Ana Sayfa Manisa, Türkiye 11 Mart 2020

Vali Ahmet Deniz’in 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ‘Milli Marş’ olarak kabul edilişinin 99. yıl dönümünü büyük bir onur ve gururla kutlamaktayız.

Kahramanlığımızın, tarihe not düştüğümüz destansı Milli Mücadelemizin, heybetli kimliğimizin ve hürriyet aşkımızın ifadesi olan İstiklâl Marşımız, milli değerlerimizin başında gelmektedir. İstiklâl Marşımızın her dizesinde Türk Milleti’nin bağımsızlık aşkı, mazlum milletlerin hürriyet nidaları, Türk’ün sarsılmaz imanı ve çelikten iradesi dile getirilmiştir.

Mehmet Akif Ersoy, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın’ diye dua ederek, o yıllarda verilen mücadelenin büyüklüğünü en veciz şekilde ifade etmiştir. Milli Mücadelenin en çetin döneminde, milletimizin yeniden dirilişine ve şahlanışına vesile olan bu eşsiz eser, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu kutsal vatanın semalarında yankılanmaya devam edecektir.

Bu duygularla, İstiklal Marşımızın kabul edilişinin yıldönümünde, Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere emanet eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi ve merhum şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, rahmet ve saygıyla anıyorum.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil