Ana Sayfa İzmir, Türkiye 6 Mart 2020

İzmir Bosna Sancak Derneği Sjenica’lı kadınları İzmir’de Ağırladı

Sancak Sjenica’lı Kadınlar’dan İzmir çıkarması

8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle Naza Cucak Hajredinovic başkanlığında, İzmir Bosna Sancak Derneğinin davetlisi olarak İzmir’e gelen Sancak Sjenica, Bijelopolje ve Prijepolje’li kadınlar Çanakkale Şehitliği ziyaretinin ardından, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’i Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’i, ve Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ı ziyaret etti.

Üç gün süren gezi ve ziyaretleri Çanakkale şehitlik ile başlayan gezi, daha sonra Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in verdiği akşam yemeğine katıldılar. Ayvalık Belediye Başkan Mesut Ergin sözlerine kendisininde Boşnak olduğunu belirterek şunları söyledi. Ayvalık Küçükköy’de yaşayan Boşnaklarında Sancak bölgesinden gelerek buraya yerleştiklerini söyleyerek kadınlara ziyaretlerinden ötürü teşekkür etti.

Kafile ikinci günü Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’i ziyaret etti. Ziyarete Selçuk Ephesus Rumeli Göçmenleri Dayanışma Derneği’nin misafiri olarak Efes Selçuk’a gelen Sjenicsa’lı kadınlara İzmir Bosna Sancak Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Gül ve Yönetim Kurulu Üyeleri ziyarette yer aldı.

“KADIN GÜCÜNÜ GÖRDÜKÇE KENDİMİ DAHA GÜÇLÜ HİSSEDİYORUM”

Samimi bir havada geçen ziyarette Başkan Sengel; “ Geçmişe dair çekmiş olduğunuz sıkıntıları biliyoruz. Bosna’ya dair yüreğimizi sızlatan birçok gerçek bizi size daha çok bağlıyor. Son zamanlarda Türkiye’de aldığımız kötü haberler de buna eklenince savaşın ne kadar felaket bir şey olduğunu tekrar anlıyoruz. Kardeşliğin ve dostluğun da ne kadar önemli bir şey olduğunun altını çizmek istiyoruz”. Efes Selçuk’un kent tarihinde Kybele, Amazonlar, Artemis ve Meryem Ana gibi kadınların iz bıraktığını anlatan Başkan Sengel; “Bir gün birisi eline bir kalem alıyor, sınırları çiziyor. Ancak geleceğe dair umutları olan biz siyasetçilerin yapması gereken ise o sınırların hepsini silmek ve birlik ve beraberlik duygusunu daha da arttırmaktır. Yuvayı nasıl dişi kuş yapıyorsa dolayısıyla erkeklerden özür dileyerek; şunu söylemek istiyorum. Bu işi de kadınlar başaracaktır. Bu yüzden kadın gücünü gördükçe kendimi daha güçlü hissediyorum” diye konuştu.

Efes Selçuk Belediye Başkanı Sengel konuklarına öğle yemeğinin ardından, Meryem Ana, Efes tarihi kent turları yapıldı.

Günün anısına karşılıklı hediyeler verildi.

Gezinin üçüncü gününde Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ziyaret edildi. Ekrem Oran konuklarına öğle yemeği vererek bizler bir aileyiz dedi.

Yemeğin ardından Alaçatı gezisi gerçekleşti.

MİSAFİRPERVERLİĞİNİZ VE SAMİMİYETİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ

Sjeniça kadın Dernekleri Başkanı Naza Cucak Hayredinovic ve dernek üyeleri, Başta İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Dernek Başkanı ve Yönetimine Kadın Kollarına, Ayvalık Belediye Naşkanı Mesut Ergin’e, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’e ve Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’a misafirperverliğinden ve samimi sohbetlerinden dolayı teşekkür ederek bu ziyaretlerimizin karşılıklı olmasını arzuluyoruz. Umuyoruz ki bu görüşmelerimizin devamı gelecek dedi.

İzmir Bosna Sancak Kadın Kolları adına konuşan yönetici şunları söyledi;

8 Mart Dünya Kadın Haftası için İzmir’e gelen Sancak Sjenica Kadın Derneği üyeleri ve İzmir Bosna Sancak Derneği Kadın Kolları ile Sosyal ve Kültürel işbirliği yanında Ayvalık Selçuk ve Çeşme Belediyeleri ile görüşmeler gerçekleştirdi. Bu çalışmaların gerçekleşmesinde desteğini esirgemeyen Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’e, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritlioğlu Sengel’e, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’a, Burhaniye Dernek Başkanımız Süleyman Eruzunlar’a, Çanakkale Çataltepeliler Dernek Başkanı Ali Yılmaz,18 Mart Çanakkaliler Dernek Başkanı Orhan Arslan’a, Selçuk ephesus Rumeli Göçmenleri Dayanışma Dernek Başkanı Ali Akyüze, CHP Çeşme Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Özen’e, Derneğimizin Kadın Kolları Yönetim Kuruluna, Naza Cucak Hajtedinovice, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Dernek Başkanımız Abdullah Gül’e, Derneğimizin geçmiş dönem Başkan Yardımcısı Mustafa Egi’ye Katkılarından ve desteklerinden dolayı İzmir Bosna Sancak Derneği Yönetim kurulu adına çok teşekkür ederiz.

Şemsi Egi Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Sjenica dan gelen kadınlara ve İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Kadın Kollarına, Pınarbaşı Topkapı Garden’de akşam yemeği vererek İzmir’de ki Boşnakların misafirperverliğini gösterdi.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil