Ana Sayfa İzmir, Türkiye 1 Eylül 2020 332 Görüntüleme

İTB MECLİSİ’NDE PANDEMİNİN SEYRİ, TARIM SEKTÖRÜNE ETKİLERİ VE BU DÖNEMDE YAPILMASI GEREKENLER KONUŞULDU

İzmir Ticaret Borsası Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü video konferans aracılığıyla ve Meclis üyelerinin geniş katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantının konuk konuşmacısı İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Burak Öztop oldu.

Meclis üyelerine hitaben konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Dijital dönüşüm her sektöre ve üretimin her kademesine yansıyor. Tarım da bunların başında geliyor. Binlerce yıldır atadan, dededen kalan yöntemlerle süregelen tarladaki çalışmalara artık uydular, drone’lar, akıllı uygulamalar yön veriyor. Borsa olarak bu alanda önemli bir çalışmayı büyük bir kararlılıkla sürdürüyoruz. Ağustos ayı içinde İzmir Tarım ve Teknoloji Merkezi’nin kuruluş sürecinde çok önemli bir safhayı geride bıraktık. Geçen ay Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye yapmış olduğumuz sunumun ardından, Bakanlığa bağlı beş genel müdür ve beş araştırma enstitüsü müdürünü Borsamızda ağırladık. 14 ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirilen toplantı, İTTM’nin uygulama alanı olacak Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Çiftliğini ziyaret ile başladı. Gün boyu süren ve son derece verimli geçen görüşmeler neticesinde önemli bir mesafe kat ettik. Şu an Borsa olarak Bakanlık ile imzalanacak iş birliği protokolünün detayları üzerinde çalışıyoruz. Anlaşma imzalandıktan sonra Türk tarımına yeni bir soluk getirecek İzmir Tarım ve Teknoloji Merkezi’nin önündeki tüm kapılar açılacak ve Borsamızın 130’uncu kuruluş yılı olan 2021’de hep birlikte ve el birliğiyle yeni bir başarı öyküsünün mimarı olacağız” dedi.

Bölgemizin önemli ürünlerinden olan kuru üzüm ve kuru incirde yeni sezonun heyecanı içerisinde olduklarını belirten Işınsu Kestelli, “Kuru üzümde bu hafta itibariyle borsamıza ürün gelişinin hızlanmasını bekliyoruz. Kuru incirde ise hasat işlemlerinin yoğunlaşmaya başladığı bir dönemdeyiz. Sona eren sezonda 22 Ağustos itibari ile 241 bin ton karşılığında 496 milyon dolarlık kuru üzüm, 66 bin ton karşılığında 229 milyon dolarlık kuru incir ihracatı gerçekleştirildiğini hatırlatmak istiyorum. Yeni sezon için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen rekolte tahmin çalışmalarına Borsa olarak teknik destek sağladık. Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından kuru üzüm rekoltesi ve TMO’nun alım fiyatları geçen hafta açıklandı. Buna göre 2020/21 sezonunda geçen yıla göre yüzde 12’lik bir azalış ile 271 bin ton kuru üzüm üretilmesi bekleniyor. TMO’nun 9 numara için 10 lira olan alım fiyatları ise 12,5 lira olarak belirlendi ve TARİŞ Üzüm Birliği’nin de TMO fiyatlarından alım yapacağını açıklandı. Ayrıca, Sayın Bakanın kuru üzüm fiyatlarını açıklanan fiyattan aşağıya düşürmemek için her türlü argümanı kullanacaklarını açıklamasının sektör paydaşları için önemli bulduğumu ifade etmek istiyorum. Piyasalara ilişkin bu veriler ışığında ihracatçı firmalarımızın sezonu en iyi şekilde değerlendireceklerdir. Ancak bir hatırlatma yapmak isterim. Kuru üzüm ve kuru incirin sezonunda firmalarımızda çok sayıda mevsimlik işçi çalışıyor. Pandemi nedeniyle yeni bazı önlemlerin alınmaya başlandığı bu günlerde işletmelerimizin bu konudaki tedbir ve planlamalarını çok iyi yapmaları gerekiyor. Yeni sezonun tüm sektör paydaşlarına şimdiden hayırlı ve bereketli olsun” diye konuştu.

Konuşmasının son bölümünde Borsa olarak büyük emek verilen ve her geçen gün daha yoğun ilgi gören podcast uygulamasından bahseden Işınsu Kestelli, “Podcast serimiz Spotify, Apple Podcast ve Google Podcast olmak üzere üç mecrada 30 Temmuz 2020 itibari ile yayına alındı.

Radyonun modern versiyonu olarak adlandırabileceğimiz ve herkese kendi ilgi alanında programlar dinleme imkânı sunan podcast yayınlarımızı alanında deneyimli isimler hazırlıyor. Türkiye’de bir oda/borsa tarafından gerçekleştirilen ilk podcast yayını olması sebebiyle de bizim için ayrı bir anlamı var” dedi.

Meclis Başkanı Barış Kocagöz ise pamuk üretiminde yaşanan sorunlara değinerek, “Hastalıkla mücadelenin yoğun olduğu, dolayısıyla maliyetlerin tavan yaptığı bir sezonda pamuk yetiştirmeye çalışan üretici desteklemelerle ilgili hâlâ haber gelmemesi dolayısıyla hem hayal kırıklığı yaşıyor hem de ne yazık ki Türk pamuğu dünyanın en ucuz pamuğu durumuna geldi. Dünyanın sayılı kaliteli pamuklarından olan Ege Pamuğu bile bu günlerde diğer ülkelerdeki muadillerine göre neredeyse yüzde 15 daha ucuza satılıyor. Bunun nedeni, çok daha yüksek fiyatlara ihtiyacından fazla ithalat yapan sanayici. Nedense söz konusu ithal pamuk olunca kaç para olduğuna bakmadan gümrüksüz ithalat yapan sanayici söz konusu Türk pamuğu olunca sanki ona ‘Mümkün olduğunca ucuz alınması gereken ürün’ olarak bakıyor. Bu yüzden 70-80 bin ton kalan Türk malının fiyatı bile yerlerde sürünürken, neredeyse 1 milyon ton yabancı üreticinin malı ülkemize yüzde 10 daha pahalıya ithal edildi. Neredeyse bir aya kadar hasada başlayacak üreticinin morali bu nedenle sıfır. Bu üretim için altı aydır emek sarf eden üreticiye geri dönme şansı verseniz emin olun yüzde 35 azalan üretimimizin bir yarısı daha giderdi” diye konuştu.

Sanayicilerin de bir pamuk politikası olması gerektiğine dikkat çeken Barış Kocagöz, “Ancak ortada kontrolsüz ve plansız bir ithalat var. Üstelik cari açığımıza da negatif etkisi olduğu kesin. Milli ürünün kıymetini kriz anlarında idrak edemediysek ne zaman anlayacağız? Pamuk üretimi sadece üretici birlikleri, STK’lar ya da konsey tarafından değil, sanayicilerimizce de kollanmalı. Ama öyle mi? Hayır. Yıllardır üretici tek başına. Eğer Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan iyi bir destek gelirse kollanmış oluyor. Yoksa kendi birlikleri, İzmir Ticaret Borsası gibi bazı önder borsalar ve ulusal pamuk konseyi ile baş başa. Artık üreticinin canına tak dediği noktadayız. Elbirliğiyle 1 milyon ton hedefe ulaşmış üretimimizi ne yazık ki iki yılda yerle bir ediyoruz. Sonra kimse çıkıp da ‘Efendim toprağımız var, iklimimiz var, niye pamuk üretemiyoruz?’ gibi komik bir soru sormasın. Bu iş böyle devam ederse sonunda bakanlığımız TMO’nun buğday ve üzümde olduğu gibi müdahale fiyatıyla pamuk almak zorunda kalacaktır. O zaman da ‘Vay efendim piyasaya niye müdahale ediliyor’ diye hiçbir sanayici sormasın” dedi.

2020 Nisan ayında üreticinin ektiği pamuğun desteklemesinin hâlâ açıklanmadığına dikkatleri çeken Kocagöz, “Buradan Bakanlığımıza sesleniyorum. Lütfen bir an evvel en az 1,30 TL/KG olarak pamuk üreticisini destekleyelim. Ayrıca, sanayicimizin kullandığı pamuğa en az yüzde 30 Türk pamuğu kullanma kotası koyalım. Yoksa ne yazık ki gelecek nesillere bırakacak bir pamuk üretimimiz kalmayacak” dedi.

Pandeminin hayatımızda birçok şeyi değiştirdiğine dikkat çeken Barış Kocagöz, “Değişen dünyada sanal pazarlamanın önemi oldukça arttı. Ancak sanal ortamın yanında ilimiz İzmir’in avantajının yaratacağı da bir fırsat var. Biliyorsunuz ki ilimizin iklimi 12 ay dış ortamda faaliyet göstermeye uygun. Hatta bu nedenle insanlarımız restoranlarda ve kafelerde 12 ay süresince dış mekânları tercih ediyorlar. Bu avantajla şimdilik iptal olan fuarlara bir alternatif olarak ‘açık alan fuarı’ ilimiz için çok uygun. Bu anlamda belediyemizin bir an evvel İZFAŞ yanına ya da uygun göreceği bir başka alana ‘açık alan fuarı’ yatırımı yaparak yüz yüze fuar olanağı yaratması çok uygun olacaktır. Bu sayede, İzmir’imiz ticaret ve fuarcılık anlamında hem ulusal hem de uluslararası anlamda bir adım öne geçecektir” dedi.

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Burak Öztop ise il geneli sağlık istatistiklerinin, envanterlerin ve yatırımların yer aldığı bilgilerle birlikte il genelinde Covid-19 güncel durumu ve verileri hakkında bilgi verdi. Sosyal hayatın önüne geçilmeden salgının yayılımının engellenmesi noktasında duyarlı ve eş güdümlü çalışmalar yapılması gerektiğine vurgu yapan Burak Öztop, bu nedenle denetimlerin oldukça sıkı tutulduğunu, el birliği ile pandemiden en az hasarla çıkma konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Öztop konuşmasının ardından Borsa meclis üyelerinin pandemi sürecinde tarımsal faaliyetler ve yapılacak düzenlemeler konusundaki sorularını yanıtladı.

İTB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak da tıpkı Meclis Başkanı Kocagöz gibi pamuğun durumundan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Uçak, “Bu yılki pamuğun üretim maliyeti ile işlem gören pamukta KG başına 1 TL’lik fark söz konusu. Gübreleme maliyetleri konusunda da aynı sıkıntı söz konusu. Fark ödeme desteklerinin üretimden bir yıl sonra yapılması da üreticiyi oldukça zor durumda bırakıyor. Üretimin sürdürülebilirliğinin tehlikeye girmemesi adına üreticilerin ürettiği pamuğu 1 TL aşağıdan değil de yaklaşık yüzde 20 oranında kârla satması gerekiyor. Bu nedenle içinde bulunduğumuz dönemde ne yazık ki ithal ürün alarak tekstil ihracatımızı arttıramadık, aksine ihracatımız geriledi. Bu konuda Bakanlığımızın desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

İTB Yönetim Kurulu Üyesi Şeref İyiuyarlar ise “Pamukta oldukça zor bir dönemden geçiyoruz. Ne yazık ki önümüzdeki günlerden de çok umutlu değiliz. Üreticilerin gerekli desteği alamaması, dolayısıyla pamuk üretiminden buğday tohumuna kayma riski söz konusu. Pamuk üreticisinin daha da kötü etkilenmemesi adına Bakanlığımızın desteğine ihtiyacımız var” dedi.

İncirde kalite sorununa dikkat çeken İTB Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen ise “Pamukla ilgili sıkıntıların oldukça üzücü olduğunu düşünüyorum. Bilindiği üzere şu anca incir sezonu içerisindeyiz. Şu an için incirde pamuk kadar sıkıntılı bir durum yok. Kaliteyle ilgili sıkıntılar yaşıyoruz, ancak çözüleceğine dair inancımız tam” diye konuştu.

SAYIN BAŞKAN,

İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ SAYIN BURAK ÖZTOP,

MECLİSİMİZİN DEĞERLİ ÜYELERİ,

KIYMETLİ MİSAFİRLER,

ŞAHSIM VE YÖNETİM KURULU ADINA HEPİNİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE GİRESUN’DA YAŞANAN SEL FELAKETİ HEPİMİZİ DERİNDEN ÜZDÜ.

YAŞAMINI YİTİREN VATANDAŞLARIMIZA ALLAHTAN RAHMET DİLİYOR, SELDEN ZARAR GÖREN VATANDAŞLARIMIZA DA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUM.

ÜLKEMİZİN BAĞIMSIZLIĞINI VE BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜNÜ TÜM DÜNYAYA İLAN EDEN VE 9 EYLÜL’DE İZMİR’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTARILMASINI SAĞLAYAN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZIN 98’İNCİ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUM.

BAŞTA ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLMAK ÜZERE BU BÜYÜK ZAFERE İMZA ATAN TÜM SİLAH ARKADAŞLARINI RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM.

DEĞERLİ DOSTLAR,

BUGÜN İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ SAYIN OPERATÖR DOKTOR BURAK ÖZTOP BİZLERLE BERABER.

KENDİSİNE VAKİT AYIRIP MECLİS TOPLANTIMIZA KATILDIĞI İÇİN TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.

İL MÜDÜRÜMÜZÜN GENÇLİĞİ VE DİNAMİZMİ PANDEMİ DÖNEMİNDE BİZLER İÇİN BÜYÜK ŞANS.

BUGÜN HEM PANDEMİNİN SEYRİ VE BU DÖNEMDE YAPILMASI GEREKENLER, HEM DE SAĞLIKLI BİR YAŞAMIN OLMAZSA OLMAZI GIDA SEKTÖRÜNDEKİ SON GELİŞMELER HAKKINDA SÖYLEYECEĞİ ÖNEMLİ ŞEYLERİ DİNLEYECEĞİZ.

DEĞERLİ ÜYELER,

DİJİTAL DÖNÜŞÜM HER SEKTÖRE VE ÜRETİMİN HER KADEMESİNE YANSIYOR.

TARIM DA BUNLARIN BAŞINDA GELİYOR.

BİNLERCE YILDIR ATADAN, DEDEDEN KALAN YÖNTEMLERLE SÜREGELEN TARLADAKİ ÇALIŞMALARA ARTIK UYDULAR, DRONE’LAR, AKILLI UYGULAMALAR YÖN VERİYOR.

BORSA OLARAK BU ALANDA ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYI BÜYÜK BİR KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ.

AĞUSTOS AYI İÇİNDE İZMİR TARIM VE TEKNOLOJİ MERKEZİNİN KURULUŞ SÜRECİNDE ÇOK ÖNEMLİ BİR SAFHAYI GERİDE BIRAKTIK.

GEÇEN AY TARIM VE ORMAN BAKANIMIZ SAYIN BEKİR PAKDEMİRLİ’YE YAPMIŞ OLDUĞUMUZ SUNUMUN ARDINDAN, BAKANLIĞA BAĞLI BEŞ GENEL MÜDÜR VE BEŞ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRÜNÜ BORSAMIZDA AĞIRLADIK.

14 AĞUSTOS 2020 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN TOPLANTI, İTTM’NİN UYGULAMA ALANI OLACAK EGE ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ MENEMEN ÇİFTLİĞİNİ ZİYARET İLE BAŞLADI.

GÜN BOYU SÜREN VE SON DERECE VERİMLİ GEÇEN GÖRÜŞMELER NETİCESİNDE ÖNEMLİ BİR MESAFE KAT ETTİK.

ŞU AN BORSA OLARAK BAKANLIK İLE İMZALANACAK İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜNÜN DETAYLARI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ.

ANLAŞMA İMZALANDIKTAN SONRA TÜRK TARIMINA YENİ BİR SOLUK GETİRECEK İZMİR TARIM VE TEKNOLOJİ MERKEZİNİN ÖNÜNDEKİ TÜM KAPILAR AÇILACAK.

VE BORSAMIZIN 130’UNCU KURULUŞ YILI OLAN 2021’DE HEP BİRLİKTE VE EL BİRLİĞİYLE YENİ BİR BAŞARI ÖYKÜSÜNÜN MİMARI OLACAĞIZ.

BU KONUDA YÖNETİM KURULUMUZA HER ZAMAN BÜYÜK DESTEK VEREN ÜYELERİMİZE VE EMEĞİ GEÇEN ÇALIŞANLARIMIZA SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.

KIYMETLİ DOSTLAR,

İZMİR VE ÜLKEMİZ AÇISINDAN BİR BAŞKA ÖNEMLİ KONU DA İNCİRALTI BÖLGESİNİN GELECEĞİ MESELESİ.

İZMİR TİCARET ODASI BAŞKANI SEVGİLİ MAHMUT ÖZGENER, ÇOK DOĞRU BİR ZAMANLAMAYLA İNCİRALTI VE SAĞLIK TURİZMİ KONUSUNU YENİDEN GÜNDEME TAŞIDI VE ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI SAYIN MURAT KURUM DA SAĞLIK TURİZMİNE YÖNELİK BİR İMAR UYGULAMASINA SICAK BAKTIĞINI BELİRTTİ.

İZMİR TİCARET BORSASI OLARAK HER ZAMAN SAĞLIK TURİZMİNİN İZMİR’İN GELECEĞİNE VE ZENGİNLEŞMESİNE KATKI SUNACAĞINI SAVUNDUK.

İNCİRALTI’NIN İYİ DÜŞÜNÜLMÜŞ BİR PLANLA SAĞLIK TURİZMİ MERKEZİ HALİNE GETİRİLMESİ KONUSUNDA HER TÜRLÜ KATKIYI VERMEYE HAZIR OLDUĞUMUZU TÜM KAMUOYU İLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM.

KIYMETLİ DOSTLAR,

BÖLGEMİZİN ÖNEMLİ ÜRÜNLERİNDEN OLAN KURU ÜZÜM VE KURU İNCİRDE YENİ SEZONUN HEYECANI İÇERİSİNDEYİZ.

KURU ÜZÜMDE BU HAFTA İTİBARİYLE BORSAMIZA ÜRÜN GELİŞİNİN HIZLANMASINI BEKLİYORUZ.

KURU İNCİRDE İSE HASAT İŞLEMLERİNİN YOĞUNLAŞMAYA BAŞLADIĞI BİR DÖNEMDEYİZ.

SONA EREN SEZONDA 22 AĞUSTOS İTİBARİ İLE 241 BİN TON KARŞILIĞINDA 496 MİLYON DOLARLIK KURU ÜZÜM, 66 BİN TON KARŞILIĞINDA 229 MİLYON DOLARLIK KURU İNCİR İHRACATI GERÇKLEŞTİRİLDİĞİNİ HATIRLATMAK İSTİYORUM.

YENİ SEZON İÇİN TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN REKOLTE TAHMİN ÇALIŞMALARINA BORSA OLARAK TEKNİK DESTEK SAĞLADIK.

SAYIN BAKANIMIZ DR. BEKİR PAKDEMİRLİ TARAFINDAN KURU ÜZÜM REKOLTESİ VE TMO’NUN ALIM FİYATLARI GEÇEN HAFTA AÇIKLANDI.

BUNA GÖRE 2020/21 SEZONUNDA GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 12’LİK BİR AZALIŞ İLE 271 BİN TON KURU ÜZÜM ÜRETİLMESİ BEKLENİYOR.

TMO’NUN 9 NUMARA İÇİN 10 LİRA OLAN ALIM FİYATLARI İSE 12,5 LİRA OLARAK BELİRLENDİ VE TARİŞ ÜZÜM BİRLİĞİNİNDE TMO FİYATLARINDAN ALIM YAPACAĞINI AÇIKLANDI.

AYRICA, SAYIN BAKANIN KURU ÜZÜM FİYATLARINI AÇIKLANAN FİYATTAN AŞAĞIYA DÜŞÜRMEMEK İÇİN HER TÜRLÜ ARGÜMANI KULLANACAKLARINI AÇIKLAMASININ SEKTÖR PAYDAŞLARI İÇİN ÖNEMLİ BULDUĞUMU İFADE ETMEK İSTİYORUM.

PİYASALARA İLİŞKİN BU VERİLER IŞIĞINDA İHRACATÇI FİRMALARIMIZIN SEZONU EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRECEKLERDİR.

ANCAK BİR HATIRLATMA YAPMAK İSTERİM.

KURU ÜZÜM VE KURU İNCİRİN SEZONUNDA FİRMALARIMIZDA ÇOK SAYIDA MEVSİMLİK İŞÇİ ÇALIŞIYOR.

PANDEMİ NEDENİYLE YENİ BAZI ÖNLEMLERİN ALINMAYA BAŞLADIĞI BU GÜNLERDE İŞLETMELERİMİZİN BU KONUDAKİ TEDBİR VE PLANLAMALARINI ÇOK İYİ YAPMALARI GEREKİYOR.

YENİ SEZONUN TÜM SEKTÖR PAYDAŞLARINA ŞİMDİDEN HAYIRLI VE BEREKETLİ OLSUN.

DEĞERLİ DOSTLAR,

SON OLARAK BÜYÜK EMEK VERDİĞİMİZ VE HER GEÇEN GÜN DAHA YOĞUN İLGİ GÖREN PODCAST UYGULAMAMIZDAN BAHSETMEK İSTİYORUM.

PODCAST SERİMİZ SPOTİFY, APPLE PODCAST VE GOOGLE PODCAST OLMAK ÜZERE ÜÇ MECRADA 30 TEMMUZ 2020 İTİBARİ İLE YAYINA ALINDI.

RADYONUN MODERN VERSİYONU OLARAK ADLANDIRABİLECEĞİMİZ VE HERKESE KENDİ İLGİ ALANINDA PROGRAMLAR DİNLEME İMKÂNI SUNAN PODCAST YAYINLARIMIZI ALANINDA DENEYİMLİ İSİMLER HAZIRLIYOR.

TÜRKİYE’DE BİR ODA/BORSA TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN İLK PODCAST YAYINI OLMASI SEBEBİYLE DE BİZİM İÇİN AYRI BİR ANLAMI VAR.

TARIM BAKANLIĞINDA TARIMSAL İŞLETMELER GENEL MÜDÜRESİ OLAN AYŞİN IŞIKGECE’NİN PODCASTINI BORSAMIZA GEÇTİĞİMİZ HAFTA BİZLERİ ZİYARET ETTİĞİNDE KAYDA ALDIK.

700 YILLIK BIR KURUMUN İLK KADIN YÖNETİCİSİNDEN, TÜRKİYENİN EN BÜYÜK ÇİFTÇİSİ SAYILABİLECEK TİGEM’İN HİKAYESİNİ KARŞILIKLI SOHBET EDER GİBİ DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

TELEFONLARINIZDAN BU YAYINLARI DİNLEMEK İÇİN TEKNİK DESTEK GEREKTİĞİ DURUMLARDA SEKRETERYAMIZDAN TEKNİK DESTEK ALABİLİRSİNİZ.

TÜM ÜYELERİMİZİ PODCAST YAYINLARIMIZI DİNLEMEYE VE DUYURULMASINA KATKI SUNMAYA DAVET EDİYORUM.

SAĞLIKLA BİR SONRAKİ TOPLANTIMIZDA BULUŞABİLMEYİ DİLİYORUM.

SAYGIDEĞER MECLİS ÜYELERİ,

DEĞERLİ KONUKLAR,

29 SAYILI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ. BU TOPLANTIMIZI DA BİLDİĞİNİZ GİBİ YİNE SANAL ORTAMDA YAPIYORUZ.

DÜNYA’NIN ÇOĞU ÜLKESİNDE KOVİDE BAĞLI HASTA SAYILARI NE YAZIK Kİ YÜKSEK KALMAYA DEVAM EDİYOR. VİRÜSÜN ÖLDÜRÜCÜ ETKİSİNİN AZALDIĞI KONUŞULSA DA GLOBAL ANLAMDA RİSK HALA DEVAM ETTİĞİ İÇİN PİYASALARIN TANSİYONU HALA DÜŞMEDİ.

BİR KEZ DAHA, MECLİS TOPLANTIMIZI HEP BİRLİKTE BORSAMIZDA, YANYANA YAPABİLECEĞİMİZ GÜNLER DİLİYORUZ.

DEĞERLİ ARKADAŞLARIM,

BU MECLİSİMİZDE DEĞERLİ BİR KONUĞUMUZ VAR. KENDİSİ ÜLKEMİZDE BİLECİK, BALIKESİR GİBİ FARKLI BÖLGELERDE YAPTIĞI DEĞERLİ GÖREVLER SONRASI 2019 YILINDA İZMİR’İMİZE İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ OLARAK ATANDI. BU EN ZOR GÜNLERDE CANLA BAŞLA BİZLERİN SAĞLIĞI İÇİN EMEK VEREN EKİBİN BAŞINDA OLAN İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ SAYIN OP. DR. BURAK ÖZTOP’A MECLİSİMİZE HOŞGELDİNİZ VE ŞEREF VERDİNİZ DEMEK İSTİYORUM.

BİRAZDAN SİZLERE DE KONUŞMA YAPACAĞI SANAL MECLİSİMİZDE, KENDİSİNİ AĞIRLAMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ.

DEĞERLİ MECLİS ÜYESİ ARKADAŞLARIM,

PAMUK ÜRETİMİNDEKİ SORUNLAR O KADAR BÜYÜDÜ Kİ AÇILIŞ KONUŞMALARINDA YER VERMEDEN GEÇEMİYORUZ.

HASTALIKLA MÜCADELENİN YOĞUN OLDUĞU, DOLAYISIYLA MALİYETLERİN TAVAN YAPTIĞI BİR SEZONDA PAMUK YETİŞTİRMEYE ÇALIŞAN ÜRETİCİ BİR TARAFTAN ANKARA’DAN HALA GELMEYEN DESTEKLEME HABERİYLE HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMIŞKEN DİĞER TARAFTAN SATACAĞI PAMUĞUN FİYATININ YERLERDE SÜRÜNMESİYLE ŞOK İÇİNDE. ÇÜNKÜ YİNE, YENİDEN;

“TÜRK PAMUĞU DÜNYA’NIN EN UCUZ PAMUĞU”

DÜNYA’NIN SAYILI KALİTELİ PAMUKLARINDAN OLAN EGE PAMUĞU BİLE BU GÜNLERDE DİĞER ÜLKELERDEKİ MUADİLLERİNE GÖRE NEREDEYSE %15 DAHA UCUZA SATILIYOR.

BUNUN NEDENİ, ÇOK DAHA YÜKSEK FİYATLARA İHTİYACINDAN FAZLA İTHALAT YAPAN SANAYİCİ. NEDENSE SÖZ KONUSU İTHAL PAMUK OLUNCA KAÇ PARA OLDUĞUNA BAKMADAN GÜMRÜKSÜZ İTHALAT YAPAN SANAYİCİ SÖZ KONUSU TÜRK PAMUĞU OLUNCA SANKİ ONA “MÜMKÜN OLDUĞUNCA UCUZ ALINMASI GEREKEN ÜRÜN” OLARAK BAKIYOR. BU YÜZDEN 70-80 BİN TON KALAN TÜRK MALININ FİYATI BİLE YERLERDE SÜRÜNÜRKEN NEREDEYSE 1 MİLYON TON YABANCI ÜRETİCİNİN MALI ÜLKEMİZE %10 DAHA PAHALIYA İTHAL EDİLDİ. NEREDEYSE 1 AYA KADAR HASATA BAŞLAYACAK ÜRETİCİNİN MORALİ BU NEDENLE SIFIR. BU ÜRETİM İÇİN 6 AYDIR EMEK SARFEDEN ÜRETİCİYE GERİ DÖNME ŞANSI VERSENİZ EMİN OLUN %35 AZALAN ÜRETİMİMİZİN BİR YARISI DAHA VAZGEÇERDİ. PEKİ TEKSTİL SANAYİCİMİZİN BU POLİTİKASININ NERESİ DOĞRU?

EVET, BİLİYORUZ ÇOK ÖNEMLİ BİR TEKSTİL SANAYİMİZ VAR VE HAMMADDE ANLAMINDA KOLLANMASI GEREKİR. ANCAK SANAYİCİMİZİN DE BİR PAMUK POLİTİKASI OLMALI. ANCAK ORTADA KONTROLSÜZ VE PLANSIZ BİR İTHALAT VAR. ÜSTELİK CARİ AÇIĞIMIZA DA NEGATİF ETKİSİ OLDUĞU KESİN.

MİLLİ ÜRÜNÜN KIYMETİNİ KRİZ ANLARINDA İDRAK EDEMEDİYSEK NE ZAMAN ANLAYACAĞIZ? PAMUK ÜRETİMİ SADECE ÜRETİCİ BİRLİKLERİ, STK’LAR YA DA KONSEY TARAFINDAN DEĞİL, SANAYİCİLERİMİZCE DE KOLLANMALI. AMA

ÖYLE Mİ? HAYIR. YILLARDIR ÜRETİCİ TEK BAŞINA. EĞER TARIM VE ORMAN BAKANLIĞIN’DAN İYİ BİR DESTEK GELİRSE KOLLANMIŞ OLUYOR. YOKSA KENDİ BİRLİKLERİ, İZMİR TİCARET BORSASI GİBİ BAZI ÖNDER BORSALAR VE ULUSAL PAMUK KONSEYİ İLE BAŞ BAŞA.

ARTIK ÜRETİCİNİN CANINA TAK DEDİĞİ NOKTADAYIZ. ELBİRLİĞİYLE 1 MİLYON TON HEDEFE ULAŞMIŞ ÜRETİMİMİZİ NE YAZIK Kİ 2 YILDA YERLE BİR EDECEĞİZ. SONRA KİMSE ÇIKIP DA “EFENDİM TOPRAĞIMIZ VAR, İKLİMİMİZ VAR, NİYE PAMUK ÜRETEMİYORUZ? “ GİBİ KOMİK BİR SORU SORMASIN.

BU İŞ BÖYLE DEVAM EDERSE SONUNDA BAKANLIĞIMIZ TMO’NUN BUĞDAY VE ÜZÜMDE OLDUĞU GİBİ MÜDAHALE FİYATIYLA PAMUK ALMAK ZORUNDA KALACAKTIR. O ZAMAN DA “VAY EFENDİM PİYASAYA NİYE MÜDAHALE EDİLİYOR” DİYE HİÇBİR SANAYİCİ SORMASIN.

BU VESİLEYLE DE BURADAN TEKRAR BAKANLIĞIMIZA SESLENİYORUZ. 2020 NİSAN AYINDA ÜRETİCİNİN EKTİĞİ PAMUĞUN DESTEKLEMESİ HALA AÇIKLANMADI, LÜTFEN BİR AN EVVEL EN AZ 1,30 TL/KG OLARAK PAMUK ÜRETİCİSİNİ DESTEKLEYELİM. AYRICA, SANAYİCİMİZİN KULLANDIĞI PAMUĞA EN AZ %30 TÜRK PAMUĞU KULLANMA KOTASI KOYALIM. YOKSA GELECEK NESİLLERE BIRAKACAK BİR PAMUK ÜRETİMİMİZ KALMAYACAK.

DEĞERLİ ARKADAŞLAR;

YENİ DÜZENDE SANAL PAZARLAMANIN NE DENLİ ÖNEMLİ OLDUĞUNU BU KÜRSÜDEN ANLATMAYA ÇALIŞIYORUZ. ANCAK SANAL ORTAMIN YANINDA İLİMİZ İZMİR’İN AVANTAJININ YARATACAĞI DA BİR FIRSAT VAR. BİLİYORSUNUZ İLİMİZ İKLİMİ 12 AY DIŞ ORTAMDA FALİYETLER GÖSTERMEYE UYGUN. HATTA BU NEDENLEDİR Kİ İNSANLARIMIZ RESTORANLARI VE KAFELERİ 12 AY SÜRESİNCE DIŞ MEKANLARI İLE TERCİH EDİYORLAR. BU AVANTAJLA ŞİMDİLİK İPTAL OLAN FUARLARA BİR ALTERNATİF OLARAK “AÇIK ALAN FUARI” İLİMİZ İÇİN BENCE ÇOK UYGUN. BU ANLAMDA BELEDİYEMİZİN BİR AN EVVEL İZFAŞ YANINA YA DA UYGUN GÖRECEĞİ BİR BAŞKA ALANA “AÇIK ALAN FUARI” YATIRIMI YAPARAK YÜZYÜZE FUAR OLANAĞI YARATACAK BİR YATIRIM YAPMASI ÇOK UYGUN OLACAKTIR. BU SAYEDE, İZMİR’İMİZ TİCARET VE FUARCILIK ANLAMINDA HEM ULUSAL HEM DE ULUSLARARASI ANLAMDA BİR ADIM ÖNE GEÇECEKTİR.

DEĞERLİ ÜYELER,

BUNDAN TAM 98 YIL ÖNCE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARI BİR ÜLKENİN KÜLLERİNDEN TEKRAR DOĞUŞUNU VE ŞARTLAR NOLURSA OLSUN MUHTEŞEM GERİ DÖNÜŞÜNÜ İLAN ETTİLER. DÜN KUTLADIĞIMIZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZDA OLDUĞU GİBİ BİZLER ONLAR İLE HER ZAMAN ONUR VE GURUR DUYUYORUZ. KALBİMİZ ONLARI ŞÜKRAN VE MİNNETLE BİR KEZ DAHA ANIYOR.

SEVGİLİ ARKADAŞLARIM,

DEĞERLİ KONUĞUMUZA DA DAHA FAZLA SÜRE TANIMAK ADINA KONUŞMAMA BURADA SON VERİYOR VE HEPİNİZE AYDINLIK YARINLAR DİLERKEN ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERİN, HEPİMİZ İÇİN MUTLULUK VE SAĞLIK GETİRMESİNİ UMUYORUM,

SAYGILARIMLA.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil