Ana Sayfa Spor 22 Aralık 2019

14 ÜLKE, 56 ŞEHİRDEN 85 BİN KİŞİ GAZİ YARI MARATONU’NA KATILD

-6317 ŞEHİT İÇİN KOŞTULAR!

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Atletizm Federasyonu’nun işbirliğinde 2’nci Gazi Yarı Maratonu ve Halk Koşusu düzenlendi. İl protokolünün, 6317 yazılı çıkartmayı göğsüne takması dikkatlerden kaçmadı. Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yarışın startını verdi. Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, çocuğuyla 85 bin Gaziantepli kurtuluşa doğru koştu.

Antep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümü kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen 2’nci Gazi Yarı Maratonu ve Halk Koşusu’nda on binler, Tarihi Antep Savunması’nda şehit düşenlerin hatırasını yaşatmak adına Büyükşehir Belediyesi önünde pazar sabahı erken saatte toplandı.

Türkiye’nin en prestijli yarı maraton ve halk koşusu olarak gösterilen etkinliğe Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başta olmak tüm il protokolü yer aldı. 21,1 kilometre Gazi Yarı Maratonu’nda Dünya’nın 15 farklı ülkesinden ve Türkiye’nin 58 ilinden 45’i milli olmak üzere 991 profesyonel atlet yarıştı, 5 kilometre Halk Koşusu’nda ise 85 bin Gaziantepli, kurtuluş için koştu.

ŞAHİN: 100 YILLIK DESTANIN TEMSİLCİLERİYİZ

Gazi Yarı Maratonu ve Halk Koşusu öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Çok gururluyuz. 100 yıllık destanın temsilcileriyiz. Bu şehir, baş veren baş eğmeyen bir şehirdir. İman varsa imkan vardır. 6 bin 317 şehit için, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları için koşuyoruz. 15 Temmuz şehitleri ve gazilerimiz için koşuyoruz. Geleceğin Türkiye’si ve gençlerimiz için koşuyoruz. Sporuyla, genciyle, kadınıyla yükselen Gaziantep için koşuyoruz. 100 yıl sonra bizim torunlarımız da biz nasıl ecdadımızla iftihar ediyorsak onlar da bizimle onur duyacaklar, iftihar edecekler” dedi.

VALİ GÜL, ŞAHİN’E TEŞEKKÜR ETTİ

Gaziantep Valisi Davut Gül ise, “Antep savunmasının 100’üncü yılına gidiyoruz. 25 Aralık’ı bu Pazar günü Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde bütün vatandaşlarımızın katılımıyla başlatıyoruz. Başta emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e, Gençlik ve

Spor Hizmetleri Daire Başkanı Zekeriya Efiloğlu’na çalışma arkadaşlarına ve destek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Türkiye Atletizm Federasyon Başkanı Fatih Çintimar, Türkiye’de atletizmin tüm Dünya’da da olduğu gibi en hızlı gelişen branşlardan birisi olduğunu söyleyerek, şunları aktardı: “Sizlerin katkısı ve desteğiyle burada yarışan sporcularımız olimpiyatlarda ve uluslararası yarışmalarda daha yüksek bir performans gösterecek”

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Zekeriya Efiloğlu da Türkiye’de yapılan 18 yarı maraton içerisinde 45 milli sporcunun katılımıyla en üst sırada bulunduklarına sözlerine ekledi.

GAZİ YARI MARATON NEFESLERİ KESTİ

Burç kavşağı yönünde gidiş-dönüş olarak koşulan Gazi Yarı Maratonu’nda erkeklerde; Sezgin Ataç 1 saat 3 dakika 54 saniyeyle birinci, Saffet Elkatmış 1 saat 4 dakika 7 saniyeyle ikinci, Alper Demir 1 saat 4 dakika 26 saniyeyle üçüncü oldu. Kadınlar kategorisinde, Esma Aydemir 1 saat 15 dakika 37 saniyeyle ipi göğüsledi, Aydemir’i Yayla Kılıç 1 saat 15 dakika 50 saniyeyle, Fatma Demir 1 saat 16 dakika 38 saniyeyle takip etti. Yarışmada; birinciye 10 bin lira, ikinciye 9 bin lira, üçüncüye 8 bin lira para ödülü verildi. Halk koşusunda ilk 10’a girenler ise bisikletle ödüllendirildi.

Erkekler kategorisinde dereceye giren koşuculara ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin verdi. Kadınlarda ilk üçe giren yarışmacılara ise ödülleri, Türkiye Atletizm Federasyon Başkanı Fatih Çintimar, takdim etti.

Etiketler:

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Bornova Stadı maçlara hazır

Bornova Stadı maçlara hazır

Hazır Site by Uzman Tescil