Ana Sayfa İzmir, Sağlık 3 Mart 2020 71 Görüntüleme

Ege’de “1. Uluslararası Katılımlı Onkoloji ve Geriatride Palyatif Bakım Günleri”

Müjgan Öğe – Shafiullah Qaderi – Doğay Eser Akın

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından “Ege Üniversitesi 1. Uluslararası Katılımlı Onkoloji ve Geriatride Palyatif Bakım Günleri” etkinliği gerçekleştirilecek. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 20 Mayıs Amfisi’nde düzenlenecek olan etkinlik 25-26 Mart tarihinde yapılacak. Etkinliğin Başkanlığını Ege Üniversitesi Palyatif Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Meltem Uyar üstlenecek.

Etkinlik 2 gün boyunca teorik ve kurs eğitimleri ile devam edecek. İlk oturumunda “Palyatif Bakım Nedir ve Hangi Hastalık Gruplarında Önemli”, “Geriatride Palyatif Bakım Çözümleri”, “Nörolojik Hastalıklar ve Palyatif Bakım” ve “Huzurevleri Bakımevleri ve Palyatif Bakım Model Arayışları” ile ilgili sunumlar yapılacak. Devam eden oturumda ise “Onkoloji Hastası İçin Palyatif Bakım Mı? Hospis Mi?”, “Evde Bakım İle Neden Entegrasyon Sağlanamıyor” ve “Palyatif Bakım İçin Hemşirelik Bakım Hizmetleri” sunumları gerçekleştirilecek. Ayrıca etkinliğin ikinci gününde “Palyatif Bakımda Aromaterapi, Non Farmakolojik Yöntemler”, “Palyatif Bakımda Beslenme” ve “Palyatif Bakımda Psikolojik Destek” konuları hakkında kurslar verilecek.

Değişen dünyada, yaşlanan nüfus, artan kronik hastalıklarda palyatif bakım gereksinimi de zorunlu bir gereksinim haline geliyor. Palyatif Bakım; hastalık ve tedavileri nedeni ile ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırmayı, hastaların ve yakınlarının yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan yaklaşımları esas alıyor. Etkinlikte palyatif bakımının önemi, kapsama alanına giren onkolojik hastalar, yaşlı ve kırılgan hastalar üzerinde durulacak. Ayrıca bu grup hastalarda semptom yönetimi, beslenme desteği, psikolojik destek, ağrı tedavisi, egzersiz programları, ilaç dışı tedavi yöntemleri bakım planı konuları hakkında da bilgiler verilecek.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil