Ana Sayfa Manisa, Türkiye 22 Ekim 2020

112 Acil Çağrı Merkezine Gereksiz arayıp, bir cana mâl olmayım.!

Manisa 112 Acil Çağrı Merkezi olarak altı kurum ( AFAD- JANDARMA- EMNİYET – SAĞLIK- YANGIN- ORMAN YANGINI ) a ait tüm acil yardım çağrılarını karşılamaktayız.

2020 yılı ilk 9 aylık süreçte yaklaşık 1 milyon 600 bin çağrı karşılanmış ve bu çağrıların % 58 i asılsız ihbar ve gereksiz arama olarak karşımıza çıkmıştır. Normal zamanda yoğun olan 112 acil hattına, pandemi sürecinde sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız her türlü istek ve ihtiyaçları ile ilgili olarak aramada bulunmakta ve biz de aldığımız ihbarları ilçelerimizde kurulan Vefa Destek Gruplarına ileterek vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışmaktayız. Ayrıca İl Salgın Denetim Merkezi (İSDEM) ne yapılan karantina ihlalleri ve maske – mesafe – temizlik ihlalleri ile ilgili şikâyetler de 112 Acil Çağrı Merkezine yapılmaktadır.

Özellikle pandemi sürecinde çağrı yoğunluğu bu gereksiz aramalar yüzünden daha da artmıştır. Gereksiz aramaların önüne geçmek ve gerçek ihtiyaç sahibi kişilerin hizmet almasında aksama olmaması adına 112 hattını gereksiz yere meşgul ettiği belirlenen 57 kişinin her birine Kabahatler Kanununa göre 386 TL idari para cezası uygulanmıştır.

112 Acil Çağrı Hattı sadece acil yardım ya da ihtiyaç sahibi kişilerin araması gereken bir merkezdir. Her ne kadar bizler tanıtım ve reklam faaliyetleri vasıtasıyla vatandaşlarımızı bilgilendirmeye çalışıyor olsak da halkımıza da bu konuda bizlere dolayısıyla acil yardıma ihtiyaç duyan insanlara yardımcı olmaları konusunda talepte bulunuyoruz. Bizi gereksiz yere arayan insanlardan hâlihazırda yoğun olan 112 Acil Çağrı Merkezlerinin gereksiz yere meşgul edilmemesi konusunda hassas olmalarını rica ediyoruz. Vatandaşlarımız, gereksiz yere meşgul edilen telefonlardan gerçek ihtiyaç sahiplerinin yararlanmasına engel olabileceklerini unutmasın.

Gereksiz arama, bir cana mâl olma!

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil