Ana Sayfa Türkiye 11 Aralık 2019 143 Görüntüleme

ŞEHZADE KORKUT SEMPOZYUMU BAŞLIYOR

Uluslararası Katılımlı Şehzade Korkut Sempozyumu, Akdeniz Üniversitesi İlâhı̇yat Fakültesı̇, Tasavvuf Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Antalya İl Müftülüğü ve Türk Akademik Araştırmalar Dergisi iş birliğiyle 13 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.

Antalya’nın yetiştirdiği önemli şahsiyetlerle ilgili her yıl sempozyumlar düzenleyen Akdeniz Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dekanlığı, bu yıl Şehzade Korkut Sempozyumu ile bu çalışmalarına bir yenisini daha ekleyecek.

13 Aralık Cuma günü 09:30’da Akdeniz Üniversitesi Sinân-ı Ümmî Konferans Salonu’ndaki açılış töreniyle başlayacak sempozyumla ilgili bilgi veren Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ögke, sempozyuma yurt içinden ve yurt dışından 43 bilim insanının 38 bildiriyle katılacağını açıkladı. Önemli siyasî kişiliği yanında ilme, edebiyata, şiire, mûsikîye ve hat sanatına ilgisiyle tanınan ve ardında Fıkıh, Hukuk, Hadis, Tasavvuf, Ahlâk, Dil ve Edebiyat alanında 5 ayrı eser bırakan Şehzade Korkut’un bütün yönleriyle ele alınacağı sempozyumun 9 ayrı oturumda gerçekleştirileceğini belirten Ögke, bu oturumlarda Şehzade Korkut’un hayatı ve yaşadığı dönem, eserleri, dinî ilimlerdeki yeri, edebiyatçı kişiliği, şâirliği, dil ve mantık alanındaki çalışmaları, sanatkârlığı ve tasavvufî şahsiyeti hakkında bilgiler verileceğini ifade etti.

Ayrıca Antalya’nın fethinin önemli sembollerinden biri olan Antalya Kaleiçi’ndeki Şehzade Korkut Camii’nin de bütün yönleriyle ele alınacağı sempozyum için Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivleri Başkanlığı’nın İstanbul’dan gönderdiği Şehzade Korkut ile ilgili 20 adet orijinal belgenin de sempozyum öncesi ve sonrasında Fakülte’de sergileneceğine dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Ögke, “Böylece tarihe çok önemli notlar düşmüş olacağız. Zira Fatih Sultan Mehmed Han’ın torunu, II. Bayezid’in oğlu ve Yavuz Sultan Selim’in kardeşi olan birinden bahsediyoruz. Bir hanedan üyesi olarak Osmanlı siyaset geleneğine ve hukuk sistemine yapmış olduğu yapıcı tenkitler ve teklifler sunan önemli bir kişiden söz ediyoruz. Ayrıca Antalya Mevlevîhânesi başta olmak üzere, Korkuteli ve Antalya’daki bir kısmı günümüze kadar ulaşan mektep, medrese, cami, tekke ve benzeri tarihî eserleri kurduğu çeşitli vakıflarla tüzel kişiliklerine kavuşturarak şehre çok önemli ve kalıcı hizmetler yapan bir devlet adamı ve âlim şahsiyetten bahsediyoruz” dedi.

Sempozyumda sunulan bildirilerin daha sonra kitaplaştırılarak kalıcı ve her zaman ulaşılabilir hale de getirileceğini bildiren Ögke, bütün Antalyalıları sempozyuma davet ederek sözlerini şöyle tamamladı: “Üniversitemizin ve fakültemizin üzerinde kurulduğu Antalya ve çevresinin tarihinde en önemli şahsiyetlerden biri olan Şehzâde Korkut’u, düzenlediğimiz bu sempozyum ile bütün yönleriyle insanlara ve

ilim dünyasına tanıtarak memleketimize ve Türk İslâm tarihine olan vefa borcumuzu bir nebze olsun ödeyeceğimizi umuyoruz.”

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil