Ana Sayfa Gündem 2 Ocak 2020

AK Parti Manisa Milletvekili Avukat Mehmet Ali Özkan’dan Soma Termik Santrali’nin durumu hakkında basın açıklaması.

Özkan basın açıklamasında ; “2016 Yılında yapılan yasal düzenlemeyle gerek kamunun elindeki, gerekse özel sektör eliyle işletilen tüm termik santrallerin çevre mevzuatının öngördüğü şartları yerine getirmeleri ve bu çerçevede gerek baca gazı arıtma tesisleri, gerekse uzaktan izleme sistemleri ve kül depolama alanları ile ilgili düzenlemeleri yapmaları öngörülmüştür. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra kamunun elinde bulunan termik santraller ile özel sektör tarafından işletilen bir kısım santraller bu yükümlülüklerini yerine getirmişlerdir. Soma termik santralinin de içinde bulunduğu 6 termik santral ise yukarıda bahsettiğim eksiklerin tamamlanması noktasında gerekli adımları atmamışlardır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından müteaddit defalar uyarılmalarına rağmen bu güne kadar da bu eksikler tamamlanmamıştır. Gelinen noktada Bakanlığımız da çevre mevzuatına uyum için adım atmayan 6 termik santralin 31 Aralık gecesi itibariyle kapatılması kararını vermiştir. Ancak tüm bu santraller içerisinde Soma’nın ayrı bir konumu bulunmaktadır. Zira hepimizin bildiği gibi ilçemizde 12500 civarında konut, bazı okullar ve kamu binaları termik santral aracılığıyla ısıtılmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak Ak Parti Manisa milletvekillerimiz ve Sayın Valimizle birlikte Çevre Bakanımız Sayın Murat Kurum ve Enerji Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak gerek Sayın Cumhurbaşkanımız, gerekse Enerji ve Çevre Bakanlarımız tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde Soma halkının kış mevsiminde mağduriyet yaşamaması için termik santralin 4 ünitesinin çalıştırılmasına izin verilmiştir.

Bu süreçte yaklaşık 15 saat kadar ısınma konusunda mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızdan özür diliyorum. Bundan sonra yapmamız gereken Soma Termik Santralinin söz konusu çevre yükümlülüklerini yerine getirmesi için tüm sivil toplum örgütlerimiz, odalarımız ve Soma’lı hemşehrilerimizle birlikte süreci yakından takip etmek olmalıdır.

Sorunun çözümünde gösterdikleri duyarlılıktan ve katkılarından ötürü başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez’e, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Sayın Hasan Doğan ve AK Parti Manisa Milletvekillerimize, Manisa Valimiz Sayın Ahmet Deniz’e, Soma Kaymakamı Sayın Ahmet Altuntaş’a, Soma Belediye Başkanımız Sayın Ali Tulup’a, siyasi partilerimizin, oda ve sivil toplum örgütlerinin başkanlarına teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil