Ana Sayfa Sağlık 24 Şubat 2020 397 Görüntüleme

Tazelenme Üniversitesi ilk mezunlarını verecek

Sadece 60 yaş üzeri bireylerin eğitim gördüğü Tazelenme Üniversitesi bu yıl ilk mezunlarını verecek. 6’ncı ve son döneme giren öğrenciler projelerini tamamladıktan sonra mezun olabi-lecek.

Yaşlılıkta bilgi, beceri ve yeteneklerin korunmasını, yenilerinin kazanılmasını sağlamak, sağlıklı yaş almanın temelini atmak amacıyla 2016 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan Tazelenme Üniversitesi son dönemin açılışını yaptı. 60 yaşın üzerin-deki bireylerin başvurabildiği üniversite, bu yıl ilk mezunlarını vermeye hazırlanıyor.

Tazelenme Üniversitesi Yürütücüsü ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevnaz Şahin, “3 yıldır heyecanla eğitimlerine devam eden öğrencilerimiz son döneme giriyor ve bu yıl ilk kez mezun vereceğimiz için çok mutluyuz” diye konuştu.

Doç. Dr. Şahin “ Öğrencilerimiz haftanın üç günü saat 17.00 ile 20.00 arası Ege Üniversitesi Hastanesi 20 Mayıs Amfisi’nde ders alıyorlar. 60 yaş üzerindeki öğrencilerimiz son dönem mezun olmadan önce STK’larla birlikte çalışarak bir proje hazırlamak zorunda. Öğrencileri-mize 12 hafta boyunca Sivil Toplum Kuruluşları ile ilgili eğitim verdik. STK nedir? Gönül-lülük nedir? Nasıl gönüllü olunur ve getirdiği yükümlülükler nelerdir? Bir proje nasıl yazılır gibi konularda eğitim aldılar, şimdi eğitim aldıkları konular hakkında proje hazırlayacaklar. Alzhiemer, Parkinson Derneği ve TEV ile birlikte çalışacaklar. Projenin amacı Sivil Toplum Kuruluşları’nda farkındalık yaratıp gönüllü ordusu oluşturmak” dedi.

Bu dönem öğrenim görecek olan öğrencilerin ders konularından bazıları; Geriatri, Kozmo-loji, Psikoloji, Hasta Hakları, Evde Bakım, Yaşamın Renkleri, İlk Yardım, İngilizce ve Bahçe Bakım. Dersleri Ege Üniversitesi’nden akademisyenler tamamen gönüllük esasına göre veriyor. Tazelenme Üniversitesin’de eğitim alabilmek için 60 yaşın üzerinde olmanız ve düzenli olarak derslere katılmanız şart.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil