Ana Sayfa Güncel, İzmir 6 Mart 2020

“Kadınlarımız hak ettiği yerde değil”

Moda Tekstil Konfeksiyoncular (MTK) Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Salkım, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak kadınlar gününe yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Kadınların toplumda önemli bir değer olduğuna işaret eden Başkan Salkım gerek ekonomik gerekse sosyolojik alanda kadının hak ettiği yere gelmesi için önemli projelerin her alanda faaliyete geçmesi gerektiğinin altını çizdi.

MTK Sitesi sınırlarında yaklaşık 5 bin kadının istihdam edildiğini sözlerine ekleyen Salkım, “MTK Sitesi içerisinde kadın istihdamını arttıracak iş garantili kurslar ve eğitimler yaparak hem işletmelere istihdam sağlıyoruz hem de kadınlarımıza sizde bu mücadelede varsınız diyoruz” dedi.

“Üreten, yöneten, karar veren kadın”

1857 yılından günümüze gelindiğinde aradan yüz yıllar geçse de kadınların hâlâ trajik olaylarla anıldığını söyleyen Salkım, “Kadınlar toplumumun umut ışığıdır. Kalkınmanın, medeniyetin bel kemiğidir. Kadınlarımız her zaman düzenleyen, toparlayan, telafi eden olmuştur. Ancak kadınlar üreten, yöneten ve karar veren mekanizmanın merkezidir” diye konuştu.

“Altın Bilezik Projesi”

MTK Sitesi olarak Bornova Belediyesi ile “Altın Bilezik Projesi” kapsamında bir protokol imzaladıklarını açıklayan Salkım, “Bu kapsamda kadınlara istihdam yaratacak her projeyi destekliyoruz. MTK Sitesi’nde ciddi bir istihdam açığı var. Bu açığı kadınlarla doldurmayı amaçlıyoruz. Bölgemizdeki istihdamın ortalama yarısı kadın personel bu oranı Bornova Belediyesi ile yapacağımız işbirliği ile daha da arttırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Kadınlarımız hak ettiği yerde değil”

Kadınlara yönetim mekanizmalarında daha fazla yer verilmesi gerektiğini açıklayan Salkım, kadınların yönetim kademelerinde yer alması ile toplum kalkınmasının daha hızlı olacağını ve yönetim erklerinin daha hızlı işleyeceğini ifade etti.

MTK Sitesi’nde binlerce kadını istihdam ettiklerini de söyleyen Salkım, “Yönetim olarak gerçekleştirdiğimiz iş garantili kurslarda kadınlarımıza istihdam sağladık. Onlarında her alanda söz hakkı olduğunu ifade ettik. Anayasal olarak eşitlik söz konusu olsa da toplumumuzun belli kademelerinde kadınlarımız ne yazık ki hak ettikleri yerde değil. Bölgemizdeki kadınların elinden tutup “sende bu yarışın içindesin”, “mücadele et, biz destekliyoruz” dedik. Toplumsal kalkınma için kadınlarımıza umut ışığı olmalıyız. Onları hak ettiği yerlere çıkarmak için tüm gücümüzü bu alanda sarf etmeliyiz” diye konuştu.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil