazi de yakaladık. Şehir içlerinde ise C 20 ve 25 dayanım dediğimiz yaya kaldırımlarında ince saha betonlarında ve sevgi yollarında kullanılan tipte beton kullanılıyor. Ancak incelediğimiz örneklerde yüzeysel soyulmalardan ziyade temel çalışması çok iyi yapılmayan noktalarda özellikle bir kış geçirdikten sonra ciddi patlamalara ve çökmelere maruz kaldıklarını gördük. Biz grup yollarında bu dayanımı üst seviyeye çekerek yaklaşık C 40 ve 45 diyebileceğimiz dayanımlara ulaştık. Şehir içi noktalarda asfalt çalışmalarımız henüz tamamlandığı için çeşitli illerde yapmış olduğumuz incelemelerin üzerine kendi reçetemizi, karışımımızı oluşturduk ve bunu grup yollarımızda kullanıyoruz. Grup yollarında iyi neticeler aldık. Karayolları teknik şartnamesinde belirtilen standartların üzerinde bir beton oluşturduk ve maliyetini ciddi anlamda düşürebildik. Sıcak asfaltta 4 birim liraya mal edilirken, biz 3 birim liranın altına düşürdük bunu. Sıcak asfaltın devam eden 5 yıl içinde bakım onarım maliyetlerini de üzerine eklersek amortisman anlamında beton yolun maliyeti bize genel olarak 2 birim liralara kadar düşüyor. Bu da ciddi anlamda bir avantaj sağlıyor” diye konuştu.

“En Büyük Avantajı Yüzde 100 Yerli Olması”

Beton yol uygulamasının en önemli avantajlarından bir tanesinin yüzde yüz olması olduğunu dile getiren Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu ise, “Şu anda ülke olarak ekonomik anlamda zor günlerden geçiyoruz. Dışa bağımlı bir politikalarla yol politikalarını uygulamak çok anlamlı gelmiyor. Beton yolun hammaddesi çimento. Çimento yüzde yüz yerli üretim. Ayrıca bilimsel makalelerde de yazıyor. Özellikle araçlarda yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu artık bir devlet politikası. Bu noktada 1. Beton yollar kongresi yapıldı. Artık bunun diğer kurumlarda farkında. Uluslar arası noktada Avrupa ülkelerinde kullanımı daha yaygın. Bizde de ülke olarak Ege bölgesi uygulanabilecek en uygun nokta. Şöyle bir dezavantajı var. Eğer buzlanma olduğu zaman sürtünme katsayısı daha az olmasının handikabı var. Özellikle Ege Bölgesi beton yollar için daha uygun. Devlet olarak da bunun farkındayız. 13-14 Kasım’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde kongre yapıldı. Biz bu kongreye Beton yol uygulamalarında iki farklı teknik Manisa örneğiyle kitapçığa da girdik. Bu da yeni başladığımız bir uygulamada diğer belediyelere örnek olundu. Diğer belediyelerden de bu noktada ziyaret talepleri var” dedi.

“İnsanlar Kullanarak Test Ediyorlar”

Beton yol uygulamasında Saruhanlı-Gölmarmara arasında, Nuriye-Lütfiye-Kumkuyucak arasındaki 13 kilometrenin tamamlandığını söyleyen Genel Sekreter Yardımcısı

Ali Öztozlu, “Şimdi Tiyenli-Gölmarmara arasındaki 7 kilometre yolun yapımına devam ediyoruz. En son TCK bağlantısındaki Nuriye hattında 2 kilometrelik yolumuz var, toplam 22 kilometrelik güzergahı tamamlayacağız. Önceden Saruhanlı merkezden Gölmarmara merkeze gitmek için Kayalıoğlu’nu biraz geçtikten sonra karayollarının yolunu takip ederek toplam 53 kilometre seyahat ederek vatandaşlarımız Gölmarmara’ya gidiyordu. Şimdi bizim beton yol yaptığımız bu güzergah üzerinden 37 kilometre seyahat ederek bu yolu tercih ediyorlar. 16 kilometre bir fark var. Bu konforu sağlamışız demektir. Diğer türlü 10-15 kilometre fazla olsun ama daha konforlu gideyim diyebiliyorlardı. Şimdi 13 kilometresini tamamladık, 7 kilometresi de devam ediyoruz tam bitmemesine rağmen ciddi anlamda tercih edilmeye başlandı. İnsanlar aslında bunu kullanarak test ediyorlar. Geçtiğimiz gün Genel Sekreter Yardımcımız Ramazan Burak Aslay ile birlikte Gölmarmara’ya gittik. Söylemedim ben beton yola girdik, yolu yarıladık. O zaman söyledim, beton yola girdiğimizi, sıcak asfalttan bir farkı yok. Tabi ki konfor önemli. Maliyetine de gelirsek sıcak asfalt ile arasında ciddi bir maliyet bakımından da avantajlar var. Benim için önemli olan yüzde yüz yerli olması” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

KORONAYA RAĞMEN HİZMETE DEVAM

KORONAYA RAĞMEN HİZMETE DEVAM

Hazır Site by Uzman Tescil