Bugun...OP. DR. ÂZER ARAS ULUĞ: KADINLAR NEDEN ORGAZM SORUNLARI YAŞIYOR?

Türkiye’de yapılan çalışmalardan kadınların yaklaşık yüzde 45’inin orgazm sorunu yaşadığı bildirildi. Pekiyi bu sorunun ana kaynağı nedir? Kimlerde daha sık görülür? Fiziksel ve psikolojik nedenler nasıl iyileştirilebilir? Konu ile alakalı en çok sorular sorulara Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Âzer Aras Uluğ cevap verdi.

facebook-paylas
Tarih: 30-11-2023 12:26

OP. DR. ÂZER ARAS ULUĞ: KADINLAR NEDEN ORGAZM SORUNLARI YAŞIYOR?

Ne yazık ki hayatı boyunca hiç orgazm deneyimi yaşamamış kadınların olduğunu belirten Op. Dr. Âzer Aras Uluğ, ”Cinsellik, yaşam kalitesi üzerinde önemli rol oynar. İnsan yaşamında temel bir ihtiyaçtır. Üreme çağındaki kadınların bedensel ve ruhsal sağlığını sağlayan cinsel yaşamın en önemli noktalarından biri orgazmdır. Kadında psikoseksüel fonksiyonun sağlıklı olup olmadığı kadının orgazm yaşantısına bakılarak anlaşılır. Orgazm bozukluğu; cinsel uyarım evresinden sonra orgazmın sürekli olarak ya da yenileyici bir biçimde gecikmesi, hiç olmaması ya da orgazma yoğunluğunda azalma olması olarak adlandırılır. Orgazm bozuklukları genç kadınlarda daha sık görülmektedir, yaşla birlikte ise orgazm olma öğrenilebilmektedir. Batı kaynaklı çeşitli çalışmalarda kadınlarda görülen orgazm bozukluğunun genel popülasyonda, yüzde 5 ile 25 arasında değiştiği bildirmektedirler. Aslında her sağlıklı kadın aynı cinsel eylemde birden çok orgazm yaşayabilme yeteneğine sahiptir. Ancak hayatı boyunca hiç orgazm deneyimi yaşamamış kadınlar da vardır. Kadınların yüzde 30' u hiçbir zaman orgazm olmamış ve sadece yüzde 20' si vajinal orgazmı deneyimlemiştir. Kadınların yalnızca yüzde 25-30' u cinsel ilişki sırasında, klitorisin baş kısmına ek bir uyarı olmaksızın yalnızca cinsel ilişki yoluyla rutin orgazm yaşamaktadır. İlişki sırasında orgazm olmayan kadınların çoğu, klitorisin baş kısmının elle uyarılması, oral seks veya mastürbasyon ve ya bunların kombinasyonları yoluyla orgazm olabilirler. Türkiye’de  yapılan çalışmalarda, kadınların yüzde 42-45.8'nin orgazma ulaşamadıklarını saptamıştır.” dedi.

ANKSİYETE VE SUÇLULUK DUYGUSUNU ARTTIRIYOR.

Orgazm sorunlarının anksiyeteyi tetiklediğine dair bilimsel verilere de değinen Dr. Âzer Aras Uluğ, ”Çalışmalarda Anorgazmi (orgazm olamama) yaşayan kadınlarda anksiyete, suçluluk duygusu, antimaskulen duygular ve utanma duyguları topluma göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca çalışmalarda anorgazmi tanısı yüzde 74 olarak belirlenmiştir. Orgazmı olumsuz etkileyen organik hastalıkla ise jinekolojik ve sistemik hastalıklar, jinekolojik ameliyatlar, hipertansiyon, diabet gibi kronik hastalıklar, alkol ve madde kullanımı, menopoz ve yaşlılık. Orgazmı etkileyen psikojenik nedenler ise, bedenle ilgili yanlış inançlar, cinsellikle ilgili abartılı yüksek beklentiler, olumsuz aile tutumları, cinselliğin ayıp, günah ya da kirli olduğu inancı ve anne babanın cinselliğe olumsuz bakışları orgazm sorunlarına yol açabilir. Ayrıca partnerlerin cinselliği ruh, beden ve zihinle bütünleşerek yalnızca penis vajina birlikteliği olarak yaşaması da kadının orgazm olmasını engelleyen en önemli faktörlerdendir. Yetersiz uyarı, eş reddi, kötü bir cinsel hayatın getirdiği duygusal, fiziksel ve ruhsal hayal kırıklığı, ilişki esnasında duyulan kaygı ve korkular, hata yapmaktan ve kontrolü kaybetmekten korkma, “Beni beğeniyor mu? Acaba onu tatmin edebiliyor muyum? Şimdi ne yapmalıyım?” şeklinde seyirci rolüne girme, kadının partnerinin erken boşalma veya sertleşme problemleri, cinsel özgüvenin düşük olması, çok erken yaşta anne olması, performans anksiyetesi, cinsel taciz, tecavüz ve ensest gibi cinsel travmalar, partnerini güçlü ve saygı duyulan biri olarak görememek de diğer sebeplerdendir. Ayrıca kadının cinsel arzu ve isteklerini ifade etmesi ile ilgili toplumun inançları ve değer yargıları da kadında cinselliğe dair suçluluk, günahkarlık duyguları yaratabilir. Katı ve tutucu bir aile ortamı ve çevre, aşırı utangaçlık, düşük eğitim düzeyi gibi diğer faktörler sebep olarak sayılabilir.” Şeklinde konuştu.

KADINLAR HER YAŞTA ORGAZM OLABİLİR.

Kadınlarda orgazma dair bilinmesi gerekenleri aktaran Op. Dr. Âzer Aras Uluğ, sözlerine şöyle devam etti.

Fiziksel kapasite açısından bakıldığında, kadınlar neredeyse sınırsız bir orgazm potansiyeline sahipler. Çoklu orgazm: Bir dakikaya kadar sürebilen, uzun süreli orgazm epizodu veya bir dizi hızla tekrarlayan orgazm deneyimidir. Fizyolojik olarak tüm kadın orgazmları, cinsel uyarımın kaynağı ne olursa olsun, aynı refleks tepki kalıplarını izler. Klitorisin ovuşturulmasıyla elde edilen bir orgazm, yalnızca cinsel ilişki veya göğüslerin uyarılmasıyla elde edilen orgazmdan fizyolojik olarak aynıdır ve ayırt edilemez. İnsan dişisinde şehvetli tepkinin birincil odak noktası klitoristir. Klitoris, hem bedensel hem de psikojenik uyarılma biçimlerine eşit kolaylıkla yanıt verir. Kadın orgazmı ve klitoral cinsel tepkisi yaşlanmadan etkilenmez ve bu nedenle kadınlar her yaşta orgazm olabilecek fiziksel yeteneğe sahiptir. Klitoral aktive orgazm, Vajinal aktive orgazm aslında her ikisi de klitoris kaynaklı orgazmdır.  Çalışmalarda Labioplasti ameliyatlarında vajina girişinden 2,5 cm uzaklıkta olan klitoris başının klitoris estetiği ile tekrar konumlandırıldığı durumlarda kadın orgazmının artırdığı gösterilmiştir. Bu etkiyi ben de ameliyat yaptığım hastalarda sıklıkla gözlemliyorum.”

ORGAZM AŞISI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ÇÖZÜM SUNABİLİYOR

Zamanla vajina esnekliğini yitirmekte, kollajen kaybetmektedir. Bu yaşlanma süreci genetik yapı, beslenme, sigara ve alkol kullanımı, spor gibi aktivitelerden etkilenir. Kadın aynı zamanda vajinal doğum yaşamışsa, travmatik, zor, uzun süren, kilolu bebek, üst üste sık doğumlar yaptıysa işte o zaman vajinanın anatomik yapısında bozulmalar meydana gelir. Yani vajinanın akordeon gibi katlantılı yapısı zamanla açılır ve düzleşir. Ayrıca vajina duvarın altında bulunan bağ dokusunun da zamanla zayıflamasıyla ön duvardan idrar kesesi, arka duvardan bağırsaklar ve yan duvarlarda vajinal genişlemeler meydana geliyor. Kadın cinsel ilişki içindeyken penis penetrasyonu sırasında ön duvar penise yeterince temas etmediği için vajinal orgazma ulaşmakta güçlük yaşıyor. Bu amaçla ön duvara uygulanan vajinal karbondioksit lazer, PRP ve dolgu maddeleri vajinanın hem daralmasını sağlar, hem de vajina ön duvarının penisin git gel hareketi sırasında yüzey temasını artırdığı için kadının vajinal orgazma ulaşmasını kolaylaştırıyor. Kısacası yüzey alanı büyütülürse kadın orgazma daha kısa sürede ve kolay ulaşıyor. Yaşadığı orgazm daha tatmin edici, daha doyurucu ve daha güçlü oluyor. G noktasının dolgu maddeleri ile büyütülmesi/ şişirilmesi, kadının yaşadığı orgazmın daha kaliteli ve daha uzun süreli olmasını sağlıyor. Penis bu bölgeye rahatça temas ediyor ve orgazm olmayı, kadının orgazm kolay ulaşmasını ve çoklu orgazm yaşama ihtimali artırıyor.

Orgazm aşısı klinik koşullarında hastadan alınan kanın, özel kitler kullanılarak PRP sıvısı santrifüj yöntemi ile ayırt edildikten sonra, kişi jinekolojik muayene masasında iken, lokal anestezik krem uygulandıktan sonra, PRP klitoris çevresindeki özel noktalara ve G noktası olarak düşünülen alanlara uygulanır. Ağrısız ve acısız bir uygulamadır. Kişi günlük yaşantısına hemen dönebilir. Beraberinde vajina ön duvarına, klitoris kollarına ve iç dudaklara yapılan karbondioksit lazer uygulamaları ile etkinliği ve kalıcılığı artırılabilir. Bu aşıyı aktif bir cinsel yaşamı olan, yaşı fark etmeksizin her kadın yaptırabilir. Kişinin kendi kanından hazırlandığı için olası bir alerji riski veya yan etkisi yoktur. 

PRP enjeksiyonunun çok ciddi bir komplikasyonu yoktur. Minör problemler olabilir, bunlar: Enjeksiyon yerinde hafif ağrı, enjeksiyon yerinde şişlik, enjeksiyon yerinde morarma, enfeksiyon görülebilir.

PSİKOLOJİK SEBEPLERDEN DOLAYI ORGAZM OLAMAYAN KADINLAR İÇİN DE ÇÖZÜM OLABİLİYOR.

Orgazmın temelinde psikolojik sorunlar yatıyor olsa da PRP uygulandığı alanlarda hücre ve doku yenilenmesini sağlar, yeniden kan dolaşımı başlatır, duyusal hissiyatı artırır ve bu bölgede yeniden kollajen elastin liflerin artışını sağlar. Ağır bir cinsel taciz, tecavüz gibi altta yatan bir sorun yoksa çoğu kadında etkin bir tedavi imkanı sunabiliyor. Cinsel isteği artırır, cinsel tatmin ve doyum kapasitesinin artışını sağlar. Orgazm sorunları ve cinsel uyarılma bozuklukları konusunda cinsel terapiye ek olarak çözüm sunar. 

ORGAZM AŞISI SONRASI BİLİNMESİ GEREKENLER

Orgazm aşılarında, tek bir uygulamanın 6 ay ile 2 yıl etkinlik sağladığı çalışmalarda görülmüştür. Ardı ardına aylık yapılan 2 veya 3 uygulama daha uzun süreli çözümler sunar. Kolay, acısız bir yöntemdir ve kişinin kendi kanından hazırlanarak yapılır. Büyük bir risk barındırmadığı için kişi ihtiyaç duydukça defalarca ve 3-6 ayda bir uygulama yaptırabilir. Uygulama klinik koşullarında lokal anestezi ile uygulanır. Kişi uygulamadan sonra iş ve günlük yaşamına hemen dönüş sağlayabilir. Herhangi bir istirahate ihtiyaç yoktur. Üç gün süreyle cinsel ilişki, hamam, sauna, havuz gibi aktivitelerden uzak durması istenir. Uygulamanın yapıldığı gün hafif bir vajinal lekelenme olması normal bir durumdur. Uygulamanın ilk etkisi uygulamadan15-20 gün sonra cinsel ilişkide hissedilmeye başlanır. 

Şimdiye kadar en geniş uygulaması üreme tıbbında; özellikle ince rahim duvarı, gebelik yerleşme başarısızlığı, Asherman sendromu veya erken yumurtalık yetmezliği vakalarında, yara iyileşmesi, idrar kaçırma, genitoüriner fistül tedavisi ve alt idrar yolu semptomlarında olmuştur. İyileştirici etkisi genital gençleştirmede de göstermektedir. PRP; ürojinekolojik bozuklukların tedavisinde, sistoselde ve tekrarlayan vezikovajinal fistüllerde destekleyici bir tedavi olarak kullanımına ilişkin çalışmalarda başarılı bulunmuştur. Jinekolog tarafından teşhis edilen hastalıklardan interstisyel sistit ve ağrılı mesane sendromu, aşırı aktif mesaneye bağlı sık idrara çıkma, acil idrar yapma ihtiyacı ve idrar kaçırmanın eşlik ettiği kronik bir hastalıktır.  Çalışmalar, mesane içi PRP enjeksiyonlarının iyileştirme potansiyeline sahip olabileceğini ve bu hastalarda semptomların iyileşmesiyle sonuçlanabileceğini göstermektedir. Doğum kesisi skarları, vajende  ıslanma sorunları, atrofik hastalıklarda PRP kullanılmaktadır.”Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 28 24 1 3 58 15 75 +43
2 Fenerbahçe 28 23 1 4 72 22 73 +50
3 Trabzonspor 27 14 9 4 43 33 46 +10
4 Beşiktaş 28 14 10 4 39 32 46 +7
5 Kasımpaşa 28 11 10 7 48 50 40 -2
6 Başakşehir FK 28 11 11 6 36 33 39 +3
7 Çaykur Rizespor 28 11 11 6 31 40 39 -9
8 Sivasspor 28 9 8 11 34 37 38 -3
9 Antalyaspor 27 8 8 11 32 31 35 +1
10 Kayserispor 28 10 10 8 35 41 35 -6
11 Samsunspor 28 9 13 6 33 37 33 -4
12 Adana Demirspor 27 7 9 11 39 36 32 +3
13 Konyaspor 28 7 11 10 28 39 31 -11
14 MKE Ankaragücü 28 6 10 12 33 36 30 -3
15 Alanyaspor 27 6 9 12 32 40 30 -8
16 Fatih Karagümrük 27 7 12 8 32 31 29 +1
17 Hatayspor 28 6 11 11 32 39 29 -7
18 Gaziantep FK 27 7 13 7 31 40 28 -9
19 Pendikspor 28 6 14 8 32 57 26 -25
20 İstanbulspor 28 3 18 7 21 52 13 -31
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 25 20 4 1 61 20 61 +41
2 Göztepe 25 16 5 4 44 15 52 +29
3 Kocaelispor 25 13 6 6 38 27 45 +11
4 Sakaryaspor 25 12 6 7 39 28 43 +11
5 Bodrumspor 25 12 7 6 34 18 42 +16
6 Bandırmaspor 25 11 7 7 35 21 40 +14
7 Çorum FK 25 11 8 6 39 25 39 +14
8 Boluspor 25 11 8 6 23 26 39 -3
9 Gençlerbirliği 24 8 7 9 24 25 33 -1
10 Erzurumspor FK 25 8 7 10 23 21 31 +2
11 Keçiörengücü 25 8 10 7 24 31 31 -7
12 Ümraniyespor 25 8 11 6 28 36 30 -8
13 Manisa FK 25 6 9 10 27 27 28 0
14 Adanaspor 25 8 15 2 21 38 26 -17
15 Tuzlaspor 25 6 13 6 24 41 24 -17
16 Şanlıurfaspor 24 5 11 8 16 28 23 -12
17 Altay 25 5 17 3 12 49 15 -37
18 Giresunspor 25 2 19 4 11 47 7 -36
Takım O G M B A Y P AV
1 Esenler Erokspor 26 19 4 3 61 23 60 +38
2 Van Spor FK 27 17 5 5 42 28 56 +14
3 Bucaspor 1928 27 15 3 9 37 15 54 +22
4 Yeni Mersin İdman Yurdu 27 14 4 9 40 20 51 +20
5 1461 Trabzon FK 26 14 6 6 48 26 48 +22
6 Ankaraspor 27 13 5 9 36 23 48 +13
7 Diyarbekir Spor 26 11 8 7 29 22 40 +7
8 Ankara Demirspor 26 12 11 3 33 30 39 +3
9 Karacabey Belediye Spor 27 9 9 9 26 24 36 +2
10 Beyoğlu Yeniçarşıspor 26 10 12 4 28 28 34 0
11 Nazilli Belediyespor 27 10 11 6 33 41 33 -8
12 Kırklarelispor 27 8 11 8 22 33 32 -11
13 Hes İlaç Afyonspor 26 7 10 9 16 26 30 -10
14 Altınordu 26 6 11 9 28 28 27 0
15 Serik Belediyespor 27 6 12 9 19 29 27 -10
16 Kırşehir Futbol SK 27 5 16 6 26 50 21 -24
17 Zonguldak Kömürspor 26 5 14 7 24 45 19 -21
18 Adıyaman FK 27 3 19 5 17 44 14 -27
19 Bursaspor 26 3 16 7 15 45 13 -30
Takım O G M B A Y P AV
1 Kepezspor FAŞ 20 15 1 4 41 9 49 +32
2 Aliağa Futbol A.Ş. 21 14 0 7 36 11 49 +25
3 52 Orduspor FK 21 11 5 5 28 18 38 +10
4 Ayvalıkgücü Belediyespor 21 10 5 6 25 16 36 +9
5 K.Çekmece Sinopspor 21 9 7 5 31 20 32 +11
6 Edirnespor 20 9 7 4 33 20 31 +13
7 İnegöl Kafkas GK 20 8 6 6 22 22 30 0
8 Artvin Hopaspor 20 7 6 7 26 18 28 +8
9 Mardin 1969 Spor 21 8 9 4 26 23 28 +3
10 Karabük İdmanyurdu Spor 21 8 10 3 19 30 27 -11
11 Talasgücü Belediyespor 21 8 12 1 24 35 25 -11
12 Kırıkkalegücü FK 20 5 11 4 12 25 19 -13
13 Gümüşhanespor 21 2 10 9 13 33 15 -20
14 Malatya Arguvanspor 20 2 14 4 9 32 10 -23
15 Tarsus İdman Yurdu 20 2 15 3 13 46 9 -33
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/03/2024 Adana Demirspor vs Fatih Karagümrük
 04/03/2024 Alanyaspor vs Trabzonspor
 04/03/2024 Antalyaspor vs Gaziantep FK
 08/03/2024 İstanbulspor vs Kasımpaşa
 09/03/2024 Sivasspor vs Alanyaspor
 09/03/2024 Konyaspor vs Adana Demirspor
 09/03/2024 Başakşehir FK vs Antalyaspor
 09/03/2024 Trabzonspor vs Fatih Karagümrük
 10/03/2024 Kayserispor vs Hatayspor
 10/03/2024 Galatasaray vs Çaykur Rizespor
 10/03/2024 Galatasaray - Çaykur Rizespor Çaykur Rizespor ligde deplasmandaki son 10 maçında hiç kazanamadı  Galatasaray yenilmez
 10/03/2024 Galatasaray - Çaykur Rizespor Galatasaray ligdeki son 16 maçında hiç kaybetmedi  Galatasaray yenilmez
 10/03/2024 Samsunspor - MKE Ankaragücü MKE Ankaragücü ligdeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Samsunspor yenilmez
 10/03/2024 Fenerbahçe - Pendikspor Fenerbahçe ligdeki son 17 maçında hiç kaybetmedi  Fenerbahçe yenilmez
 10/03/2024 Fenerbahçe - Pendikspor Pendikspor ligde deplasmandaki son 8 maçında hiç kazanamadı  Fenerbahçe yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/03/2024 Gençlerbirliği vs Şanlıurfaspor
 08/03/2024 Boluspor vs Giresunspor
 09/03/2024 Bandırmaspor vs Bodrum FK
 09/03/2024 Adanaspor vs Sakaryaspor
 09/03/2024 Eyüpspor vs Çorum FK
 10/03/2024 Altay vs Gençlerbirliği
 10/03/2024 Keçiörengücü vs Erzurumspor FK
 10/03/2024 Şanlıurfaspor vs Göztepe
 10/03/2024 Kocaelispor vs Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 06/03/2024 Adıyaman FK vs Bursaspor
 06/03/2024 Diyarbekir Spor vs Van Spor FK
 06/03/2024 Esenler Erokspor vs Karacabey Belediye Spor
 06/03/2024 Hes İlaç Afyonspor vs Yeni Mersin İdman Yurdu
 06/03/2024 Kırklarelispor vs Altınordu
 06/03/2024 Kırşehir Futbol SK vs Beyoğlu Yeniçarşıspor
 06/03/2024 Serik Belediyespor vs Ankara Demirspor
 06/03/2024 Zonguldak Kömürspor vs Nazilli Belediyespor
 06/03/2024 1461 Trabzon FK vs Ankaraspor
 10/03/2024 Bucaspor 1928 - Adıyaman FK Bucaspor 1928 ligde evindeki son 12 maçında hiç kaybetmedi  Bucaspor 1928 yenilmez
 10/03/2024 Bucaspor 1928 - Adıyaman FK Adıyaman FK ligdeki son 12 maçında hiç kazanamadı  Bucaspor 1928 yenilmez
 10/03/2024 Ankaraspor - Esenler Erokspor Ankaraspor ligde evindeki son 14 maçında hiç kaybetmedi  Ankaraspor yenilmez
 10/03/2024 Bursaspor - Serik Belediyespor Bursaspor ligdeki son 16 maçında hiç kazanamadı  Serik Belediyespor yenilmez
 10/03/2024 Yeni Mersin İdman Yurdu - Diyarbekir Spor Yeni Mersin İdman Yurdu ligde evindeki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Yeni Mersin İdman Yurdu yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/03/2024 Aliağa Futbol A.Ş. vs Artvin Hopaspor
 09/03/2024 İnegöl Kafkas GK vs Karabük İdmanyurdu Spor
 10/03/2024 Ayvalıkgücü Belediyespor vs Tarsus İdman Yurdu
 10/03/2024 Edirnespor vs Talasgücü Belediyespor
 10/03/2024 Gümüşhanespor vs Malatya Arguvanspor
 10/03/2024 Kepezspor FAŞ vs 52 Orduspor FK
 10/03/2024 Kırıkkalegücü FK vs K.Çekmece Sinopspor
resmi ilanlar

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI