Ana Sayfa Güncel, İzmir 23 Mart 2020

SEFERİ KADINLAR: 65 YAŞ ÜSTÜ ÇİFTÇİLERE ÖZEL İZİN VERİLMELİ

Seferi Kadınlar Kooperatifi Başkanı Karahanoğlu:

Eğer 65 yaş üstü çiftçilerimiz tarlalarına ulaşamazsa, yaz ürünlerimiz de tehlikeye girecek!”

Seferi Kadınlar Kooperatifi Başkanı Tuğba Karahanoğlu, “Ülkemizde çiftçi yaş ortalaması 60. Bir iki hafta ıspanaksız kalabiliriz belki, ama mart ayı sonunda fide ekimlerinin başlaması gerekiyor. Eğer 65 yaş üstü çiftçilerimiz tarlalarına ulaşamazsa yaz ürünlerimiz de tehlikeye girecek” dedi.

Seferihisar- 24.Mart.2020/ Seferi Kadınlar Kooperatifi, Korona ile mücadele kapsamında 65 yaş üstüne gelen sokağa çıkma yasağından tarım üretiminin büyük ölçüde etkileneceğine dikkat çekti.

Seferi Kadınlar Kooperatifi Başkanı Tuğba Karahanoğlu, yasak sonrası üreticilerin tarlaya gidemediğini, jandarma tarafından eve geri gönderildiğini belirterek konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Ülkemizde Korona için alınan önlemler son derece akılcı ve başarılı. Ancak, her önlem yeni bir soruna sebep oluyor. Ve biliyoruz ki, yetkililer her soruna karşı yeni bir çözüm üretme çalışmasında. Bizler de, bizleri doğrudan ilgilendiren bazı sorunlar için çözüm önerilerimizi sunmayı vatandaşlık görevi olarak görüyoruz.”

“Ülkemizde çiftçi yaş ortalaması 60. Bu üreticilerin kaçının 65 yaş üstü olduğu konusunda kesin bir bilgimiz yok. Ancak, Seferi Kadınlar Kooperatifi’nde birlikte çalıştığımız üreticilerimizin yüzde 30’u 65 yaş üstü. Dün alınan 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağının ardından, üreticilerimiz tarlalarına gidemedi. Bizim tarlalarımız küçük, bu yüzden teknolojik hasat yapılmıyor. Ot ilacı kullanılmadığı için, hasat ısırgan otları içinden yapılıyor. Dolayısı ile işçi de hem küçük hem otlu bu tarlalarda çalıştırılamıyor. Sonuç olarak, çoğu karı koca çalışan 65 yaş üstü, ruhu 15 yaşındaki üreticilerimizin ürünleri tarlalarda kaldı. Bir iki hafta ıspanaksız kalabiliriz belki, ama mart ayı sonunda fide ekimlerinin başlaması gerekiyor. Eğer çiftçilerimiz tarlalarına ulaşamazsa yaz ürünlerimiz de tehlikeye girecek.”

ÖZEL İZİN ÇIKARILMASI SORUNU ÇÖZER

Dünya üstünde neredeyse bütün ülkelerin Korona ile mücadele sürdürdüğünü hatırlatan Başkan Tuğba Karahanoğlu, “Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 65 yaş üstü çiftçilerimizin en azından tarlalarına gidebilmeleri için özel izin çıkarılması yönünde yetkilililere seslenmek istiyoruz. Çünkü, her yıl olduğu gibi tarımsal ürün ithalatı da gerçekleştiremeyeceğiz. Bu nedenle kendimize yetebilmek için, acil bir tarım önlem planı oluşturmalıyız” dedi.

GENÇLERİ GERİ GETİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Seferi Kadınlar Kooperatifi olarak, küçük arazilerde büyük ailelerin yıllık geçimini sağlayacak üretim modelleri üzerine çalıştıklarının da altını çizen Karahanoğlu, “Köyden şehre göç eden gençleri tekrar kazanabilmek istiyoruz. Yaşlanan çiftçilerimiz, deneyimlerini gençlere aktarabilir ve üretimde artık gençler aktif olarak yer alabilirse, tarımsal üretimde büyük verim artışı sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

EkmasEgem’de 30.yıl coşkusu!

EkmasEgem’de 30.yıl coşkusu!

Hazır Site by Uzman Tescil