Ana Sayfa İzmir, Türkiye 30 Ağustos 2020 320 Görüntüleme

Geleneksel dijitalle buluştu

Buldan’ın Hoşgör’ü Dijitalleşti: Capriole

Dr. Derya Tatman’ın “CAPRIOLE” (Handmade & Digital Workflow) konulu sergisinin açılışı, Denizli İhracatçılar Birliği’nde gerçekleştirildi. Açılışa Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Denetleme Kurulu üyesi Şaban Öngören de katılırken sergide, Denizli’ye özgü yöresel el tezgahı dokuma ve doğal boyama olan Hoşgör kumaşının, dijital iş akışında ve sanal ortamda 3D üretimini kapsayan ürünler sergilendi.

“Sektörün yolu dijitalleşme”

EGSD Denetleme Kurulu üyesi Şaban Öngören, sergide Buldan yöresine özgü Hoşgör kumaşının ana malzeme olarak kullanıldığını belirterek, “El tezgâhında dokunan, orijinal Hoşgör kumaşının tamamen otantik yöntemlerle renklendirilmesinin ardından, tezatlık oluşturarak dijital iş akışı kavramı ile bir araya getirilmesi, sektörümüzün dijitalleşmeye uyum sürecine önemli bir örnektir” dedi.

2D ve 3D yazılımlarla kalıp ve dikimleri yapılan hoşgör kumaşının sanal dünyaya adım attığını söyleyen Öngören, “Ege’nin değerlerini ön plana çıkarmada dijital yöntemlerin kullanılması, tasarımcılar ve sektör temsilcilerimiz için önemli bir örnek olmuştur. Bu gibi çalışmaları devam etmesi yönünde sanayi-üniversite işbirliklerinin arttırılması gerekiyor” diye konuştu.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil