Ana Sayfa Türkiye 26 Aralık 2019

2244 SANAYİ DOKTORA PROGRAMINA ‘ASİL’ DESTEK

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin (BUÜ) yürütücüleri arasında olduğu TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı’na Asil Çelik Tic. San. A.Ş.’den önemli bir destek geldi.

Bursa’nın önde gelen firmaları arasında yer alan Asil Çelik Tic. San. A.Ş., BUÜ’nün yürüttüğü TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Projesi’ne 3 makine mühendisliği ve 1 bilgisayar mühendisliği alanından olmak üzere toplam 4 doktora öğrencisi ile destek verdi. BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve Asil Çelik Genel Müdürü Dr. Osman Kılavuz arasında imzalanan protokolle toplam 4 doktora öğrencisi firma bünyesinde yürütülen bilimsel çalışmalarda görev alacak. Doktorasını başarı ile tamamlayan öğrenciler, en az 3 yıl daha firma bünyesinde çalışma imkânına sahip olacak.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNE DEĞER KATACAK

Protokol imza töreninde konuşan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı’nın Türkiye’nin sanayi hamlesine büyük bir değer katacağını vurguladı. Geçmişte üniversiteye önemli hizmetlerde bulunmuş Asil Çelik firmasının ilk kez bilimsel işbirliği protokolü imzalayacağını kaydeden Prof. Dr. A. Saim Kılavuz; “Bu protokol ile üniversite-sanayi işbirliğinin canlandırılması ve ülkenin ekonomisine değer katacak projelerin hayata geçirilmesini ümit ediyoruz. İnşallah bizim akademik çalışmalarımız, sanayicilerimizin de vereceği katkılarla önemli çıktılar elde edeceğiz. Protokolün üniversitemiz, sanayicilerimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

ÜNİVERSİTE İLE İMZALANAN İLK İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Yaklaşık 45 yıldır sanayicilik geçmişi bulunduğuna işaret eden Asil Çelik Genel Müdürü Dr. Osman Kılavuz ise geride bıraktığı meslek hayatı içerisinde ilk kez üniversite ile işbirliği içerisine gireceği için heyecanlı ve mutlu olduğunu belirtti. Sanayicinin çok sayıda sorunu olduğunun altını çizen Dr. Osman Kılavuz; “Sorunlarımızı ancak üniversite ile işbirliği yaparak çözebileceğimize inanıyorum. Gelişmiş ülkelere baktığınız zaman, sanayi ile üniversitelerin iç içe olduğunu görürsünüz. Tüm projelerin üniversitelerle birlikte yürütüldüğünü görürsünüz. Ancak biz daha üniversite ile bir proje geliştiremedik. Bizi 2244 Sanayi Doktora Programı’na dâhil ettikleri için Rektörümüze ve Orhangazi Asil Çelik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Fatih Karpat hocamıza teşekkür ediyorum. İnşallah bu bir başlangıç olur ve birbirimizi tanırız. Bundan sonraki projeleri de üniversite-sanayi işbirliğinde birlikte geliştirebiliriz” diye konuştu.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil