Ana Sayfa İzmir, Türkiye 23 Ekim 2020

Grip Aşısında Sıkıntı Bitmiyor

Açıklamaların aksine Vatandaşlarımızın uzun süredir merakla beklediği grip aşısı tartışması, aşıyı kimlerin alabileceğinin  e-nabız üzerinden açıklanmasıyla maalesef sona ermedi.
Grip aşını 81 yaşındaki vatandaşa ödemeyip, 55 yaşındaki vatandaşa ödemesi, kalp nakli olan kişiye ödemeyip, yalnızca şeker hastalığı olan kişiye ödemesi çelişki.
Daha önce aşı yok diye aşı olmak için girişimde bulunmayan vatandaşlarımız, aşı geldi açıklamasıyla aile hekimlerimizin kapısını aşındırıyor. e-nabız uygulamasını özellikle yaşlı hastalarımızda kullanmakta zorluk çekmektedir.
Pek çok kronik hastalığı olan vatandaşlarımız grip aşısı yaptıramamaktatır. Geçmiş yıllarda risk gurubunda olan pek çok hasta bu yıl risk gurubunda sayılmamıştır.
Kanser hastalarının, diyabet hastalarının, kronik pek çok hastalığı olan vatandaşların aşı yapılacak  risk grubunda kabul edilmemesi sağlık çalışanıyla vatandaşlarımızı da karşı karşıya getirmiştir.
Bildiğimiz kadarıyla ülkemize getirilen grip açısının yetersiz olmasından dolayı aşı yaptıracak vatandaşlarımıza kriter getirilmiştir. Ancak televizyon ekranlarından aşı getirdik aile hekiminize başvurabilirsiniz açıklamaları özellikle aile hekimlerimize zorda bırakmaktadır. Aile hekimlerine başvuran vatandaşlarımızın yaklaşık  %90 ına aşı yapılmamaktadır.
Çözüm öncelikle kendi aşımızı kendimizin üretmesidir.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil