Ana Sayfa Haberler 20 Aralık 2019

Başkan Ergün, Sarıkamış Şehitlerini Andı

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Sarıkamış Harekatı’nın 105’inci yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayarak, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd etti.

Sarıkamış Harekatı’nın 105’inci yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Ergün, mesajında şunlara yer verdi: “Bugün, 22 Aralık 1914 yılında Osmanlı Devleti ile Rusya arasındaki kara çarpışmalarından bir tanesi olan Sarıkamış Harekatı’nın 105’inci yılı. 90 bin Mehmedimizin donarak şehit olduğu acı bir olayın yıldönümü. Şairin dediği gibi:

Kulağımıza okunduğunda ilk ezan,

Şehitlik defterine adımız yazıldı.

Yemen’de yandık, Sarıkamış’ta donduk,

Yiğitçe, Mertçe, Mehmet’çe…

Allahuekber Dağları’nın eksi 50 dereceyi bulan soğuğunda donarak şehadete yürüyen Mehmetçikler, bu toprakların nasıl vatan olduğunu gösteren ölümsüz bir destanın yiğitleri olarak tarihteki yerlerini aldılar. Kefenleri kar olan şehitlerimizin Türk milletinin gönlündeki yeri her zaman derin olup, emanet ettikleri miras en kıymetlimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle, 22 Aralık 1914 ile 5 Ocak 1915 tarihleri arasında gerçekleşen Sarıkamış Harekâtı’nın 105. yıldönümünde başta büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, canları ve kanlarıyla bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum.”

Etiketler:

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil