Ana Sayfa Türkiye 4 Mart 2020

Pınar Enstitüsü, sağlıklı nesiller için Kars, Mardin ve Şanlıurfa’da

Pınar Enstitüsü ve Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliği ile hayata geçirilen “Eğlenerek Hareket Edelim Sağlıklı Beslenelim” projesi, Türkiye’nin yarınlarına sağlıklı bir gelecek sunuyor. Sağlıklı nesiller yetiştirme hedefiyle tüm Türkiye genelinde gerçekleştirilen eğitimler ile 12 binin üzerinde çocuk ve 400 öğretmene ulaşan projenin son durakları Kars, Mardin ve Şanlıurfa oldu.

Sağlıklı nesiller hedefiyle yola çıkan Pınar Enstitüsü’nün, Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçirdiği ve 2016 yılından beri sürdürülen “Eğlenerek Hareket Edelim Sağlıklı Beslenelim” projesi 2020 yılında Kars, Mardin ve Şanlıurfa’da gerçekleştirilen eğitimlerle devam etti. 2020 eğitimleri kapsamında Türkiye genelinde 12 bin çocuk ile 24 bin ebeveyn beslenme ve hareket konusunda bilinçlendirildi. Ayrıca projenin başladığı tarihten bugüne “Eğitimcinin Eğitimi” başlığı altında 13 ilde 400 öğretmene de eğitim verildi.

Akademisyenler, öğretmenlerle buluşuyor

“Eğlenerek Hareket Edelim Sağlıklı Beslenelim” projesi kapsamında eğitim alan tüm öğrencilere, beslenme ve hareket etkinliklerinin desteklenmesi amacıyla hazırlanan “Deniz’in Gökkuşağı Besinleri” isimli hikaye kitabı armağan ediliyor. “Eğitimcinin Eğitimi” etkinlikleri kapsamında ‘çocuklarda beslenme’ konulu sunumun yanı sıra ‘fiziksel aktivite’ konusunda uzman akademisyenler tarafından bilgi paylaşımı gerçekleştiriliyor.

Proje Danışmanı Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sibel Sönmez; özellikle erken çocukluk dönemini ele alan projenin gelecekte sağlıklı nesiller yetiştirmeyi hedef aldığını belirterek “Projenin en güçlü yönlerinden biri bireysel gelişimin en hızlı dönemi olan ve temel yaşam becerilerinin kazanıldığı okul öncesi dönemde uygulanıyor olmasıdır. Çocukların özellikle çevreden etkilendiği, sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda gereksinim duyduğu doğru bilgilere ulaşmasında etkili bir proje oldu.” dedi.

Projede zengin eğitim materyallerinin kullanıldığını söyleyen Sibel Dönmez, “Projenin en önemli özelliği çocukların beslenmeye yönelik temel alışkanlıkların kazanıldığı bir dönemde uygulanıyor olması. Bu projede sadece çocuklar eğitim almış olmuyor, beraberinde öğretmenler ve ebeveynlerin de beslenme ve hareket konusunda bilinçlenmesi sağlanıyor. Çocuklar için oyun, keşfederek öğrenme sürecinde etkin bir yöntemdir. Bu anlayışla geliştirilen

proje, eğlencenin yanı sıra yaparak, yaşayarak öğrenmeyi destekleyen ve kapsamlı bir eğitim olarak benzer projelerden ayrılıyor.” diyerek projenin önemine dikkat çekti.

Öğretmenlere açık kaynak sunuluyor Projenin internet sitesi olarak faaliyet gösteren www.hareketetsagliklibeslen.com adresindeki eğitimleri alan öğretmenler dışında “Öğretmen Portalı”na üye olan tüm öğretmenler, “Eğitimcinin Eğitimi” programının sunumlarına ve tüm eğitim materyallerine erişebiliyor.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil