Ana Sayfa İzmir, Türkiye 13 Ocak 2021

İZİKAD, üyelerine yeni ufuklar açıyor

Aliexpress Türkiye Genel Müdürü Yaman Alpata:

“E-ihracat fırsatını kaçırmayın”

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Akademi Eğitimleri ile üyelerine yeni ufuklar açmayı sürdürüyor. 2021 yılının ilk konuğu ise Aliexpress Türkiye Genel Müdürü Yaman Alpata ve Aliexpress İş Geliştirme Müdürü Ece Gür olurken, “Aliexpress’de mağaza nasıl açılır?” sorusuna yanıt verdiler.

Toplantının açılışında konuşan İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin, 2021 yılın ilk akademi eğitimini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Pandemi yeni iş yapış biçimlerini hayatımıza soktu.

Bunlardan biri belki de en önemlisi online alışveriş ve e-ticaret. Bu anlamda dünyanın en büyük e ticaret sitesi Aliexpress Genel Müdürü Yaman Alpata ve Aliexpress Türkiye’nin İş Geliştirme Müdürü Ece Gür’ü ağırlayarak bu alanda çalışmak isteyen, e ihracatın ne olduğunu öğrenmek isteyen üyelerimize destek olmak istedik” diye konuştu.

38 para birimi 18 dil

Aliexpress Genel Müdürü Yaman Alpata, dünya genelinde 200’ün üzerinde ülkeye satış gerçekleştirdiklerini, dünyada adalardan kıtalara kadar her ülkeye satış yaptıklarını söyledi.

Tek bir panel üzerinden 38 ayrı para birimi ile 18 dilde otomatik çeviri imkanıyla satış yapabilecek çok önemli bir platform olduklarını ifade eden Alpata, “Dünyanın farklı bir ucunda kendi diliyle size bir soru soran müşterinizin mesajı sizin önünüze Türkçe olarak düşüyor. Bu size büyük bir imkan sağlıyor” diye konuştu.

Aliexpress’in yerel ve global lojistik partnerleri ve iş ortakları ile siparişlerin kapınızdan alındığını hatırlatan Alpata, “Gümrük ve lojistik işlemleri hızlı ve sorunsuz yapılıyor.

Ürünleriniz mikro ihracat kapsamında ülkeden çıktığı için lojistik partnerinizin size vereceği ETGB belgesi sayesinde KDV muafiyetinden faydalanabilir, Türkiye’de ödediğiniz KDV’yi borcunuza mahsup edebilirsiniz” dedi.

“Mağaza açmak çok kolay”

Aliexpress Türkiye İş Geliştirme Müdürü Ece Gür ise “Aliexpress’de nasıl mağaza açabilirim?” sorusunun en çok karşılaştıkları soru olduğunu belirterek bu sunumla bu konuya açıklık getirmek istediğini söyledi.

Aliexpress’in diğer küresel e ticaret platformlarına nazaran çok daha düşük komisyon bedelleri ile çalıştığını belirten Gür, “Yüzde 15 komisyonla çalışan platformların yanında Aliexpress yüzde 5 yüzde 6 ile çalışıyor.

Bu da ürünlerini e ihracat ile satmak isteyenlere büyük avantaj sağlıyor. Şahıs şirketi dahil bir şirketiniz olması yeterli” diye konuştu.

Çok büyük destek sistemi kurduklarını söyleyen Gür, “Satıcı ordusuna katıldığınızda her alana yönelik eğitim içeriği de bulabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken ücretsiz içerikleri incelemek ve anlamak. Bu noktalara dikkat ederek ilerlerseniz başarıya ulaşabilirsiniz” dedi.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil