Ana Sayfa Türkiye 11 Aralık 2019 136 Görüntüleme

“Şartları uymayan 347 kurum kapatıldı, 191 adet açıldı”

AK Parti Afyonkarahisar milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Adalet Bakanlığı bütçesi içerisinde yer alan, Ceza ve İnfaz Kurumları, Tutukevleri İşyurtları Kurumu ve Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı 2020 bütçesi üzerine AK Parti grubu adına söz alarak, fiziki kapasitesi yetersiz olan 347 ceza infaz kurumunun kapatıldığını, Avrupa Birliği normlarına uygun 191 adet de yeni ceza infaz kurumu inşaatının tamamlandığını ifade etti.

Adalet Bakanlığı bütçesi içerisinde yer alan, Ceza ve İnfaz Kurumları, Tutukevleri İşyurtları Kurumu ve Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı 2020 bütçesi üzerine AK Parti grubu adına söz alan AK Parti Afyonkarahisar milletvekili İbrahim Yurdunuseven TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaptı.

66 bin 307 personel görev yapıyor

Yurdunuseven konuşmasında, “Adalet Bakanlığımıza bağlı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Taşra Teşkilatına Bağlı Kurumlarda Görev Yapan Personelin 44.212’i kadrolu, 21.931’i sözleşmeli ve 164’i sürekli işçi olmak üzere toplam 66.307 personel görev yapmaktadır. 2019 Aralık ayı itibariyle ülkemizde 355 ceza infaz kurumu bulunmakta olup, Kurumlarımızda 288.799 hükümlü – tutuklunun barındırılması sağlanmaktadır” dedi.

Şartları uymayan 347 kurum kapatıldı, 191 adet açıldı

“İktidara geldiğimiz 2002 yılından bu yana Avrupa Birliği normlarına uygun 191 adet yeni ceza infaz kurumu inşaatı tamamlanmış, infaz rejimine uygun olmayan, yeterli eğitim ve iyileştirme çalışması yapılamayan, çok eski yapılardan oluşması ve bazılarının taş bina olması nedeniyle fiziki kapasitesi yetersiz olan 347 ceza infaz kurumu da kapatılmıştır” diyen Yurdunuseven, “Mevcut ceza infaz kurumlarımızın elektrik, su, doğalgaz, sıhhi tesisat, çatı ve genel tadilatları kapsamında büyük ve küçük onarımları yaptırılarak kurumlarımızın fiziki şartları iyileştirilmiştir. Yine, herkesin malumudur ki infazlara ve mahkûm isyanlarına tanıklık eden, darbe yıllarının acılarının yaşandığı cezaevleri de AK Parti dönemlerinde müzeye dönüştürülmüştür. AK Parti olarak, ceza infaz kurumlarını Uluslararası sözleşmelerin belirttiği standartlara uygun hâle getirdik. Ceza infaz sisteminde tutuklu ve hükümlülerin haklarını koruyacak gerekli tüm tedbirleri aldık” ifadelerine yer verdi.

İşkenceye karşı sıfır tolerans

Adalet Bakanlığının işkenceye karşı sıfır tolerans politikası çerçevesinde, insan hakkı ihlallerine hiçbir müsamaha göstermediğini kaydeden Yurdunuseven, “Kötü muamelenin yaşanmaması ve bu yöndeki iddiaların ortadan kaldırılması için tüm yasal değişiklikleri yapmış olup, buna ilişkin tüm adlî idarî denetim ve sivil izleme mekanizmalarını oluşturmuştur. AK Parti olarak iktidara geldiğimiz günden bugüne kadar ceza infaz sisteminde köklü değişiklikler ve önemli reformlar gerçekleştirilmiştir. Bugün gelinen noktada sağlanan değişim ve gelişim sürecine ivme kazandıran tamamlayıcı unsurlardan birisi kuşkusuz, başta Avrupa Birliği olmak üzere diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşlarla yapılan işbirliği çalışmaları ve bu kapsamda yürütülen projelerdir. Adalet Bakanlığımız bugüne kadar ceza ve adalet alanında pek çok Avrupa Birliği destekli projeyi başarıyla yürütmüş ve hâlihazırda yürütmeye devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil