Ana Sayfa Türkiye 25 Aralık 2019

MANİSA TSO ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (Manisa TSO) Aralık ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Meclis Başkanı Ümit Türek’in başkanlığında gerçekleşen toplantıda Odanın 2020 yılı bütçesi oy birliği ile kabul edildi.

Yılın son meclis toplantısının açılışında konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ümit Türek Aralık ayı boyunca birçok önemli gün ve haftaları kutladıkları söyledi. Başkan Türek; “Her ay birçok önemli gün ve haftayı kutluyoruz. Ömrümüz yettiği sürece de kutlayacağız. Ama bugün ve haftaların anlamını idrak edebiliyor muyuz, uyuyor muyuz o konuda şüphelerim var. Çünkü ülkemizde ve şehrimizde engelli vatandaşlarımıza ayrılan park yerlerinin neredeyse hepsini kullanıyoruz. Onlara öncelik vermiyoruz. Kadın hakları, insan hakları diyoruz ama ülkemizde Kasım ayı itibari ile öldürülen kadın sayısı 399, bir o kadar kadın da şiddet mağduru. Türk malları haftasını kutluyoruz hepimiz kullandığı ürünlerin çoğu ithal ürünler. Bu örnekleri daha çok arttırabiliriz. Kutladığımız bu haftaların önemi fark edip inanarak kutlasak ülkemizde ki çoğu sorunu çözme noktasında önemli bir adım atmış oluruz. Mevlana’nın şu sözü konuyu daha iyi özetliyor; ‘Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol’. Meclis üyesi arkadaşlarım hepinizin yeni yılını kutluyorum. 2020 yılının ülkemize ve şehrimize hayırlar getirmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

2019 YILI ÜLKEMİZ İÇİN SANCILI BİR YIL OLDU

Toplantıda söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz 2019 yılının genel bir değerlendirmesini yaparak, 2020 yılından iş dünyasının beklentilerini dile getirdi. Başkan Yılmaz; “Değerli Meclis Üyelerimiz, 2019 yılını uğurlamamıza sayılı günler kaldı. Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2019 yılının dünya ve ülkemiz açısından nasıl geçtiğine dair özet bir değerlendirmede bulunacak olursak, ABD ve Çin arasında süren ticaret belirsizlikler ile birlikte küresel ticarette artan korumacılık trendi, Çin ekonomisinin yapısal olarak yavaşlamasına ve ABD ekonomisinin gerilemesine neden olurken bunun yanı sıra İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılma kararıyla birlikte yaşanan Brexit süreci ve gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik artan riskler, küresel dinamiklerde en belirleyici konular olarak ön plana çıkarken, tüm bu gelişmeler, küresel büyümeyi aşağı yönlü etkileyerek, küresel büyümede yavaşlamaya ve küresel ekonomiye ilişkin belirsizliğin artmasına neden olmuştur. Öte yandan ülkemiz ekonomisinde ise, yüksek volatilite ve dış finansman ihtiyacı ile jeopolitik gelişmelerin yaratmış olduğu belirsiz görünümün de etkisiyle, 2019 yılının ülkemiz için çok da kolay bir yıl olmadığını, özellikle iş dünyası açısından zor ve sancılı bir süreç geçirildiğini söyleyebiliriz. Yaşanan bu durum karşısında sanayici ve yatırımcılar, piyasadaki nakit sıkışıklığının da etkisiyle borçlarını ödeyemez hale geldi” dedi.

2019’UN SON ÇEYREĞİNE DOĞRU TOPARLANMA OLDU

2019 yılının son bölümüne doğru ekonomide toparlanma dönemine geçildiğini ifade eden Başkan Yılmaz; “2019 yılının ilk yarısında kredi büyümesini teşvik eden düzenlemelerin hayata geçirilmesiyle birlikte, 2019′ un ikinci yarısından itibaren faizlerdeki düşüş trendinin de desteğiyle artan iç talebin katkısıyla, yılı daha pozitif bir tablo ile bitirdiğimizi söyleyebiliriz. 2018 yılının son çeyreğinden itibaren yıllık bazda daralmaya başlayan ülkemiz ekonomisi, üç çeyreklik aranın ardından yeniden yıllık bazda büyümeye başlayarak, 2019 yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre, %0,9 ile beklentilere paralel bir büyüme kaydetmiştir. Bu büyümeyi, ekonomik aktiviteyi canlandırmak amacıyla hayata geçirilen teşvikler, kapsamları genişletilen kredi imkânları ve sağlanan desteklere borçluyuz. Ancak, bu büyümenin düşük faiz, bol kredi ve vergi teşvikleriyle çok sürdürülebilir olmadığını düşünüyorum. Şu an tüketim kaynaklı bir canlanma var ama henüz yatırıma dönmüş bir büyümeden söz edemeyiz. Bizim itici gücümüz, tüketimden ziyade üretimdir, yatırımlardır. Bunun için ülkemize yeni yatırımları çekecek adımlar atmamız, yatırım ortamını iyileştirmemiz, güven ortamını

yeniden tesis etmemiz gerektiğine inanıyorum. Her şeye rağmen çalışarak, üreterek ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam etmeliyiz” dedi.

2020 YILINDA DA VERDİĞİMİZ HİZMETLERE HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEĞİZ

Sözlerine 2019 yılında Manisa Ticaret ve Sanayi Odasının verdiği hizmetlerden bahsederek devam eden Başkan Yılmaz; “Odamızın yıl boyunca gerçekleştirdiği faaliyetlere de kısaca değinecek olursak; 2019 yılı içerisinde birçok seminer ve panele ev sahipliği yaptık. yapmış olduğumuz bu seminer ve paneller ile gündemde yer alan konular ve mevzuattaki yeni düzenlemelere ilişkin çok değerli duayenleri odamızda konuk ederek üyelerimize bilgilendirmelerde bulunduk.

Bunun yanı sıra, hali hazırda ihracat yapan üyelerimizin ihracat kapasitelerini geliştirmek, ihracata başlamak isteyen üyelerimize de kılavuzluk etmek amacıyla, temel dış ticaret, ihracat uygulamaları, gümrük mevzuatı, ödeme yöntemleri ve teslim şekilleri ile ihracata yönelik devlet destekleri konuları hakkında Zafer Kalkınma Ajansı’nın hibe desteğiyle hayata geçirmiş olduğumuz proje kapsamında, eğitim sertifika programı düzenleyerek, katılımcı firmalara yerinde danışmanlık hizmeti sağladık.

Ayrıca, odamız bünyesinde kurmuş olduğumuz ihracat destek ofisi ile de bu çalışmalarımızı destekledik. düzenlemiş olduğumuz KOSGEB destekli iş ve inceleme gezileri ile üyelerimize, yurt dışındaki iş çevrelerini tanıma, sektörel bazda ticari ilişkilerini geliştirme, yatırım imkanları hakkında bilgi sahibi olma, en yeni teknoloji ve gelişmeleri takip etme fırsatı sunduk. Amerika’dan İngiltere’ye, Macaristan’dan Özbekistan’a kadar birçok yabancı yatırımcıyı odamızda ağırlayarak, şehrimizin tanıtımına katkı sağladık.

ASELSAN ile makine ve kimya endüstrisi kurumuna, ilimizde savunma sanayine üretim yapabilecek nitelikteki işletmelerin onaylı tedarikçi olabilmeleri için ikili iş görüşmeleri organize ettik. Yine Zafer Kalkınma Ajansı’na sunmuş olduğumuz proje kapsamında, ilimizde savunma sanayi alt tedarikçi zinciri oluşturulması, yurt dışından ithal edilen ürünlerin yerli ikamesi için ar-ge çalışmalarının yapılmasını teşvik etmek amacıyla eğitim sertifika programı düzenleyerek, eğitime katılan üyelerimize uygulamalı danışmanlık hizmeti sağladık. Bunun yanı sıra, üyelerimizin yaşamış olduğu sorunların giderilerek çözüme ulaştırılması hususunda ticaret bakanımız sayın Ruhsar Pekcan hanımefendi ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nu Manisa’mızda ağırladık. Ancak şunun sözünü sizlere verebilirim. 2020 yılında etkinliklerimize hız kesmeden devam ediyor olacağız.

Odamızın vermiş olduğu hizmetler kapsamında 2019 yılı içerisinde;

387 Adet Kapasite Raporu Tanzim Edildi.

45.967 Adet Dolaşım Belgesi Verildi.

6.738 Adet K Belgesi İşlemi Yapıldı.

3.142 Adet Sayısal Takograf Sürücü Kartı Verildi.

1.475 Adet Hijyen Eğitim Sertifikası Verildi.

TİCARET SİCİLİ MÜDÜRLÜĞÜNDE,

615 Adet Yeni Kayıt

304 Adet Terkin İşlemi Yapıldı.

20.598 Adet Ticari Sicili Müdürlüğünden mükelleflerimize belge verildi.

20.155 Adet Oda Sicilinde işlem gören belge mükelleflerimize verildi.

41 Adet Seminere odamız ev sahipliği yaptı.

Hizmetlerimizin yeni yılda katlanarak daha da artacağına olan inancım tam” dedi.

2020 BÜTÇEMİZ ODAMIZ VE CAMİAMIZA HAYIRLI OLSUN

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz sözlerinin son bölümünde ise tüm üyelerin yeni yılını kutladı. Başkan Yılmaz; “Bütçenin hazırlanmasında emeği geçen odamız personeli başta olmak üzere, Yönetim Kurulu Muhasip Üyemiz Muzaffer Topbaş’a ve yönetim kurulu üyelerimize sizlerin huzurunuzda teşekkürlerimi sunmayı bir borç biliyor, 2020 yılı bütçemizin, odamıza ve camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Sözlerime burada son verirken, her yeni yıl, bir yeni başlangıç ve umutla birlikte gelir. Önümüzdeki yılın hepimize sağlık, mutluluk, huzur ve barış getirmesi temennisiyle yeni yılınızı en içten dileklerimle kutluyorum.” Diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil