Ana Sayfa Engelli Haberi, Manisa, Türkiye 17 Haziran 2020 52 Görüntüleme

İŞKUR’DAN ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜ PROJELERİNE DESTEK

Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü V. Eşref ASLAN tarafından engelli ve eski hükümlü kendi işini kurmak isteyen bireyler için, hibe proje desteklerine 8 Haziran – 17 Temmuz 2020 tarihleri arasında başvuru yapılabileceği bildirildi.

Kendi işinin patronu olmak isteyen engellilere yönelik hibe desteği hakkında ayrıntılı bilgi veren İl Müdürü V. ASLAN; Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyonca, kendi işini kurmak isteyen ve en az % 40 oranında engelli raporu olan kişilere, 65 bin TL’ye kadar destek verileceğini belirtti.

İl Müdürü V. Eşref ASLAN hibeden faydalanmak isteyen engelli vatandaşlarımızın projelerini mevzuata uygun olarak, Engelli Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen Ceza Paralarını Kullanmaya Yetkili Komisyona sunulmak üzere 17 Temmuz 2020 tarihine kadar İl Müdürlüğümüze sunmaları gerektiğini ifade ederek, konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen vatandaşlarımız www.iskur.gov.tr internet adresimize girerek, DUYURULAR Bölümünde Kendi İşini Kurma Projeleri Başvuru Rehberinden yararlanabilirler.

Engelliler için;

Kuruluş işlemleri desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 5.000 TL.

İşletme gideri desteği: Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım) en fazla % 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 15.000 TL.

Kuruluş desteği: Sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dahil en fazla 45.000 TL

Eski Hükümlüler için;

Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimleri tarafından yapılan başvuru sonrasında bütçe imkanları doğrultusunda kaynak tahsis edilmesi uygun görülen projelere vergiler dahil en fazla brüt asgari ücretin 15 katına kadar kurulacak işyeri için gerekli olan giderleri kapsayan “kuruluş desteği” verilecektir.

Engelli ve Eski hükümlü kendi işini kurma hibe Proje teklifleri, 17 Temmuz 2020 tarihi mesai saati sona erene kadar Türkiye İş Kurumunun her ilde kurulu bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine veya Hizmet Merkezlerine elden teslim edilecek veya posta ile gönderilecektir.

Engelli projelerinin, bizzat proje sahipleri tarafından, eski hükümlü projelerinin ise, Denetimde Serbestlik Müdürlükleri veya Koruma Kurulu aracılığıyla İl Müdürlüğümüze veya Hizmet Merkezlerimize sunulması gerekmektedir.

Bu kapsamda gerek kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlü bireylerin, gerekse korumalı işyeri kapsamında zihinsel ve ruhsal engelli bireyleri istihdam etmek isteyen işverenlerin projelerini hazırlayarak en geç 17 Temmuz 2020 tarihi mesai bitimine kadar İl Müdürlüğümüze veya en yakın hizmet merkezine ulaştırması gerekmektedir.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil