Ana Sayfa İzmir, Sanat 6 Mart 2020

DOKUNAKLI BİR KADIN HİKAYESİ

Ege Halk Tiyatrosu’nun sahnelediği ‘Kız Yemek Yapmadık Yine Dayak Yiyeceğiz’ adlı oyun Alsancak’ta Sardunya Cafe’de, 8 Mart Kadınlar Günü, saat 20.00’de İzmirliler ile buluşacak

Bir Tiyatro Ofis projesi olan ve Ege Halk Tiyatrosu tarafından sahneye konulan ‘Kız Yemek Yapmadık Yine Dayak Yiyeceğiz’ oyunu 8 Mart Kadınlar Günü’nde İzmirli izleyiciyle buluşacak. Uğradığı şiddet karşısında ölümü bir çıkış noktası olarak gören kadınların son anlarının yansıtıldığı oyun, giderek artan kadına yönelik şiddete adeta ayna tutuyor. Oyun, 8 Mart’ta Alsancak’ta Sardunya Cafe’de İzmirli tiyatroseverlerle buluşacak.

ÖLÜM, ÇÖZÜM DEĞİL

Oyunun yönetmeni Ege Tiyatrolar Birliği Başkanı Metin Güler, “Oyunda, kadın olmaktan bir vazgeçiş var, çünkü aile içinde yerini bulamayan kadın, toplumsal hayatta da bunun böyle olacağını düşünmektedir. Yaşamı, cinsiyeti, aşkı, onlara dayatılan toplumsal rolleri; biraz hayal, biraz gerçekçi, trajikomik bir dille vurgulayarak, eleştirel bir gözle yaşam penceresinden, hayatın sonuna bakarlar. Oysa ölüm, sadece kıyıda kalan bir simgedir, yaşamın kendisi zaten tüm ağırlığıyla kendini ölümden daha etkili bir şekilde var etmektedir” dedi.

İronisiyle düşündürmeye yönlendiren oyunda Burcu Yazıcı ve Müge Uyan rol alıyor. Demet Saka’nın yazdığı oyunun müziklerini İzmir’in başarılı bestecilerinden Sedat Utku Güçoğlu yaptı. Kostümleri Yeliz Celebci, ışık tasarımı Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Levent Berber tarafından yapıldı. Dekor tasarımını Metin Güler’in yaptığı dekorun uygulaması ise Selvi Kalkan’a ait.

TURNELER SES GETİRİYOR

Çıktığı turnelerde çok ses getiren oyun, kısa süre sonra Eskişehir, Ayvalık, Burhaniye ve Ankara seyircisiyle buluşacak. Oyun, 8 Mart’ta Alsancak’ta Sardunya Cafe’de saat 20.00’de izleyiciyle bir araya gelecek.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil