Ana Sayfa Sağlık, Samsun 1 Eylül 2020 330 Görüntüleme

Genç yaştaki insanlarda geçirilen kalp krizinin belirtileri nelerdir?

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Oğuzhan Yücel genç yaşta kalp krizi geçirmenin nedenlerini anlattı.

Kalp krizinin ciddi bir hastalık olduğunu ifade eden Büyük Anadolu Hastaneleri Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Oğuzhan Yücel “Kalp krizi geçiren insanların %30’u hastaneye varamamaktadır. Yani ambulansa hasta binse de hastaneye kadar canlı olarak varamıyor. Hastaların %30’u ilk birkaç saat içerisinde hayatını kaybetmektedir. Bu hastalarda en önemli ölüm sebebi ritim bozukluğudur.

Geriye kalan %20’si ilk bir ay içerisinde hayatını kaybetmektedir. Öyle bir hastalık ki şu anda tıpta tanı konulduğu anda itibaren ilk bir ay içerisinde 2 kişiden 1 ini ölümüne sebep olmaktadır. Bununla birlikte %50’lik grupta kalp yetmezliğinin komplikasyonları ile yaşıyor. Kalp yetmezliği olabiliyor, kapak hastalığı olabiliyor ya da hayat boyunca kalp krizi komplikasyonları nedeniyle tedavi almak zorunda kalıyor. Bu sebepten damar hastalığı, kalp damar hastalığı oldukça ciddiye alınması gerekmektedir.

Gençken yeni başlayan nefes darlığı, yeni başlayan göğüs ağrısı, hareket kabiliyetinde azalma, ailesel olarak kalp hastalığı riski ,  erken yaşta başlayan bir şeker (diyabet) hastalığı, aileden gelen bir familyal kolesterol yani ailesel kolesterol yüksekliği, ürik  asit metabolizma bozukluğu ve ailede sebebi bilinmeyen ani ölümler varsa bu gençlerin  göğsünde ağrı, hareket kabiliyetinde azalma ve nefes darlığı da varsa uzman bir kardiyoloğa  gözükmesini şiddetle tavsiye ediyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil