Bugun...Ege Üniversitesi, ‘256. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’na ev sahipliği yaptı

“256. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı” Ege Üniversitesi (EÜ) ev sahipliğinde Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kampüs Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

facebook-paylas
Tarih: 22-03-2023 10:01

Ege Üniversitesi, ‘256. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’na ev sahipliği yaptı

· YÖK’ün öğrencilere ve araştırmacılara yönelik yeni burs programları ile ilgili bilgi veren YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Uluslararası Araştırmacı Destek Programları, Temel Bilimlerde Genç Beyinler Projesi, Temel Bilimlerde Doktora Sonrası Araştırma Projesi, Akademik Birikim Projesi, Uluslararası Bilim İnsanları için YÖK Destek Programı gibi destek programlarını uygulamaya koyacaklarını söyledi.

· Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Yaşadığımız bilgi çağında ülkeler büyük bir ekonomik rekabet içerisinde yarışmaktadır. Bu anlamda ülkemizin uluslararası arenada çok daha güçlü olabilmesi için biz üniversitelere ciddi sorumluluklar düşmektedir” dedi.

“256. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı” Ege Üniversitesi (EÜ) ev sahipliğinde Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kampüs Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Toplantıda açılış konuşmalarını Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Üniversitelerarası Kurul Dönem Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, ve Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak yaptı. Türkiye’deki 209 devlet ve vakıf üniversitesinin rektörlerinin katılımıyla yapılan toplantıda, üniversiteler arasındaki akademik koordinasyon çalışmaları ile ‘Üniversitelerarası Kurul'un gündemine ilişkin konular görüşüldü.

Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar, depremde hayatını kaybeden vatandaşları anarak, yaralılara acil şifalar diledi. Toplumun tüm kesimleri gibi Yükseköğretim Kurulu ve üniversitelerin depremin yaralarını sarmak için büyük çaba sarf ettiğini ifade eden Prof. Dr.Özvar, “Depremden doğrudan etkilenen illerde 16’sı devlet 2’si vakıf olmak üzere 18 üniversitemiz bulunmaktadır. Türkiye’deki örgün öğrencilerin toplam yüzde 15’i ya bölgede ikamet etmekte ya da eğitim almaktadır. Öğrencilerimizle birlikte bölgede yer alan ve depremden doğrudan zarar gören 18 üniversitemizde görev yapmakta olan yaklaşık 17 bin akademisyenin de yaşanan felaketten etkilendiğini hatırlatmamız gerekmektedir. Deprem bölgesinde bulunan üniversitelerimizde görev yapan idari personel sayısı ise yaklaşık 30 bindir. 127’si uluslararası olmak üzere toplam bin 423 öğrencimizi yaşanan bu büyük felakette kaybetmiş olduğumuzu üzülerek sizlerle paylaşmak durumundayım” dedi.

“Devletimiz ve milletimiz el ele verdi”

Öğrenci yurtlarının depremzedelerin hizmetine açıldığını hatırlatan Prof. Dr. Özvar, “Deprem bölgesindeki ve çevre illerdeki toplam 44 üniversitemiz, AFAD ile koordineli bir şekilde, depremzedelere barınma, yemek ve sağlık hizmetleri sağlamaktadır. Yurtların yanı sıra, üniversitelerimizin yemekhane, toplantı, konferans salonları gibi barınmaya ve diğer ihtiyaçların karşılanmasına elverişli mekanları, depremzede vatandaşlarımıza ev sahipliği yapmaktadır. Böylesine bir felaket karşısında, ihtiyacı olanlara yardım etme ve yaraların sarılmasında, devletimiz ve milletimizin el birliği içinde nasıl bir arada çalıştığını bir kez daha görmüş olduk” diye konuştu.

Depremin yarattığı sorunların çözülmesinde üniversitelere önemli rol düştüğünü söyleyen Prof. Dr. Özvar, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminin, uzaktan eğitim yoluyla devam ettiğini, Nisan ayı başı itibarıyla hibrit öğretim seçeneğinin değerlendirileceğini söyledi. Yükseköğretim Kurulunun devlet kurumlarıyla koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Prof. Dr. Özvar, “Deprem sonrası zarar gören bölgelerimizin yeniden kalkınması için, üniversitelerimizin ve bilim insanlarımızın büyük katkıları olacağına inancım tamdır. Yükseköğretim Kurulu olarak biz de bu süreçleri yakından takip ediyor ve paydaşlarımıza gereken desteği veriyoruz. Üniversitelerimiz, ülkemizin daha hızlı bir şekilde toparlanmasında ve yeniden inşa sürecine katkı sağlanmasında başat rol oynamaktadır” dedi.

“Üniversitelerimizin ihtiyaçlarına yönelik önemli adımlar attık”

Yükseköğretime ilişkin ileriye dönük hedefleri ve beklentileri paylaşan Prof. Dr. Özvar, “Yapılan düzenlemeler ile üniversitelerimizin akademik personel ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çok önemli adımlar attık. Öğretim elemanlarımızın kadro sorunlarına yönelik norm kadro uygulamasında önemli iyileştirmeler gerçekleştirdik ve esneklikler tanıdık. Ayrıca, meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulunca belirlenen uzmanlık alanlarındaki uygulamalı dersleri vermek üzere, lisans mezunu olup en az 4 yıl mesleki tecrübeye sahip olanlara öğretim görevlisi olma imkanı getirdik. Bugüne kadar araştırma odaklı üniversitelere sağlanan en büyük fonu, 2022 yılı Mart ayında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük desteği ile başlattık. Yükseköğretim Kurulumuz ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı arasında Araştırma Üniversiteleri Destek Programı (ADEP) kapsamında desteklenecek projeler için bir protokol yaptık. Bu yıl ilk defa uygulanacak bir düzenleme ile çeşitli nedenlerle üniversiteye gidememiş 34 yaş üstü kadınlara devlet üniversitelerinin ön lisans ve lisans programlarında kontenjan tahsis ettik” diye konuştu.

Yükseköğretim Kurulu olarak, iklim değişikliği, dijitalleşme, afetler gibi konulara yönelik güncel, kapsayıcı ve sürdürülebilir adımlar attıklarını ifade eden Prof. Dr. Özvar, bu konuda hayata geçirilen projelerle ilgili çeşitli bilgiler aktardı.

“Türkiye uluslararası öğrenciler için cazibe merkezi oldu”

Uluslararasılaşmanın ve öğrenci hareketliliğinin gittikçe arttığı bir dünyada Türkiye’nin bir cazibe merkezi haline geldiğini söyleyen Prof. Dr. Özvar, “ 2023

yılı itibarıyla, 198 ülkeden gelen 300 binden fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktayız. Yaptığımız hesaplamalar, UNESCO verilerinin bu yıl içinde güncellenmesi durumunda, Türkiye’nin dünyada en çok uluslararası öğrenciye sahip olan ilk 10 ülkeden biri olacağını göstermektedir. Göreve geldiğimiz günden bugüne yükseköğretim sistemimizde uluslararasılaşmanın ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunun üzerinde durduk ve durmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çizdiği hedef doğrultusunda, hali hazırla 300 bin olan uluslararası öğrenci sayımızı 2030 yılı itibarıyla 1 milyona çıkaracağız” dedi.

“Pek çok destek programı hayata geçirilecek”

YÖK’ün ileriye dönük projelerinden bahseden Prof. Dr. Özvar, “Öncelikle, yaşadığımız büyük deprem felaketinin ardından, depremde zarar gören bölgelerimizin yeniden kalkınmasına Yükseköğretim Kurulu olarak önümüzdeki süreçte tüm iç ve dış paydaşlarımızla birlikte destek vermeye devam edeceğimizi belirtmek istiyorum. Bu konuda, ilk olarak Yükseköğretim Kurulu ile Savunma Sanayii Başkanlığı iş birliğiyle, deprem bölgesindeki üniversitelere yönelik AR-GE çalışmalarının çeşitlenmesi ve hızlanması için ortak proje çağrısında bulunacağız ve bu kapsamda projeleri destekleyeceğiz. Bunun yanı sıra bölge sanayisinin yeniden canlanmasına katkı sağlamak ve bölgede ikamet eden öğrencilerimizin sanayi kuruluşlarımızdaki istihdamına imkan vermek adına istihdam odaklı staj projelerini de Savunma Sanayii Başkanlığı ile ortak olarak gerçekleştireceğiz. Öğrencilerimize ve araştırmacılarımıza yönelik burs programlarımıza yenilerini ekleyeceğiz” dedi. Prof. Dr. Özvar, Uluslararası Araştırmacı Destek Programları, Temel Bilimlerde Genç Beyinler Projesi, Temel Bilimlerde Doktora Sonrası Araştırma Projesi, Akademik Birikim Projesi, Uluslararası Bilim İnsanları için YÖK Destek Programı gibi destek programlarını uygulamaya koyacaklarını söyledi.

Prof. Dr. Özvar, “Bildiğiniz gibi yaşadığımız afetlerle birlikte ülkemiz bütün kesimlerce hassasiyet gösterilmesi gereken bir süreçten geçmektedir. Bu süreçte üniversitelerimizin yönetici ve üyelerinden ricam daha fazla gayret etmeleridir. İnsan çalıştığına erer” diyerek sözlerini noktaladı. Prof. Dr. Özvar ayrıca yaklaşan Ramazan ayının tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni etti.

Üniversitelerarası Kurul Dönem Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, “Kahramanmaraş depremi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yararlılara acil şifalar diliyorum. Aramızda deprem bölgesinde görev yapan hocalarımız, rektörlerimiz bulunuyor. Kendilerine tekrar geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Ev sahipliğinden dolayı Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’a teşekkür ediyorum. Davetimize icabet eden tüm rektörlerimizi saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.

“Uluslararası rekabette üniversitelere görev önemli düşüyor”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, kurulda yaptığı konuşmada, “Yaşadığımız bilgi çağında ülkeler büyük bir ekonomik rekabet içerisinde yarışmaktadır. Bu anlamda ülkemizin uluslararası arenada çok daha güçlü olabilmesi için biz üniversitelere ciddi sorumluluklar düşmektedir. YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’ın vizyoner kişiliği ile ortaya koyduğu eğitim-öğretimden araştırma ve geliştirmeye; uluslararasılaşmadan dijitalleşmeye kadar pek çok alanda üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle hareket ediyoruz. Her zaman ve her koşulda yanımızda olan ve bizlerden desteklerini esirgemeyen YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a bir kez daha şükranlarımı sunuyor, burada ağırladığımız Rektörlerimize ve Rektör Yardımcılarımıza tekrar hoş geldiniz diyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'a ve Üniversitelerarası Kurul Dönem Başkanı Prof. Dr. Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’ya günün anısına hediye takdiminde bulundu.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 26 4 4 77 27 82 +50
2 Fenerbahçe 34 24 5 5 84 39 77 +45
3 Beşiktaş 34 22 4 8 70 31 74 +39
4 Adana Demirspor 34 19 6 9 72 41 66 +31
5 Başakşehir FK 34 16 10 8 48 34 56 +14
6 Trabzonspor 34 16 12 6 58 50 54 +8
7 Konyaspor 34 12 9 13 45 37 49 +8
8 Kayserispor 34 15 15 4 54 59 49 -5
9 Fatih Karagümrük 34 12 11 11 71 62 47 +9
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 43 53 43 -10
11 Alanyaspor 35 11 16 8 53 65 41 -12
12 Sivasspor 35 11 17 7 45 53 40 -8
13 MKE Ankaragücü 34 11 17 6 41 51 39 -10
14 Antalyaspor 34 10 16 8 43 53 38 -10
15 İstanbulspor 34 10 19 5 40 63 35 -23
16 Giresunspor 34 8 16 10 39 60 34 -21
17 Ümraniyespor 34 7 18 9 47 59 30 -12
18 Gaziantep FK 34 6 21 7 31 66 25 -35
19 Hatayspor 34 6 23 5 19 77 23 -58
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 36 23 4 9 70 26 78 +44
2 Çaykur Rizespor 36 18 4 14 64 35 68 +29
3 Pendikspor 36 19 7 10 65 36 67 +29
4 Bodrumspor 36 18 10 8 55 34 62 +21
5 Sakaryaspor 36 20 14 2 59 47 62 +12
6 Eyüpspor 36 18 10 8 40 30 62 +10
7 Göztepe 36 17 9 10 45 28 60 +17
8 Manisa FK 36 15 10 11 53 47 56 +6
9 Keçiörengücü 36 16 12 8 59 47 56 +12
10 Bandırmaspor 36 15 11 10 55 58 55 -3
11 Boluspor 36 14 12 10 44 46 52 -2
12 Altay 36 11 14 11 45 45 41 0
13 Erzurumspor FK 36 11 16 9 43 48 39 -5
14 Tuzlaspor 36 11 20 5 42 52 38 -10
15 Gençlerbirliği 36 10 18 8 46 55 38 -9
16 Altınordu 36 9 19 8 41 57 35 -16
17 Adanaspor 36 6 23 7 32 76 25 -44
18 Denizlispor 36 7 24 5 35 67 23 -32
19 Yeni Malatyaspor 36 4 25 7 22 81 16 -59
Takım O G M B A Y P AV
1 Kocaelispor 38 25 4 9 73 28 84 +45
2 Bucaspor 1928 38 24 5 9 63 22 81 +41
3 İskenderunspor A.Ş. 38 23 7 8 65 31 77 +34
4 1461 Trabzon FK 38 22 8 8 62 27 74 +35
5 Van Spor FK 38 21 6 11 58 27 74 +31
6 Ankara Demirspor 38 20 7 11 65 32 71 +33
7 Karacabey Belediye Spor 38 19 8 11 55 31 68 +24
8 Fethiyespor 38 16 15 7 59 51 55 +8
9 Zonguldak Kömürspor 38 15 15 8 45 50 53 -5
10 Serik Belediyespor 38 14 13 11 54 43 50 +11
11 Kırşehir FSK 38 12 14 12 49 54 48 -5
12 Kırklarelispor 38 10 12 16 38 35 46 +3
13 Etimesgut Belediyespor 38 11 15 12 43 51 45 -8
14 Kastamonuspor 38 11 17 10 41 47 43 -6
15 Sarıyer 38 10 16 12 46 57 42 -11
16 Uşak Spor 38 8 21 9 37 64 33 -27
17 Balıkesirspor 38 6 22 10 32 76 25 -44
18 Pazarspor 38 4 23 11 29 79 23 -50
19 Adıyaman FK 37 5 24 8 22 70 23 -48
20 Diyarbekir Spor 37 2 26 9 18 79 15 -61
Takım O G M B A Y P AV
1 Yeni Mersin İY 34 19 4 11 49 21 68 +28
2 Belediye Derincespor 34 18 4 12 51 24 66 +27
3 Belediye Kütahyaspor 34 18 5 11 52 34 65 +18
4 52 Orduspor FK 34 19 8 7 54 34 64 +20
5 Nevşehir Belediyespor 34 16 8 10 52 40 58 +12
6 Karaköprü Belediyespor 34 16 10 8 44 32 56 +12
7 Karşıyaka 34 15 10 9 44 28 54 +16
8 Çatalcaspor 34 11 12 11 40 39 44 +1
9 Amasyaspor Futbol Kulübü 34 11 12 11 33 36 44 -3
10 Elazığspor 34 12 16 6 44 53 42 -9
11 1922 Konyaspor 34 11 15 8 42 47 41 -5
12 Hacettepe 1945 34 9 16 9 41 50 36 -9
13 Ağrı 1970 Spor 34 8 14 12 23 39 36 -16
14 Edirnespor 34 10 19 5 35 45 35 -10
15 1954 Kelkit Bld.Spor 34 7 13 14 25 35 35 -10
16 Yomraspor 34 7 14 13 36 42 34 -6
17 Eskişehirspor 34 6 20 8 39 69 26 -30
18 Şile Yıldızspor 34 5 18 11 29 65 26 -36
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/06/2023 Konyaspor vs Fatih Karagümrük
 03/06/2023 Adana Demirspor vs Başakşehir FK
 03/06/2023 Kasımpaşa vs Beşiktaş
 03/06/2023 Kayserispor vs MKE Ankaragücü
 03/06/2023 Trabzonspor vs Alanyaspor
 03/06/2023 Ümraniyespor vs Giresunspor
 04/06/2023 Galatasaray vs Fenerbahçe
 06/06/2023 Fatih Karagümrük vs Kasımpaşa
 06/06/2023 Sivasspor vs Kayserispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 21/05/2023 Manisa FK 1 - 5 Pendikspor
 21/05/2023 Çaykur Rizespor 0 - 0 Altınordu
 21/05/2023 Bodrumspor 1 - 1 Göztepe
 Hük. Adanaspor 0 - 3 Samsunspor
 Hük. Yeni Malatyaspor 0 - 3 Denizlispor
 21/05/2023 Bandırmaspor 1 - 1 Gençlerbirliği
 21/05/2023 Eyüpspor 2 - 1 Keçiörengücü
 21/05/2023 Erzurumspor FK 2 - 0 Boluspor
 20/05/2023 Altay 3 - 1 Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 20/05/2023 Zonguldak Kömürspor 3 - 1 Pazarspor
 20/05/2023 Kastamonuspor 3 - 2 Kırşehir Futbol Spor Kulübü
 Hük. Adıyaman FK 0 - 3 Fethiyespor
 Hük. Diyarbekir Spor 0 - 3 Bucaspor 1928
 20/05/2023 Van Spor FK 8 - 0 Balıkesirspor
 20/05/2023 İskenderunspor A.Ş. 5 - 1 Uşak Spor
 20/05/2023 Etimesgut Belediyespor 2 - 0 Serik Belediyespor
 20/05/2023 1461 Trabzon FK 2 - 0 Kırklarelispor
 20/05/2023 Karacabey Belediye Spor 2 - 0 Sarıyer
 20/05/2023 Ankara Demirspor 1 - 0 Kocaelispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 20/05/2023 1922 Konyaspor 4 - 1 Hacettepe 1945
 20/05/2023 Belediye Kütahyaspor 4 - 1 1954 Kelkit Bld.Spor
 20/05/2023 Edirnespor 6 - 2 Şile Yıldızspor
 20/05/2023 Belediye Derincespor 3 - 0 Karaköprü Belediyespor
 20/05/2023 52 Orduspor FK 2 - 1 Amasyaspor Futbol Kulübü
 20/05/2023 Elazığspor 0 - 4 Karşıyaka
 20/05/2023 Nevşehir Belediyespor 3 - 2 Eskişehirspor
 20/05/2023 Yeni Mersin İdman Yurdu 5 - 1 Yomraspor
 20/05/2023 Çatalcaspor 2 - 0 Ağrı 1970 Spor
resmi ilanlar

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI