Ana Sayfa Engelli Haberi, İzmir 26 Mart 2020

Vekillere Açık Mektup

Vekillere Açık Mektup. Aile toplumun temeli. Önceleri büyük aileler halinde yaşardık. Yazar Münevver Ayaşlı saraydan konağa konaktan gece kondu ya der Pertev Beyin üç kızı romanında. O Ailelerde güçlü bağlar vardı. Türk toplumu güçlü Aile modeliyle Dünyada haklı bir şöhret sahibidir.

Evliliklerde kritik eşik üç beş yıldır. Uzmanlar derki evliliklerde kritik eşik üç beş yıldır. Eskiden gençler evlendiklerinde üç beş yıl aileleriyle otururdu. Yanlışlara aileler müdahale eder gençleri sonrada büyük yuvadan kendi yuvalarına uçururlardı.

Çekirdek Aile. Modernleşen toplumlar ve küçülen çekirdekle şen Aile. Sonrasında eşlerin çalışması ve çocukların kreşlerde büyümesi. Bir yıldan sonsuzluğa siz ev araba alırsınız Bankadan kredi çekersiniz yani borçlanırsınız. Üç yıl bilemediniz on yıl sonra borcunuz biter. Bir borç ki ömür boyu sürsün. 1988 yılında boşanan eşler bir yıl nafaka ödüyor. Sonrasında nafaka borcu bitiyordu. O nafaka süresiz oluyor. O yıl nafaka süresiz hale getiriliyor.

2011 yılında İstanbul sözleşmesi 6284 No’lu yasa ailenin sıkıntılı sürece girmesini sağlıyor.

Erkekler SGK olmasın. Siz çalışırsınız emekli olursunuz ve Devlette size ölünceye kadar emekli maaşı öder. Nafaka veren erkeklerde ömür boyu SGK oluyor. İkinci eş kadın değil mi erkekler evleniyor süresiz nafaka veriyor ve ikinci kez evlendikleri kadınlar eşinin nafaka borcunu ödemek için temizliğe gidiyor. Birinci eş kadında ikinci eş kadın değil mi?

Kayıt dışılık özendiriliyor. Kadınlar boşanınca imam nikâhıyla hayatlarını sürdürebiliyor hatta nafaka artırım davalarına sevgilileriyle gelenler var.

Nafaka süreli olsun. Kadınların toplumda eğitim kültür ve sosyal hayata katılımlarında sorunlar var. Bunları görmezden gelmek yanlış olur. Öncelikle kadınların eğitimlerinin mesleki formasyonlarının arttırılması gerekliliktir. Bir erkeğe ömür boyu bağlı kalmalarını savunmak kadınların bağımlı bir hayatı kabul etmeleri anlamına gelir. O yüzdende bir süreliğine nafaka hoş görüle bilinir evlilik süresi göz önünde ve kimin hatası olduğu da göz önünde bulundurularak nafakanın sınırlandırılması gerekiyor.

Kadını koruyalım derken Aileyi feda etmeyelim. Üzülerek görüyoruz ki kadın ve erkeği birbirine düşman etmeye çalışan yapılar var. Kadın ve erkek bu toplumun vazgeçilmez unsurlarıdır. Toplumda kadının hak ettiği yeri alabilmesi için mücadele şarttır. Ancak kadını erkeğe erkeği kadına düşman eden politikalar toplumda derin yaralar açar.

İkinci yargı paketi. Şu an Meclis gündeminde ikinci yargı paketi var. Sayın Vekilim lütfen toplumsal barışıda göz önünde bulundurunuz. Süresiz nafaka mağdurları sürekli nafaka verdikleri için evlilikte tercih edilmiyor.

Toplumda kayıt dışılık özendirilmiş oluyor. Biz mutluluğun Aile ocağında olduğunu düşünüyor ve inanıyoruz.

Ailemiz Beş Bin Yıllık Türk Tarihinin birikimidir geçmişi geleceğe taşıma sözlü kültürümüzdür. Yarın Avrupa’dakiler gibi Aileyi yitirmeyelim sonra bizde sizde veli toplantısı oluyormuş acaba bu nasıl bir uygulama diye sormaya gitmeyelim. Sayın Vekilim. Evlilikler azaldı boşanmalar arttı daha önceki 398 Sayılı Meclis Aile araştırmaları raporunu gözden geçiriniz Ailenin güçlü bir şekilde gelecek yarınlarımızın teminatı olduğu gerçeğini unutmayalım. Salih Arıkan sizin bu yasayı değiştirdiği zaman Aile ocağı kurmayı umut ve Aşkla bekliyorum Saygılarımla. Tel: 0506 514 96 93

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil